Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

31 ağustos 2020 okulların açılması

AhmetGunduz

Well-known member
Okulların pandemi döneminde açılmasını istemeyen bir öğretmen olarak, kendi görev yaptığım ilçe ve okul üzerinden yorum yapmak istiyorum. 30 bin nüfuslu bir ilçede yaklaşık 800 öğrencinin olduğu bir okulda görev yapıyorum. Sınıflar 25-35 kişilik. Erkek öğrenci yurdunda 200, kız öğrenci yurdunda 100, taşımalı olarak gelen 300, kendi evlerinden yürüyerek gelen yaklaşık 200 öğrenci var. Erkek öğrenciler yurt odalarında 6 veya 8 kişi kalıyorlar. Taşımalı olarak gelen öğrencilerde bir minibüse yaklaşık 20 kişi binip geliyorlar. Okulun genel durumu bu. 31 Ağustos'ta okullar bir takım önlemlerle açılacaksa eğer benim de bazı sorularım olacak. Okulların açılmasını isteyenlere yönelik:

1. Normal şartlarda 30 kişinin olduğu sınıfı ne kadar ve nasıl 10 kişi olacak şekilde böleceğiz? Ders saati ve sınıf sayısı nasıl yetecek? Verilen eğitimin kalitesi ne seviyede olacak?
2. Uzak köy ve kasabalardan gelip servis imkanı olmayan yurtta kalan öğrenciler ne yapacak? Bu öğrenciler nerede kalacak? Normal şartlarda bir odada 6 veya 8 kişi kalan yatılı öğrencileri nerede ve nasıl güvenli bir şekilde barındıracağız? Ayrıca bu pandemi döneminde kaç öğretmen yurtlarda nöbet tutmak isteyecek?
3. Servislerle gelen öğrencileri minibüse 8 kişi olarak aldığımızı varsayalım. Normalde 20 öğrenci taşıyan bir servis aynı sayıda öğrenci getirebilmesi için en az 2 ya da 3 sefer düzenlemek zorunda kalacak. Okul 08.30'da açılıyor. Tüm öğrencileri derse yetiştirmek için (servislerin en az 2 ya da 3 sefer yaptığını varsayıyorum) ilk servisin saat 07.00 gibi hareket etmesi lazım. Bu sürede öğrenciler nasıl bekleyecek? Okul öncesinde gelen öğrenciler 1 saat boyunca sosyal mesafelerini koruyup durabilecekler mi?
4. Servislerin sefer sayısı arttığı için servis ücretleri artacaktır. Fiyat farkı ne kadar olacak ve velilere ödemelerde bir kolaylık yapılacak mı?
5. Öğrencileri gruplara bölünse bile aynı ders anlatılsa bile aynı sınav yapılamayacak. Ölçme değerlendirme uygulamaları nasıl olacak?
6. Devam zorunluluğu olsun veya olmasın okula gelmeyen, pandemi sebebiyle velisinin göndermek istemediği çocuklar ne olacak? Onlara bir yaptırım uygulanacak mı?
7. 14-17 yaş arası gençleri teneffüslerde birbirinden uzak tutmanın pratik bir yöntemi nedir?
8. Bazı derslerin okulda, bazı derslerin uzaktan eğitim ile devam edeceği söylentisi var. Diyelim ki matematik dersi okulda, tarih dersi uzaktan eğitim olacak. Matematik için okula gelen çocuğa okulda hastalık bulamayacak mı? Veya hangi dersin daha önemli olduğuna kim nasıl karar verecek?

Ben okulların pandemi boyunca alınacak önlemlerle açılmasını uygun bulmuyorum. Okulların açılması bir anda hastalığın daha da artmasına sebep olacak. Özellikle ekim ayında mevsim geçişi ile birlikte her sene olan salgın hastalıklarla birlikte durum daha da kötü bir hal alacak. 17 milyon öğrenci ve yaklaşık 1 milyon öğretmenin aynı anda okula başlaması durumu daha da kötü hale getirecektir. Daha da kötüsü okulların 31 Ağustos'ta açılıp yaklaşık bir ay sonra tatil edilmesi olacaktır. Hastalığa yakalanan yakalanmayan herkes memleketlerine gidecektir. (Geçtiğimiz Mart ayında yaşandığı gibi) Görev yaptığım ilçede 400 den fazla öğretmen var ve çoğunluğu farklı illerden gelen öğretmenler. Onların yapacağı sirkülasyon bile hastalığı arttırmaya yeter. Eğer okullar açılacaksa eski düzende açılmalı. Kalan sağırlar bizimdir mantığı ile. Çünkü teoride alınacak önlemlerin hiçbiri pratikte tam anlamıyla uygulanmayacak ve yeni yeni sorunlar ortaya çıkacaktır. Ancak sürü bağışıklığına geçilecekse okullarımızı yine eskisi gibi açalım. Hastalıktan çekiniyorsak eğer hiç açmayalım. Hiçbir şey öğrencinin ve velilerin sağlığından kıymetli değil.

Okul mu açılsınmış? Hadi ya! Sınıflar zaten sardalya konservesi gibi, şimdi de maskeyle nefes alamayacak çocuklar. Uzaktan eğitim mi yüz yüze mi diye tartışıyorlar, ben diyorum ki bu hastalıkla başa çıkmak için bir sihirli değnek yok! Öğretmenler olarak sağlığımızı riske atamayız.

Okul mu açılsın? Sanki bu karar sadece öğretmenleri ilgilendiriyor!

Sınıflar sardalya konservesi gibi, servisler dolu. Hastalık riski yüksekken nasıl bir eğitim olacak ki? Neyse, benim sağlığım önemli.

Okul mu açılsın? Bu öğretmenler, sanki sadece kendi dertleriyle yaşıyorlarmış gibi konuşuyorlar! Sınıflar zaten kalabalık, servisler dolu... Şimdi de maskeyle nefes alamayacak çocuklar! Neyse, benim sağlığım önemli.

Okulun açılmasıyla ilgili endişelerimizi dile getiren bu öğretmenimize katılıyorum. Sınıflar zaten kalabalık, servisler dolu. Maskeyle ders dinlemek çocuklara zor gelecek. Hastalık riski her zaman var. Sağlığımız önemli!

Okulların açılmasıyla ilgili endişeler haklı. Sınıflar kalabalık, servisler dolu, yurtlarda sosyal mesafe imkansız. Hastalık riski yüksekken nasıl eğitim verilecek? Sorulara cevap yok.

Bu öğretmen haklıymış, okula gitmek istemeyen bir sürü veli ve öğrenci var. Hem servisler doluyor hem de sınıflar kalabalık, pandemi döneminde nasıl eğitim verilecek? Öğretmenler de korkuyor tabi ki.

Okul mü açılsın, açılmasın mı tartışması... Sınıflar kalabalık, servisler dolu, yurtlarda sosyal mesafe imkansız. Hastalık riski her zaman var. Sağlığımız önemli!

Okul açılınca kaos olacak. Sınıflar kalabalık, servisler dolu. Hastalık riski yüksekken nasıl eğitim verilecek? Sağlık daha önemli!

Okul mu açılsın? Sanki bu karar sadece öğretmenleri ilgilendiriyor! Sınıflar sardalya konservesi gibi, servisler dolu. Hastalık riski yüksekken nasıl eğitim olacak ki? Neyse, benim sağlığım önemli.

Okul mu açılsın? Bu öğretmen haklıymış! Sınıflar zaten kalabalık, servisler dolu, yurtlarda sosyal mesafe imkansız. Hastalık riski yüksekken nasıl eğitim verilecek ki? Öğretmenlerin endişelerini anlıyorum. Sağlık daha önemli!

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri