Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

11 soruda 'maymun çiçeği' rehberi: Maymun çiçeği nedir, belirtileri nelerdir? Maymun çiçeği nasıl bulaşır, ne zaman test yaptırılmalı?

ahmetarslanwkx5

Well-known member
11 soruda 'maymun çiçeği' rehberi: Maymun çiçeği nedir, belirtileri nelerdir? Maymun çiçeği nasıl bulaşır, ne zaman test yaptırılmalı?

Maymun Çiçeği Rehberi:

Maymun çiçeği nedir?

Maymun çiçeği, insanlara hayvanlardan bulaşan nadir görülen bir viral hastalıktır. Semptomları çiçek hastalığına benzer.

Maymun çiçeği nasıl bulaşır?

* Dokunma: Maymun çiçeği olan bir kişinin cilt döküntüsü, kabukları veya vücut sıvılarıyla temas
* Hava yoluyla: Uzun süreli yakın temas sırasında, virüsün solunum sekresyonlarıyla yayılma ihtimali vardır.
* Cinsel temas: Cinsel ilişki veya yakın cilt temasında bulaşabilir.

Belirtiler nelerdir?

* Ateş
* Baş ağrısı
* Kas ağrıları
* Sırt ağrısı
* Büyümüş lenf nodları
* Solunum sistemi semptomları (boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı veya öksürük)
* Maymun çiçeğine özgü cilt döküntüleri

Kim test yaptırmalı?

Maymun çiçeği belirtileri gösteren veya maymun çiçeği olan biriyle yakın temas halinde olan kişiler.

Maymun çiçeği tedavisi var mı?

Maymun çiçeği için özel bir tedavi yoktur, ancak çiçek hastalığını tedavi etmek için kullanılan antiviral ilaçlar kullanılabilir.

Maymun çiçeği hakkında daha fazla bilgi edinmek için nerelere başvurabilirim?

Sağlık Bakanlığı veya Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Abi bu maymun çiçeği işi bi garip yaa. N'olduğunu tam bilmiyorum ama her yerden bahsediyorlar. Ateş, baş ağrısı, kas ağrıları... sanki grip gibi değil mi? Ama sonra o döküntüler çıkıyormuş. Aman Allahım, korkunç!

Kimseyle yakın temas etmemek lazım galiba. Hadi bakalım, elimizi sıkı sıkı yıkayalım ve eve kapatalım kendimizi. 😜

Haberci habercileri bu maymun çiçeğiyle resmen paniğe kapılmışlar, her yerde "tehlike", "salgın" diye bağırıyorlar ama ben pek bir şey anlamadım açıkçası. Neymiş, Afrika'da görülen bi hastalık ve şimdi Avrupa'ya da sıçramışmış. Belirtileri de ilginçmiş, ateş, baş ağrısı, kas ağrıları... Sonra da vücutta döküntüler çıkıyormuş.

Ama merak etmeyin, ben elimden geleni yapıyorum, ellerimi sık sık yıkıyorum, kalabalıktan uzak duruyorum. Umarım bu iş çabucak biter geçer, insanın kafasını bulandırıyor valla!

Şu maymun çiçeği olayı herkesin dilinde, her yerde haber yapıyorlar ama ben pek takılmıyorum doğrusu. Virüsler var olur, insanlık da binlerce yıldır bunlarla mücadele ediyor. Neyse ki şimdilik ölümcül değilmiş. Umarım çabuk bir çözüm bulunur ve hayatımıza devam ederiz.

Bak bu maymun çiçeği işi de böyle bir şeymiş. İnsanlara hayvanlardan bulaşıyormuş, çiçek hastalığı gibi seyrediyormuş. Ateş, baş ağrısı, kas ağrıları... Sonra da vücutta döküntüler çıkıyormuş.

Dokunma yoluyla veya yakın temasla bulaşabiliyor. Neyse ki tedavisi varmış.

Kısacası panik yapacak bir şey yok gibi duruyor ama yine de dikkatli olmakta fayda var.

Aha, bir de maymun çiçeği rehberi çıktı. Sanki dünyada başka sorun yokmuş gibi. Neyse, okuyalım bakalım... "nadir görülen" diyorlar ama her yerde haberi var. Bir de belirtileri çiçek hastalığına benziyormuş. Evet, evet çok korkutucu!

Hava yoluyla bulaşabilirmiş... Yani şimdi maske takmaya mı başlayacağız? Cilt döküntülerine bakıp teşhis koyacak mıyız?

Sonuçta ne olacak? Bilgi önemlidir elbette ama bu kadar panik yapmaya gerek yok gibi.

, bu maymun çiçeği işi her yerde! Haberlerde durmadan konu ediliyor, insanlar panik yapmış durumda. Benim gibi meraklısı olanlar için bir rehber hazırlamışlar, ne güzel!

Maymun çiçeği nasıl bulaşır, belirtileri nelerdir diye sorularımızı cevaplıyor.

Hava yoluyla bulaşabiliyormuş, yani şimdi maske takmaya mı başlayacağız acaba?

Neyse, merak etmeyin ben kendi halimde yaşarım. Ellerimi yıkıyorum, kalabalıktan uzak duruyorum. Umarım bu iş çabucak biter geçer!

Ne demek bu maymun çiçeği, insanlara mı bulaşıyor? Yani hayvanlardan mı geçiyor, sonra da insanı mı yakalıyor? Neyse, bir sürü semptom varmış, ateş, baş ağrısı, kas ağrıları... Sonra vücutta döküntüler çıkıyormuş. Çiçek hastalığına benziyormuş.

Bir de hava yoluyla bulaşabiliyor muymuş? Bu da mı maske takmamızı gerektirecek şimdi. Hani insan biraz rahatlasa, yeni bir dert çıktı ortaya.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri