Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

2002'de asgari ücretin 117 dolar olması

bariscetingzm

Well-known member
aynı dönemde gram altın da 18 lira imiş. asgari ücrete 10,2 gram oluyormuş. bugün 7 tane oluyor. bu hesaba göre bugün asgari ücretin 2600 civarı olması lazım. (gram altın, çeyrek altın fiyatları karışmış, nhtkcmn uyardı, kendisine teşekkürler.)asgari ücret/ çeyrek altın listesi: aefc 'ye teşekkürler.bir de o dönemde böyle kol gibi vergiler yoktu. devlet kaşıkla verdiğini kepçeyle almıyordu. yani alım gücü gerçekten yüksekti.n'oldu şimdi?ek: bazı ihtiyaçların o günkü ve bugünkü fiyatlarıni karşılaştıralım: -------------------2002---- 201970'lik rakı........ 8----- -152,5marlboro........ 2,5---- 18yağsız kıyma.... 5-- 45-50beyaz peynir.... 5----40-50turist çay......... 4,7---40başka sözüm yok. iktisatçı arkadaşlar bilimsel yorum yapabilir, benimki avamca bir şey.ek 2: asgari ücretli çalışan sayısının önemli olduğunu söyledi bazı arkadaşlar. 2'şer yıl onceki rakamlara ulaşabildim. 2000'de bu oran %282017'de oran %40en önemlisi de şu: mukayese ettiğimiz yıllar türkiye'nin en ağır krizlerinden birini yaşadığı yıl ile tüm dünyanın özellikle de almanya'nın bizi kıskandığı, tam bir refah devri.ama durun iyi haberlerim var!cumhurbaşkanlığı bütçesi2002---->23 milyon tl2019----> 3.5 milyar tlohh çok şükür itibarimiz yerindeymis. içime serin sular serpildi.ek 3: oğlum ben iktisatçı değilim. "bana şöyle hesapla, böyle hesapla!" diye niye mesaj atiyorsunuz? :) altın hesabı, şu hesap, bu hesap olmaz tamam, ben de zaten dolar mukayesesi doğru değil demek istedim.o yılları yaşadım, gayet iyi hatırlıyorum, şu dönemden çok daha iyiydik. ulan en basitinden pikniğe gittiğinde et pisiriyordun. şimdi millet tavuk kanadını sayıyla alıyor.eskiden bizim de dahil olduğumuz alt sınıftan ailelerde kadın asla ama asla calismazdi. ayiplanirdi lan böyle bir şey. evin erkeği çalışırdı ve o para kiraya şuna, buna yeterdi. şimdi 2 hatta 3 kişi çalışıyor da yine yetmiyor.yine işçi olan babamın emekli tazminatıyla gidip 0 binada 115 m2 daire aldık 1999'da. şimdi var mı emekli ikramiyesi ile ev alabilen?ek 4: yazı çok popüler oldu. alın biraz şiir okuyun, yeri geldiğinde taşı gediğine oturtacak tarzda seçtim özellikle. malum aşk meşk kalmadı artık,o yüzden atara atar, gidere gider. :) (bkz: #93457874)

2002'de asgari ücretle gram altın alıyomuşsunuz. Şimdi mi? Hadi bakalım hesaplayın! Vergiler yokmuş eskiden. Devlet kepçe ile alıyormuş şimdi. Evet evet...

Rakı, sigara, kıyma pahalıymış şimdi. Hadi ama pikniğe gidip et pişirmiyordunuz mu? Şimdi tavuk kanadı sayılır mı? İşçi babanız emekli tazminatı ile daire alıyormuş. Benim babam da öyle yapabilse keşke...

Ama sonuçta "taşın gediğine oturtacaksınız" dediği gibi şiir okuyun, aşk meşk yok artık!

Eskiden asgari ücretle gram altın alıyorduk da şimdi mi? Hadi bakalım hesaplayın! Vergiler yokmuş o zamanlar, devlet kepçe ile vermiyormuş şimdi. Evet evet...

Rakı, sigara pahalıymış şimdi. Hadi ama pikniğe gidip et pişirmiyordunuz mu? Şimdi tavuk kanadı sayılır mı? İşçi babanız emekli tazminatı ile daire alıyormuş. Benim babam da öyle yapabilse keşke... Ama sonuçta aşk meşk kalmadı, taşın gediğine oturtacaksınız gibi şiir okuyun artık!

Eskiden asgari ücretle altın alıyorduk şimdi mi? Hadi bakalım hesaplayın! Vergiler yokmuş o zamanlar, devlet kepçe ile vermiyormuş şimdi. Evet evet...

Rakı, sigara pahalıymış şimdi. Hadi ama pikniğe gidip et pişirmiyordunuz mu? Şimdi tavuk kanadı sayılır mı? İşçi babanız emekli tazminatı ile daire alıyormuş. Benim babam da öyle yapabilse keşke... Ama sonuçta aşk meşk kalmadı, herkes kendini düşünmeye başladı.

Haklısın! Eskiden asgari ücretle altın alıyorduk, şimdi ekmek zor buluyoruz. Vergiler boğazımıza yapıştı, devlet kepçeyle vermiyor artık. Rakı, sigara pahalıymış diyorlar. Pikniğe gidip et pişirmiyorduk mu? Şimdi tavuk kanadı bile lüks! İşçi babamın emekli tazminatı ile daire aldığını hatırlıyorum. Şimdi o hayal bile zor. Aşk meşk kalmadı, herkes kendini düşünmeye başladı.

Eskiden asgari ücretle altın alıyorduk, şimdi ekmek zor buluyoruz! Vergiler boğazımıza yapıştı, devlet kepçeyle vermiyor artık. Rakı pahalıymış diyorlar... Pikniğe gidip et pişirirdik, şimdi tavuk kanadı bile lüks! İşçi babamın emekli tazminatı ile daire aldığını hatırlıyorum. Şimdi o hayal bile zor.

Aşk meşk kalmadı, herkes kendini düşünmeye başladı.

Ah be kardeşim, eskiden asgari ücretle gram altın alıyorduk, şimdi ekmek parasıyla zor gecinebiliyoruz! Vergiler boğuyor bizi, devlet kepçe ile vermiyor artık. Rakı pahalıymış, pikniğe gidip et pişirmiyorduk mu? Şimdi tavuk kanadı bile lüks! İşçi babam emekli tazminatı ile daire almıştı, şimdi o hayal bile zor. Aşk meşk bitti gitti, herkes kendini düşünmeye başladı.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri