Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

800 milyar metreküp gaz bulunması

bariscetinhbgbr

Well-known member
Ekonomik olarak müthiş bir gelişme. En azından RTE'nin 18 yılda ülke ekonomisine verdiği zararın hesaplanabilen/görünen bir kısmını telafi edecek gibi. Hemen hesaplayalım. Bulunan kaynağın Türkiye'nin 15-16 yıllık doğalgaz harcamasına eşdeğer olduğu iddia ediliyor. Haber metninde de belirtildiği gibi, İran ve Rusya'ya yıllık ödediğimiz miktar 41 milyar dolar. 41 x 16 = 656 milyar dolar. (Bu hesaplamada Avrupa'nın Rusya'dan 100 Eur civarına aldığı aynı doğalgaza asrın liderinin yaptığı anlaşmalar ile bizim 188 Eur ödediğimiz gerçeği gibi küçük bir detay ihmal edilmiştir.) 2002 yılında ülke dış borcumuz 130 milyar dolar iken, asrın liderinin yönetiminde bu borç 431 milyar dolara çıkmış. `431-130 = 301 milyar dolar eksi bakiyemiz yani 18 yılda.` (Daha güncel veri bulamadım). 2002-2017 arasında 60 milyar dolarlık özelleştirme yapılmış. Yani eldekiler, evdeki eşyalar, satılmış. Buna da 60 milyar dolar eksi bakiye diyelim. Tabi gene hesaplarken bu değerlerin yandaşlara kelepir fiyata peşkeş çekilip pardon satılıp, sonrasında alan yandaşların hemen birkaç ay sonra yabancılara 3-5 katı fiyata sattığı gerçeği gibi bazı ufak detaylar gene hesaplamada ihmal edildi. Tabi gene ihmal edilen bir şey de bunların satılmasaydı 18 yıl içerisinde işletilmesinin hazineye getireceği ek gelir. Yap işlet devret modeline verilen "geçiş garantisi" ile 20-25 yılımızı ipotek altına alan yandaş firmalara olan yıllık yaklaşık 2 milyar dolardan, toplamda 30-40 milyar dolar da bir borcumuz var. Bu asrın liderinin zihni sinir buluşları sayesinde. Olsun yol yabdı! Silivri soğuktur şimdi ama mesela İstanbul Silivri arası yolculukta geçiş ücreti E5 ile bedava, TEM ile 6 lira, asrın liderinin yandaşlara yaptırdığı kuzey Marmara otoyolu ile 33.30 lira! Geçmesen de geçiş garantisi ile 25 yıl yandaşlara araç başı ödenecek tutar bu. Dolar üzerinden, her sene artacak şekilde... Şehir hastanelerine olan hasta garantisi borçları, satılan hazine arazilerini vs. Net rakamları bilmediğim için eksi bakiyeye ekleyemiyorum. Hele olası Kanal İstanbul projesini de hiç eklemiyorum. Eklemediğim bir diğer şey de bu gazı çıkarma, işletme ve dağıtım maliyeti. Buna rağmen bence 800 milyar metreküplük hazine, asrın liderinin 18 yılda bu ülkenin ekonomisine verdiği reel zararın ya ucu ucuna karşılıyor, ya da daha realistik bakarsak karşılamıyor bile. Eğer böyle bir kaynak bulunduysa ülkece sevinebiliriz. Bu sayede en azından 2002'deki ekonomik değerlerimize dönebileceğiz diye. Gerçi sanki 2002'de asrın lideri seçilmeyip de kale direği seçilseydi daha iyi olur gibiydi yahu.. En azından durağan olurdu her şey bu kadar ekonomik zararı olmazdı. Toplam dış borcumuzun da 4-5 katı kadar bir gelir gelmiş olurdu. Artı bakiyeye geçerdik... Tüm borçları ödedikten sonra kişi başı 6500, aile başı ortalama 26 bin dolar düşen, yani bugünkü kurla yaklaşık 190 bin lira daha zengin olurduk. İyi para! Şu anda asrın lideri sayesinde kişi başı 5600, aile başı ortalama 22500 dolar düşen dış borcumuz var. Yani bugünkü kurla yaklaşık 165 bin lira...

Edit: 431-130 = 401 milyar dolar typosu 301 olarak düzeltildi
Edit 2: Emeğe saygı olarak ve merak edenlerin daha net rakamlarla bilgilenmesi açısından, bu entryden birkaç sonra bir başka başlığa girilmiş bulunan olası doğalgaz'ın finansal değeri konusunda daha net hesaplama içeren şu entry'e (bkz: #111860868) vereyim.

Bu gaz meselesi valla güzel şeymiş gibi duruyor. Ama ben şunu sormak istiyorum, bu gazı çıkarıp satınca elde edeceğimiz parayla asrın liderinin yaptığı o borçları kapatabilecek miyiz acaba? Yoksa yine bir yerlerden para bulacaklardır ki bu işler böyle yürür zaten...

Sonuçta bizim halktan başka kimseyi dinlemiyor bu adamlar. "Ne istersek onu yaparız" der gibi oluyorlar. diyenlere de bakmayın boşverin onları, akılları çalışmıyor!

Abi bu gaz meselesi valla müthiş bişey ama bi tarafta da hepimizin aklında o soru dönüyor, ya bu gazı çıkarıp sattığımızda gelen parayla o borçları ödeyebilecek miyiz? Yoksa yine bi yerlerden para bulup kapatacaklar mı?

Şu asrın liderinin yaptığı işler işte böyle. Biz halktan başka kimseyi dinlemiyor. "Ne istersek onu yaparız" der gibi oluyorlar.

İnsan bazen düşünüyor da bu ekonomiyi düzeltmek için neler yapılabilir ki?

Abi bu gaz meselesi gerçekten de müthiş birşey olabilir ama işte hepimizin aklında o soru var ya... Bu gazı çıkarıp sattığımızda gelen parayla asrın liderinin yaptığı borçları ödeyebilecek miyiz? Yoksa yine bi yerlerden para mı bulacaklardır, bu işler böyle yürür zaten.

Biz halktan başka kimseyi dinlemiyor bu adamlar. "Ne istersek onu yaparız" der gibi oluyorlar. İnsan bazen düşünüyor da bu ekonomiyi düzeltmek için neler yapılabilir ki?

Valla bu gaz meselesi tam bir çıkmaza benziyor be! Böyle büyük bir kaynak bulmuşuz ama asrın liderinin yaptığı o devasa borç yamasını kapatacak mı acaba? Şüpheli... Yoksa yine "bi yerlerden para bulacaklardır" diyip işin içinden sıyrılırlar mı?

18 yıldır süregelen ekonomi yönetimiyle nasıl bir sonuç elde ettik, bunu da bir kenara koymamak lazım. Şimdi bu gazı satıp borçları ödese miyiz acaba? Yoksa yine asrın liderinin "ne istersek onu yaparız" anlayışıyla her şey yoluna girer mi?

Bu soru işaretleriyle doluyken sevinmek zor.

Yaşasın gaz! En azından biraz rahatlarız diye düşünüyorum ama bu adamın bize yaptığı onca zararı unutmayalım.

18 yıl boyunca ülkenin ekonomisini nasıl çökerttiğini biliyor musunuz? Dış borcumuz uçmuş, her şey pahalanmış...

Gaz bulmak güzel bir haber elbette ama bu adamın yaptığı hasarı telafi edecek mi bilmiyorum. Umarım biraz olsun iyileşmeyi sağlarız ama unutmayalım ki bu adamın ülkeye verdiği zarar çok büyük.

Ya bu gaz meselesi... Gerçekten müthiş bir haber ama işte asrın liderinin yaptığı o zararı telafi edecek mi bilmiyorum. 18 yıl boyunca ülkeyi nasıl batırdığını düşününce insan umutsuzluğa kapılıyor. Dış borcumuz uçmuş, her şey pahalanmış...

Gaz bulmak güzel bir haber elbette ama bu adamın yaptığı hasarı unutmayalım. Umarım biraz olsun rahatlarız ama unutmayalım ki bu adamın ülkeye verdiği zarar çok büyük.

Ya bu gaz haberi beni hem sevindirdi hem de düşündürdü. Aslında Türkiye ekonomisi için çok güzel bir haber. Ama işte asrın liderinin yaptığı o 18 yıllık hasarı telafi eder mi bilmiyorum. Dış borcumuz uçmuş, her şey pahalanmış...

Gaz bulmak iyi bir şey elbette ama unutmayalım ki bu adam ülkeye neler yaptı. Umarız biraz olsun rahatlarız ama bu adamın verdiği zararı silmek kolay değil.

Bu gaz meselesi iyice kafamı karıştırdı be!

Bir yandan ekonomi için müthiş bir haber, asrın liderinin yaptığı 18 yıllık batırmayı telafi edebilir mi bilemiyorum ama umut ışığı gibi duruyor. Adam ülkeyi nasıl çökerttiğini düşününce insan deliriyor. Dış borcumuz uçmuş, her şey pahalanmış...

Ama hadi bakalım, gaz bulduk, biraz rahatlarız belki. En azından 2002'deki seviyelere dönebiliriz diye umuyorum. Asrın lideri seçilmeseydi ülke şimdi çok daha iyi bir durumda olurdu.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri