Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları

bullvar_katip

Administrator
küçükresim|upright=1.36|sağ|5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatlarında ilgi toplayan Senegal folklor ekibindeki siyahî öğrenciler Silifke oyunu oynamaya hazırlanıyorlar. küçükresim|upright=1.36|sağ|Olimpiyatlara katılan Ata Yurt'tan gelen Kazak öğrenciler millî kıyafetleriyle iş adamlarının toplandığı bir konferansta. küçükresim|upright=1.36|sağ|Olimpiyatlara katılan öğrencilerden bir grup TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun'la fotoğraf çektirirken. 5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, Uluslararası Dil Öğretimi Derneği tarafından düzenlenen, tüm dünyadaki Türkçe öğrencilerinin katıldığı dil olimpiyatlarının beşincisidir. Bu yılki teması "Türkçenin 100 Akları" ve "100 ülke sevgi diliyle buluşuyor, yarışıyor." olan olimpiyatlara 105 ülke katılmıştır. Tertip heyeti Başkan: Mehmet Sağlam Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Etik Kurulu Başkanı, Eski Millî Eğitim Bakanı, Eski YÖK Başkanı. Yıldırım Akbulut Eski Başbakan. Vehbi Dinçerler Eski Millî Eğitim Bakanı. Mustafa İsen Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Hasan Kaplan Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı Yurt Dışı Eğitim Öğretim Genel Müdürü. Şükrü Halûk Akalın Türk Dil Kurumu Başkanı. Hakan Fidan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanı Osman Horata Atatürk Kültür Merkezi Başkanı. Mehmet Atalay Gençlik ve Spor Genel Müdürü. Nevzat Köseoğlu Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı. Harun Tokak Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı. Ali Fuat Bilkan TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı, Uluslararası Dil Öğretimi Derneği Başkanı. Tuncay Öztürk Uluslararası Dil Öğretimi Derneği Başkan Yardımcısı. Bilim jürisi 5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'ında Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinin, Türkoloji, Türk Dili ve Edebiyatı ve Türkçe Öğretimi bölüm başkanları ve öğretim üyeleri ve yabancı Türkologlar bilim jürisindeydi. Bilim jürisi Prof. Dr. Mustafa Özkan (İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı) Prof. Dr. Şeyma Güngör (İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi) Prof. Dr. Nuri Yüce (İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi) Prof. Dr. Muhammet Yelten (İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi) Prof. Dr. Azmi Bilgin (İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi)) Prof. Dr. Cihan Okuyucu (Fatih Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı) Prof. Dr. Mustafa Kaçalin (Marmara Üniversitesi Türkçe Eğitimi Bölümü Başkanı) Prof. Dr. Sebahat Deniz (Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi) Prof. Dr. Abdullah Uçman (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı) Prof. Dr. Abdurrahman Güzel (Başkent Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü Başkanı) Prof. Dr. Halil Ahmet Kırkkılıç (Atatürk Üniversitesi Türkçe Eğitimi Bölümü Başkanı) Prof. Dr. Murat Özbay (Gazi Üniversitesi Türkçe Eğitimi Bölümü Başkanı) Prof. Dr. Ali Fuat Bilkan (TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı) Prof. Dr. Hendrik Boeschoten (Mainz Üniversitesi Oryantalistik ve Türkoloji Bölümü Başkanı) Prof. Dr. Emil Boyev (Şumen Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı) Prof. Dr. Gulia Alasania (Uluslararası Karadeniz Üniversitesi Tarih Bilimleri Uzmanı) Prof. Dr. Tofik Haciyev (Azerbaycan Devlet Üniversitesi Filoloji İlimleri Öğretim Üyesi) Doç. Dr. Celal Demir (Afyon Kocatepe Üniversitesi Türkçe Eğitimi Bölümü Başkanı) Doç. Dr. İsmet Biner (Litvanya Vilnius Pedagoji Üniversitesi Öğretim Üyesi) Doç. Dr. Bünyamin Çağlayan (Kastamonu Üniversitesi Türkçe Bölümü Başkanı) Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Özcan (Fatih Üniversitesi Türk Dili Bölümü Başkanı) Yrd. Doç. Dr. Mehmet Gümüşkılıç (Fatih Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi) Doç. Dr. Mustafa Volkan Coşkun (Muğla Üniversitesi Türkçe Eğitimi Bölümü Başkanı) Dr. Halina Kobeckaite (Litvanya Cumhurbaşkanı Danışmanı, Türkolog) İlk kez katılan ülkeler Benin Estonya Fildişi Sahili İran İrlanda İsveç İsviçre Kanada Karadağ Kolombiya Kongo Liberya Papua Yeni Gine Portekiz Sırbistan Singapur Slovenya Suriye Ürdün Yunanistan Final jürisi 5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın final etkinliklerine ünlüler de destek verdi. 105 ülkeden katılan 550'yi aşkın öğrenci arasından finale kalan 20 öğrenci finale ünlü simalar ile birlikte hazırlandı. 2 Haziran 2007 Cumartesi günü İstanbul Gösteri Merkezi'nde yapılan finalin jürisi şu isimlerden oluştu: Garo Mafyan Neco Coşkun Sabah Erhan Güleryüz Burcu Güneş Nurettin Soydan Umut Akyürek Reyhan Karaca Deniz Arcak Cahit Berkay Fatih Kısaparmak İskender Pala Kerem Alışık Bedirhan Gökçe Cem Kurtoğlu Nebil Özgentürk Yavuz Bülent Bakiler Beşir Ayvazoğlu Ali Ural Nurullah Genç Mario Levi Salih Memecan Selim İleri Uğur Işılak Orhan Hakalmaz Ertuğrul Erkişi Mustafa Çavuşev Şükrü Halûk Akalın Yüksel Evsen Gürkan Vural Destekleyenler 2007 yılında rekor sayıda ülkenin yarıştığı olimpiyatları birçok kamu ve sivil toplum kuruluşu da destekledi. Bu kuruluşlar şunlardır: Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Dil Kurumu Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Atatürk Kültür Merkezi Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Türk Tarih Kurumu UNESCO Dış bağlantılar Türkçe Olimpiyatları Resmî İnternet Sitesi Uluslararası Dil Öğretimi Derneği Resmî İnternet Sitesi Urfanın etrafı klibi Türkmenistanlı öğrencilerden Urfa türküsü Duydum Ki Unutmuşsun Dövlet Amanguliyev - Türkmenistan Türkçe Olimpiyatları Organizasyonu Resmi Sitesi Yarışan ülkeler 05 Uluslararası Türkçe Olimpiyatları

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri