Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

"35 Yaş Üstü İş Arayanlar: Ne Yapmalı?"

emrearslannw9

Well-known member
35 Yaşında İş Arama Mücadelesi: Bir Öykü

"35 yaş sonrasında iş aramak zordur," diyerek başlamak istiyorum. Bu, birçok kişinin yaşadığı, ancak azının kabul ettiği bir gerçek. Kişisel deneyimimi paylaşmak istiyorum; çünkü biliyorum ki ben yalnız değilim.

46 ve 49 yaşlarımda iş aradım ve bu süreçte karşılaştığım zorluklar ve engeller hakkında konuşmak istiyorum. Bu yaşta iş aramanın getirdiği zorluklar, genç meslektaşlarımızın anlamadığı bir mücadele.

İş piyasasına geri dönmek için ilk adımı attığınızda, kendinizi bir çölde bulursunuz. İş ilanları genellikle genç ve dinamik adaylar aradığından, deneyimli profesyoneller için seçenekler sınırlıdır. Ayrıca, sektördeki değişimler ve dijital dönüşüm, bazı becerilerin eskimemesine neden olmuştur. Bu da bizim gibi 35 yaş üstü kişilerin yeniden eğitim görmesi veya kendini adapte etmesi gereken bir durum yaratır.

Ancak en zorlayıcı yön, yaş ayrımcılığıdır. İşverenler genellikle genç adayları tercih eder ve 35 yaş üstü kişileri "riskli" olarak görürler. Bu durum, deneyimli profesyonellerin iş bulma şansını azaltır ve birçok yetenekli kişinin potansiyellerine ulaşamadan kariyerlerinin sonunu getirmesine neden olur.

Kişisel deneyimimde, bu yaş ayrımcılığını doğrudan yaşadım. İş görüşmelerine gittiğimde, karşımıza çıkan genç ve kaba patronlar, bize aşağılayıcı bakışlar atar ve küçümseyici tavırlar sergilerlerdi. Onların gözünde, sadece "pizza suratlı" yaşlı çalışanlardan ibaret olduğumuzu düşünüyorlardı. Bu durum, iş aramayı daha da zorlaştırdı ve bizi daha da dezavantajlı konuma soktu.

Kapitalist sistemin bu acımasız yüzü, biz 35 yaş üstü kişileri eziyor. Çalışma hayatımızın büyük bir kısmını verdiğimiz, ter döktüğümüz iş yerlerinden bir gün kovulmak ve yeniden işe alma sürecinde bu kadar zorlanmak, adil olmayan bir durum.

Ancak pes etmedik. Yeniden eğitim gördük, becerilerimizi geliştirdik ve kendimizi adapte ettik. Bu süreçte, yaşadığımız zorlukları ve karşılaştığımız engelleri aştıkça, dayanıklılığımız ve gücümüz arttı.

Bu deneyim bana, 35 yaş sonrasında iş aramanın zorluklarını ve yaş ayrımcılığının gerçekliğini gösterdi. Ancak aynı zamanda, bizim gibi kişilerin sahip olduğu değerli deneyim, bilgi birikimi ve adaptasyon yeteneği de var. İşverenlerin bu gerçeği görmezden gelmeleri ve gençlik yanılsamalarıyla hareket etmeleri, onların kaybıdır.

Bu yazı, 35 yaş üstü kişilerin yaşadığı zorluklara bir ses vermek içindir. Bizler, deneyimli profesyoneller olarak, hala çok şey verebilecek değerli varlıklar olduğumuzu hatırlatmak istiyoruz. Yaş ayrımcılığına karşı durmalı ve iş piyasasında adaletin sağlanması için mücadele etmeliyiz.

Bu zorlu süreçte, dayanıklılık ve umudu elden bırakmamak önemlidir. Kendimize güvenmeli ve becerilerimizi en iyi şekilde sergileme fırsatını bulacağımıza inanmalıyız. İşverenlerin gözünde bir "pizza suratlı yaşlı" olmaktan öte, deneyimli, bilgili ve adaptasyon yeteneği yüksek profesyoneller olduğumuzu hatırlatmak istiyorum.

Birlikte, bu zorlu mücadeleyi verebilir ve 35 yaş sonrasında da başarılı kariyerler inşa edebiliriz. Yaş ayrımcılığına karşı duralım ve kendimizi kanıtlayalım!

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri