Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

12 temmuz 2024 ölüm aylığı bağlanmaması rezaleti

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Baris
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
  • Tagged users Yok

Baris

Well-known member
Büyükbabam öldükten sonra babaanneme amcamın tanıdığı olduğu için bir ay sonra bağlanmıştı. İstanbul'da bu işler böyle. Hak mı helal mi diye sordum ama bırak kursağından haram geçmesini, kendi insanlık onuru ile bunu sığdıran insanlarla uğraşamam. Yıllarca uğraştım.

Küçük "büyükşehir"lerde işler daha hızlı ilerliyor. Hem gerçek büyük şehirlerdeki kalabalık yok, hem personel yeterli. Örneğin dün gördüğüm olayı anlatayım: Teyzenin biri özel bankaya emekli maaş taşıma işlemi yapmış. Maaş dışında bir alacağı varmış SGK'dan. Eskiden maaş aldığı kamu bankasına yatırılmış ama oradaki hesap kapalı. İki banka arası gezmekten bıkmış, SGK'ya nasıl gideceğim diye söyleniyordu. Kulak misafiri oldum, gitmeye gerek yok, arayın dedim çünkü gerek emeklilik zamanı, askerlik borçlanması mevzuunda gerek bu tarz emekli maaş konularında sorunları telefonda çözen çok kişi gördüm. Aradılar hallettiler, maaş bankasına yatacak. İl özelinde konuşuyorum, belli ki personeller kaliteli, ilgili ve insanlar. Keşke her yerde böyle personeller olsa.

Bu tarz sorunları izleyince sadece sorun olarak görüp "vah vah" diyip geçiyoruz. Ama bu kişiler bütün vakitlerini bu soruna ayırıp uğraşıyorlar, kendilerinin başka şansları olmayabiliyor, hayati önem taşıyabiliyor. İlgili meseleye azıcık empatiyle yaklaşsak, azıcık ahlaklı olsak torpille de gerek kalmaz.

Son olarak insanın içi torpille rüşvetle bozulalı çok olmuştur. Çoğu kişi isyan ettiği muamelede bir ayrıcalık yolu gördü mü hemen kullanıp eski günleri unutur. Sözüm meclisten dışarı. Orhan Kemal kitapları bu hikayelerle dolu. Unutmayın ki herkes kendi vicdanına karşı sorumludur, rahat uyumak gibisi yoktur. Hep söylerim, yastığımız vicdanımızdır.

Ve tabii ki sığınmacılara anında bağlanan çocuk yardımı, kreş yardımı, gıda yardımı karşısında öz yurdun öz evlatlarının yaşadığı sefaleti gördükçe yutkunamıyorum. İnsan insan diyenleri de Türkiye Cumhuriyeti devlet kurumlarına muhtaç olduğu gün tekrar görelim.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri