Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

6. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları

bullvar_katip

Administrator
upright=1.59|küçükresim|6. Türkçe Olimpiyatı Logosu 6. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, 22 Mayıs - 2 Haziran 2008 tarihleri arasında düzenlenen ve yurt dışındaki Türk Okulları'nda öğrenim gören öğrencilerin katılarak Türkçelerini yarıştırdığı olimpiyat. İlki 2003 yılında yapılan organizasyonun altıncısı düzenlendi. 110 ülkeden 550 yarışmacı ve 250 takım temsilcisi öğretmenin katıldığı olimpiyatta konuşma, yazma, dil bilgisi, şarkı, şiir, sunum, genel kültür, özel beceriler, makale, ülke tanıtım stantları, ana dilde Türkçe yazma, ana dilde Türkçe şarkı ve ana dilde Türkçe şiir olmak üzere yarışmaları toplam 13 ayrı dalda yapılıyor. Farklı dallarda Türkiye'nin farklı illerinde yapılan finallerin ardından şarkı finali ve ödül töreni 1 Haziran tarihinde İstanbul Kongre ve Gösteri Merkezi'nde yapılan finalle sahiplerini buldu. Türkçe Olimpiyatları Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından düzenlenmektedir. Olimpiyatların 2003 yılında yapılan birincisine 17 ülke katılırken, ikincisinde bu sayı 21'e, üçüncüde 42'ye çıktı, dördüncüsünde 83 ülke katılırken 2007 yılında yapılan 5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na toplan 100 öğrenciler katılmıştır. Her geçen sene artan bu sayı altıncısında 110'a çıkmıştır. Türkçe Olimpiyatları bir final niteliğindedir. Finale gelene kadar birçok aşamadan geçilmektedir. Öğrenciler; sınıf, okul ve ülke seçmelerinden sonra Azerbaycan, Ukrayna, Almanya, Amerika, Moldova, Endonezya ve Kırgızistan'da yapılan geniş çaplı ülke elemeleri sonrası bu olimpiyatlara katılmaya hak kazanmaktadırlar. Bir eğitim yılı boyunca olimpiyatlara yaklaşık 10,000 öğrenci hazırlanmaktadır. Türkiye’deki finallere katılmaya hak kazanan öğrenciler, ülkelerini Türkçe olarak tanıtan stantlar hazırlayıp ülkesini tanıtmakta ve kültürlerin kaynaşmasına katkıda bulunmaktadırlar. Geride kalan beş yıl içinde gösterdiği başarı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından ödüllendirilen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na, 2007 yılı Avrupa Dil Ödülü verildi. Yarışmalar ve yarı finalin Ankara Kızılcahamam'da, Kültür Şöleni ve olimpiyat açılışının Ankara Altınpark'ta ve Şarkı Yarışması Finali'nin Ankara Anadolu Gösteri Merkezi'nde yapılan yarışmanın şiir dalındaki finali de Bursa'da, halk oyunları final Kayseri'de gerçekleştirildi. Ödül töreni ise şarkı finali ile birlikte 1 Haziran tarihinde, İstanbul Gösteri Merkezi'nde yapıldı. Destekleyenler Millî Eğitim Bakanlığı Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Dil Kurumu, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı Atatürk Kültür Merkezi, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Cesitli valilikler, kaymakamlıklar ve diğer remsî kurumlar Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü Türkiye (Unesco) Sponsorlar Ana sponsor :Türkiye Türk Telekom Plantin sponsor: Bank Asya Ulaşım sponsoru: Türk Hava Yolları Altın sponsorlar: Evyap, İstikbal, Romanson, Kumtel ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gümüş sponsorlar: Mavi Jeans, Plm, Aker, Görenler Etiket, Karaca Porselen Bronz sponsorlar: Rodi, Graniser Seramik, Gençceel, Sesli Battaniye, Aldatmaz Otomotiv Hediye sponsoru:İstanbul Bilişim, Royal Halı, Naksan, Danet, Burcclub Otel, Garizza, Multi Turk Mall, 4cos, Kiptaş, İDO Etkinlik sponsoru: İnter Press Sağlık sponsorları: Sema Hastanesi, Bahar Hastanesi ve Işık Sigorta Özel Ödüller Karamanoğlu Mehmet Bey Ödülü Recep Tayyip Erdoğan (Türkiye Başbakanı) Atatürk Türk Dili Ödülü Nursultan Nazarbayev (Kazakistan Devlet Başkanı) Ali Şir Nevâî Ödülü Hilmi Yavuz (Şair, yazar) Prof. Dr. Orhan Okay İsmail Gaspıralı Ödülü Beşir Ayvazoğlu (Şair, yazar) Taha Akyol (Gazeteci, yazar) Kaşgarlı Mahmut Türk Dili Ödülü Robert Dankoff (Türkolog) Türk Dili Vefa Ödülü Erkan Çağıl (Tanzanya'da vefat eden Türk eğitimci) upright=1.36|küçükresim|sağ|6. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Afişi Sonuçlar Şarkı kategorisi haricindeki tüm dallarda sıralama jüri tarafından belirlenirken şarkı kategorisinde SMS yolu ile halkoyu ile belirlenmiştir. Şarkı Kategorisi Şarkı kategorisinde Azerbaycan'dan Hatice Alizade Ben seni sevdiğimi adlı eseri seslendirerek birinci, Türkmenistan'dan Abadan Halmedova Dön gel bir tanem ile ikinci, Tacikistan'dan Suman Kurbanova Aldım başımı gidiyorum ile üçüncü oldu. Ana Dil Şarkı Yarışması Ayrıca 17 yarışmacı mansiyon almıştır. Ana Dil Şiir Yarışması Ayrıca 16 yarışmacı mansiyon almıştır. Ana Dil Yazma Yarışması Ayrıca 3 yarışmacı mansiyon almıştır. Dilbilgisi Yarışması Dil bilgisi yarışmaları iki grup hâlinde yapılmıştır. 1. Grup Ayrıca 3 yarışmacı mansiyon almıştır. 2. Grup Ayrıca 3 yarışmacı mansiyon almıştır. Genel Kültür Yarışması İlk kez katılan ülkeler Angola Birleşik Arap Emirlikleri İskoçya İspanya Kuveyt Maldivler Suudi Arabistan Togo Venezuela Zambiya Tertip Heyeti 06 Uluslararası Türkçe Olimpiyatları

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri