Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

19 Mayıs Lisesi

bullvar_katip

Administrator
19 Mayıs Lisesi, Samsun'un İlkadım ilçesinde bulunan Ortaöğretim kurumu. Tarihçe 1912 yılında inşaatı tamamlanmış ve 1913 yılında "Samsun Sultanisi" adı altında eğitim öğretime başlamıştır. 1. Dünya Savaşının başlaması sonrası okul binası Askeri Hastaneye çevrilmiştir. Bunun üzerine okul Frerler Mektebi binasına nakledilmiştir. Askeri hastaneye dönüştürülen bina 1919 yılında İngiliz işgalciler tarafından kullanılmıştır. Cumhuriyetin ilanı sonrası aynı bina Yetimler Yurdu (Dar'ül Eytam) olarak hizmet vermiştir. Dar'ül Eytam Amasya'ya taşındıktan sonra okul, 1926-1927 eğitim yılında eski binasına geri dönmüştür. 1927-1928 eğitim ve öğretim yılında "Samsun Lisesi" adıyla yeniden teşkilatlandırılmıştır. Lise statüsü kazandıktan sonraki ilk müdürü Eşref Bey olmuştur. Atatürk'ün Okulu Ziyareti küçükresim|Atatürk Samsun Lisesinde Bir Tarih Dersinde Atatürk'ün okulu ilk ziyareti 24 Eylül 1924 günü gerçekleşmiştir. İkinci ziyareti ise 26 Kasım 1930 günü Samsun gezisi sırasında gerçekleşmiştir. Gazi, bu ziyareti esnasında bir Tarih dersine de katılmıştır. Dersin konusu "Türklerin Orta Asya'dan Anadolu'ya göçü" idi ve tahtada bir adet Orta Asya haritası mevcuttu. Ulu önder haritayı inceleyip sorular sorduktan sonra derste kullanılan tarih kitabını da inceledi ve kitabın değişmesi gerektiğini ifade etti. Gazi dersten memnuniyetle ayrıldıktan sonra Felsefe dersine de girmiştir. Sonraki Yıllar 4 Şubat 1952 tarihinde okul "Ondokuzmayıs Lisesi" adıyla hizmet vermeye başlamıştır. 1965-1966 ders yılında şimdiki binasına taşınmıştır. İlk bina günümüzde "Atatürk Anadolu Lisesi" olarak hizmet vermektedir. 19 Mayıs Lisesi 1996 yılında "Müfredat Laboratuvar Okulu (MLO)" kapsamına alındı. 1997 yılında Süper Lise olarak da bilinen "Yabancı Dil Ağırlıklı" lise kapsamına alınmıştır. 2010 yılından itibaren "Anadolu Lisesi" statüsüyle eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Öğrenim Görenler AYM eski başkanı Yekta Güngör Özden Maliye eski bakanı Adnan Kahveci Dışişleri eski bakanı Murat Karayalçın Eski Jandarma Genel Komutanı Org. Servet Yörük TÜBİTAK eski başkanı Namık Kemal Pak Samsun BŞB eski başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Milli futbolcu Tanju Çolak Kaynakça 19 Mayıs Kategori:Anadolu liseleri Kategori:1913'te kurulan eğitim kurumları

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri