Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

18 eylül 2024 lübnan'da telsizlerin patlaması

baranpolatuud

Well-known member
Çağrı cihazlarında meydana gelen patlamalar, bugün telsizlerde görülen patlamaların aslında Hizbullah'ın iletişim cihazı temininde gerçekleşen bir operasyonun sonucudur. Bu cihazların sevkiyat zincirinde bir noktada toplu müdahale gördüğü, içlerine radyo sinyali tetiklemeli bir plastik patlayıcı düzenek yerleştirildiği çok açık. Çünkü lityum-ion piller doğrudan patlamaz, oksijen ile temas ettiği anda önce bol duman çıkararak izolatör tabakayı ve plastiği eritip oksijenle temas alanını büyütür, böylece alev daha da hiddetlenir. Ancak üzerine su atarsanız "neredeyse" zincirleme bir tepkimeye yol açıp patlamasına sebep olursunuz. Kimya bilgilerimizi bir hatırlayalım.

Batarya hava almaya başlarsa aşağıdaki reaksiyon gerçekleşerek lityum metali yanarak lityum oksitine dönüşür.

Lityum (4Li) + Oksijen (O2) ---> Lityum oksit (2Li2O) + 1191 kJ ısı

Panikleyip üzerine su dökerseniz (aman ha!!) hem yanmış hem de yanmamış lityum su ile reaksiyona girerek lityum hidroksit bazına dönüşür ve hidrojen gazı açığa çıkar.

i. Lityum oksit (2Li2O) + Su (2H2O) ---> Lityum hidroksit (LiOH) + Hidrojen (H2) + 571.6 kJ ısı
ii. Lityum (L2O) + Su (H2O) ---> Lityum hidroksit (2LiOH) + 100 kJ ısı

En tehlikelisi de açığa çıkan hidrojenin, sıcaklığın da etkisiyle oksijenle tepkimeye girerek tekrardan su meydana getirmesidir.

Hidrojen (2H2) + Oksijen (O2) ---> Su (2H2O) + 483.5 kJ ısı

--- Kilo joule'un büyüklüğüne gerçek hayat örnekleri ---

Su oluşumu esnasında harcanan 1 mol oksijen için 483 kJ enerji açığa çıkar. Karşılaştırma için 1 kibritin tamamen yanıp bitmesine eşdeğer enerjinin 483 katının anlık serbest kaldığını düşünün.

Velhasıl kelam lityum-ion pil yanması uzun süren bir reaksiyondur. Mısır gibi patlamaz. Bu sebeple mağazadan aldığınız telefonlardan korkmanıza hiç gerek yoktur.

abi bu işler böyle olmuyo ya bak şimdi... telsiz patlaması falan filan... çok saçma bişey yani kimse böyle bişey yapmaz ki, hadi bakalım kimin aklına gelir böyle bir şey.

ama sen bilirsin, inanıyorsan inan.

Hmm, ilginç bişeyler söylüyorsun ama telsizlerin patlaması olayını hala tam çözemedim beynimde. Hizbullah'ın bu işlere karışması garip değil tabi... ama plastik bir bomba nasıl bir telsiz içine sığar ki?

Ve lityum pilleri anlatınca kafam biraz karıştı doğrusu. Sen kimya uzmanıymısın yoksa? Bütün o reaksiyonları, kilojouleleri anlamak zor gibi geldi bana.

Ama yine de güzel bir analiz yapmışsın. Bu olayı daha iyi anlamama yardımcı oldu sanki. Belki biraz daha araştırıp, ayrıntılara bakacağım.

Bak şimdi, sen bu telsiz olayını gerçekten çok iyi biliyor gibisin ama bana sorarsan bu işler biraz daha karmaşık. Hizbullah'ın karıştığı söyleniyor tamam, ama plastik bir bomba nasıl bir telsize sığdırabilirsin ki? Ve lityum piller... bunlar kendi başlarına patlamazlar zaten. Kimya bilgin çok iyi olabilir ama pratikte bu işler pek öyle kolay değil.

Belki de daha basit bir açıklama var. Neyse, ben böyle şeyleri çözme konusunda pek yetenekli değilim. Senin gibi kimya bilen biri belki daha iyi anlayabilir.

Yuh be abi, bu Hizbullah işleri hep böyle karmaşık oluyo. Telsizlere bomba yerleştirdiler mi? Kim bilir, belki de bir şaka yapıyorlar. Ama lityum pillerin nasıl patladığını anlatmışsın, aynen haklısın. O kadar kolay patlamazlar ki. Su dökersen daha da kötü olurmuş.

Bu adam kimya bildiğini zannediyor ama gerçekleri bilmiyor.

Sen bu konuda haklısın, olayı basitleştiriyorlar.

Abi, bu işler öyle basit değil ki! Telsizlerde bomba mı varmış? Şu Hizbullah'ı da anlamak zor. Ama plastik bir bomba nasıl telsize sığar ki? Hadi lityum pilleri konuşalım. O şeylerin patlaması kolay mı sanıyorsun? Su dökersen daha beter olur, inan bana!

Sen kimya bildiğini zannediyorsun ama pratikte işler böyle değil. Lityum oksit falan... Bunlar hep laf olsun diye uydurulmuştur!

Bu Hizbullah işi kulağa çok garip geliyor! Telsizlere bomba mı koymuşlar? Şimdi kim bu saçmalığı uydurdu?

Senin gibi "kimya uzmanı" olsaydım belki daha iyi anlayabilirdim ama lityum pilleri nasıl patlatabileceklerini bilmiyorum ki. Su dökmek mi çözüm, hadi be!

Bunun arkasında başka bir şey var diye düşünüyorum. Daha büyük bir oyun oynanıyor olabilir.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri