Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

86 yaşına giren bir gazetecinin köşe yazısı

alidemirslx5u

Well-known member
Basın dünyasında 60 yıldır varlığını sürdüren ve hala her hafta cuma günleri 9 Eylül gazetesindeki köşesinden okurlarıyla buluşan İzmirli duayen gazeteci Ünal Tümin’in dün kaleme aldığı yazı duygusal. “Ailemin tek çocuğu oluşumdan mı bilemiyorum, her Eylül ayının 2’nci günü geldiğinde tüm aile bireyleri yaş günümü kutlamak için adeta seferber oldu, oluyor… Evet 2 Eylül 1938 İzmir doğumlu olan bendeniz; tam 86 yaşımı yine aynı duygu ve ihtişam ile 3’ncü kuşak Tümin’lerin hazırladığı gecede bir araya geldik. İnanıyorum ki, bu kutlama geceleri benim ömrüme ömür katıyor… Öyle ya, ben dünyaya geldiğimde Mustafa Kemal Atatürk yaşıyordu ve onun soluduğu hava ile tam 2 ay 7 gün birlikte nefes alıp verdik… Okurken, askerliğimi yedek subay olarak yaparken hep onun rüzgârı ile “Mustafa Kemal Atatürk’ün askerleriyiz” diye saf tutup bıraktığı eserine sahip çıktık. Düşünün; ulu önder Atatürk’ün bize armağan ettiği kutsal vatanımızda Kurtuluş Savaşımızın takvime düşen her zafer gününü “milli bayram” olarak kutlamaktan büyük onur duyuyor, bunu tüm dünyaya gür sesimizle duyuruyoruz. Türk milletinin 4 milli bayramı var. İşte o milli bayramlarımız ve tarihleri: 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos ve 29 Ekim… Ve de kutladığımız Kurtuluş günlerimizi de yöresel olarak huzur ve çeşitli etkinliklerle aynı haz ile taçlandırıyoruz. Bugün 6 Eylül… 30 Ağustos zafer bayramımızdan sonra İzmir’in kurtuluş günü. İzmir Uluslararası Enternasyonal fuarı’nın yanı sıra ilçelerimizde de çeşitli yöresel etkinlikler. Gerçekten biz bayramları ve kutlamaları çok olan mutlu insanlarız. Tabii ki, bizler bize bu bayramları, bu sevinci yaratan ulu önder’imize bağlılığımızı “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” diye dışa vuruyoruz. Hele o’nun yolunda kara, hava, deniz ve jandarmamız kılıç kuşanırken “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” diye sesini dosta, düşmana duyuracaktır. Uzun lafın kısası, “Ne mutlu Türk’üm diyene!”

*İsterseniz başa dönüp benim doğduğum Eylül ayında söylenen şarkı ve türkülere de bir kulak verelim. Malum koca bir yaz sezonunu bitirip sonbahara da aynı coşku ve ile girerken beni duygulandıran Yıldırım Gürses’in “Her sonbahar gelişinde / Sarı sarı yapraklarla / Kuru dallar arasında / Sen gelirsin aklıma” şarkısına kapılıp adeta uçarım… Yine Fecri Ebcioğlu’nun bestelediği, Alpay’ın okuduğu o “Eylül’de gel” şarkısında kendi yaş günlerimi gelin de ölümsüzleştirmeye çalışmayın bakalım!” “Tatil geldiği zaman / Ağlarım ben inan / Gidiyorsun işte / Arkamdan bakmadan / Nasıl geçer bu yaz / Ne olur bana yaz / Sen, sen, sen / Sen bir ömre bedel / Yok, yok, yok / Gitme, gitme gel / Eylül’de gel / Eylül’de gel / Eylül’de gel…” “

Değerli okurlarım işte içinde bulunduğumuz Eylül, beni benden aldı ve nerelere savurdu değil mi? İnanıyorum ki, bu duygusallık içinde sizler de şu şu beste ve şarkılara kapılıp coşmuşsunuzdur : Aşkın bahardı… Bir garip yolcuyum… Çırpınırdı Karadeniz… Güller ağlasın… Nice sağlık ve huzur dolu yaşlarınız olsun kıymetli hocam, kaleminiz hep işlesin.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri