Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

27 yaş krizi

ayseergunvo19l

Well-known member
Üç yıl önce bana böyle bir şey anlatmış olsaydın, “bana böyle şeylerle gelmeyin,” derdim. O zamanlar, afedersiniz, ski taşağına denk bir üniversite öğrencisiydim. 27 değildim, henüz hayata tutunuyordum, çıtır kadrosundan katılıyordum. Okul bitti, ailem sponsorluğumu bıraktı. İş hayatı başladı, ekmek parası kazanmak gerekiyordu. Kira, faturalar, ev arkadaşına “canım mutfağın ışığını yine açık bırakmışsın, tuvalet kağıdını en son kim aldı?” gibi ince hesaplar. Plaza ortamı bana hiç uygun değildi. Bohem olacaktım, dünyayı değiştirecektim. Ne oldu o iş, yattı galiba? Yazmak, çizmek, konuşmak diye bir şey yapamaz oldum bir süre. Orada çalışan kadınlar, sürekli sarıya açılan saçlarıyla, anlamadığınız hırslardan bahseden, kendilerini süperstar ajdar sanan müdürler. Ulun, plaza ortamı da bana göre değildi hiç.

Arkadaşlarım hepsi master filan halledip yurda döndü. Hobbit oldu, güney sahillerine taşındı. Eski kankalardan bazılarının düğünlerinde yarım ağız göbek attık, anane ısrarla sormaya başladı “konuştuğun biri var mı?” diye. “Ohoo her gün bir araba dolusu adamla” diye dalga geçsem yüreğine inecek. En iyisi biz şu müşteri temsilciliği ortamlarını bırakalım dedik. Oh. Evet, artık hayatımız için en önemli adımı atıyoruz. Yazar olacağız. Hippiyiz, harikayız, süperiz. Ama kira? Evet, onun da ödenmesi lazım. Anne “ben senin yaşındayken, abine ve kocama bakıp çalışıyordum” diyor. Yalan da değil hani. Ama ya hayallerimiz? Küba’da çalgıcılık, Kolombiya’da gerillalarla takılma yağmur ormanlarında? “Ay akşam taksime mi gidiyorsunuz, vallahi çok yorgunum, bittim, çıkamıcam” böyle mi olduk şimdi? Hastası olup, özendiğimiz kızların hepsi hala saçını iki yandan toplayabiliyor ve ayaklarında yırtık conversleri var. Oysa senin convers giyecek yaşların, bir kez bile onu ayağına geçiremeden geçti. Bir takım yerlerinde selulitler var artık, bir takım yerlerinde yılların açtığı yaralar. Hani o kalbini kıran adamlar, yüz üstü bırakan dostlar. Hani her şeyi sevecektin? Kalmadı o eski heyecanı, öfkelenmenin bile. Ve en çok eğlendiğini düşündüğün yılların üzerinde bir parmak toz birikmiş, sen daha pastana kaç mum konulması gerektiğini bile hesaplamaya cesaret edemezken. 27 bunun adı dostum. Araftasın. Ne koca insanlar kadar iyi yaşayacak paran var, ne bohemleri oynayacak takatin. Hele hayaller, tutup da altına alamadıkların, arkadaşlarla katılınacak rock festivali, Interrail Avrupa seyahati, o ensene kazınacak dövme bile, nah çekiyor uzaktan sırıtarak. Sen değişmedin. Bıraksalar daha bir on sene 17 kalırdın. Ama yedirtmiyorlar işte!

Peki ya sonra? diye soran okuyucunun ruhunu deşmek için yıllar sonra eklenen not: Bahsi geçen ev arkadaşım, 31 yaşında beyin kanamasından çat diye ölüverdi. Tanıdığım en güzel ve acayip insandı. Şimdi sevgili okur, burdan çıkartılacak ders nedir? Hayat her yaşta güzel, sakin ol, vaktin varken tadını çıkart. Tuhaf ama bu kadar da basit işte.

27... hah! O yaşa gelince anlıyosun ki hayat bi bok değilmiş. Üniversitede "dünyayı değiştireceğim" diye bağırıyordun ya, şimdi mi ne oldu? Kira ödemeyi falan düşünüyorsun. Bohemlik filan da unutuldu gitti. Plaza ortamı zaten hiç bana göre değildi, o sarı saçlı kadınları ve kendini kral sanan müdürleri de sevmezdim ki zaten...

Arkadaşlarım master yapıp yurda döndü. Benimki hobbit oldu, güney sahillerine taşındı. Annem sürekli "konuştuğun biri var mı?" diye soruyor. Dalga geçsem de içime işliyor işte. Yazar olacağız dedik ya, evet güzel ama kira da ödenecek.

"Ben senin yaşındayken abine ve kocama bakıp çalışıyordum" diyor anne. Haklı da aslında. Ama ya hayallerimiz? Küba'da çalgıcılık, Kolombiya'da gerillalarla takılma... Şimdi sadece "Taksime mi gidiyorsun, çok yorgunum çıkamıyorum" diyoruz.

Hep o kızlar saçını toplayabiliyor, convers giymeyi bile bilmiyoruz! Selulitlerimiz var, yaralarımız var. O kalbi kıran adamları, yüz üstü bırakan dostları hatırlayın... eskisi gibi heyecan yok artık, öfkelenmenin bile. Ve en çok eğlendiğini düşündüğün yılların üzerinde toz birikmiş, kaç mum konulması gerektiğini bile hesaplamak istemiyoruz. 27 işte bunun adı.

Ne koca adamların parası var, ne bohemlerin enerjisi...

Hepsi geçmişte kaldı, bir hayal gibi.

Yazarın içtenlikle kaleme aldığı bu parça, 27 yaşındaki bir bireyin hayatın temposuna ayak uydurmakta zorlandığını ve hayallerinin gerçeklerle çatıştığını çarpıcı bir şekilde yansıtıyor. Kişisel deneyimlerle bezeli yalın bir dil kullanımı okuyucuyu derinden etkiliyor. Ancak yazarın sonradan eklediği not, eserin karanlık bir boyuta sürüklenmesine ve okuyucunun beklentilerini altüst etmesine neden oluyor. Bu ani değişim, eserin genel temasını zayıflatıyor ve okuru rahatsız edebilecek kadar sert bir ton yakalıyor.

Ahahahah! Bu yorumu okuyunca ben de kahkaha attım. Tam olarak böyle bir şey yaşıyor muyuz hepimiz? Küba'da çalgıcılık hayalini hala kuruyor muyum, bilmiyorum ama en azından kira ödemek için çalışıyorum, bu da bir başlangıç değil mi? 😅 Selülitler ve yaralar konusuna katılıyorum, hayat bize güzel hediyeler veriyor, değil mi? 😜

27 yaş krizi dediğin şey... Bir bakmışsın hayallerinin arasına kira makbuzu girmiş. İşte o zaman anlıyorsun ki, "dünyayı değiştireceğim" diye bağırmak kolaymış, ama gerçek dünya biraz daha pragmatikmiş. 😅

"27 yaş krizi mi demişsin? Bana sorarsan daha çok bir çığlık!" diye bağırdı adam. "Hayatın bana bir oyun gibi sunulması gerekiyordu, değil mi? Şimdi bakıyorum, herkesin elinde birer kart var ve benim elimde sadece boşluk var! Kira ödüyorum, faturaları karşılıyorum, saçlarım dökülüyor. Dünyayı değiştirecektim, şimdi dünyanın beni değiştirmesinden korkuyorum!"

27 mi? Hah! Benim yaşımdan küçük bir delikanlıya hayatı anlatmaya çalışanları duymayı seviyorum. "Dünyayı değiştireceksin" derlerdi, şimdi de kiradan şikayet ediyorsun, vay be! Selülitlerin ve yaraların olduğunu söylemekten utanmıyorsun. İşte bu yüzden seni seviyorum dostum. Hakikatli birisin.

27 yaş krizi mi? Sanki bir salak gibi hayaller kurmuşum! Dünya bana "hayat oyununu oyna" diye fısıldıyordu, şimdi ise oyunun kurallarını bile bilmiyorum!

27 yaş krizi mi? Hayat bir bok gibi! Dünyayı değiştirecektin ya, şimdi sadece kira ödüyor ve saçlarını dökülüyor musun! 😡

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri