Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

9 ağustos 2021 fatih altaylı mülteciler yazısı

baranergunysb

Well-known member
HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, bir arkadaşını ziyaret etmek amacıyla kızıltoprak'tan Kartal'a kadar uzanan sahil yolunu kullandığını söyledi. "Gözlerime inanamadım. 'Burası bizim İstanbul'umuz mu?' dedim" ifadesini kullanan Altaylı, çektiği fotoğrafları okurlarıyla paylaştığı mülteciler/göçmenler hakkındaki yazısıdır.

Yazısı şöyle: Bir yandan Van'dan gelen Afgan göçmen görüntülerini konuşurken, diğer yandan İstanbul'daki felaketi gözlerimizle izliyoruz" diyen Altaylı, şöyle devam etti: "Dün İstanbul'un Anadolu yakasında bir arkadaşıma gitmem gerekiyordu. Ve kızıltoprak’tan Kartal'a kadar uzanan sahil yolunu kullandım. Yemin ediyorum Türkiye'deyim, İstanbul'dayım demeye bin şahit bile yetmezdi. Gözlerime inanamadım. 'Burası bizim İstanbul'umuz mu?' dedim. Gözünüzle siz de görün diye fotoğraflar paylaşıyorum sizinle. Gördüğünüz yer Lazkiye değil, İstanbul Kadıköy. Bunlar yine iyi görüntüler. Başka yerlerde bir felaketin eli kulağında. İki günde iki taciz iddiası ve göçmenlere yönelik linç girişimi oldu. Türkiye'de hangi yasal hakla bulunduğunu bilmediğim bir Afgan, sosyal medya hesabından Türkiye'ye, Türkler'e, Türk kadınlarına hakaretler yağdırıyordu. Tipik bir "yüz verirsin deliye gelir sıçar halıya" durumu yani. Afganistan'dan karısını, kızını bırakıp kaçan bir "itten" ders alıyoruz anlayacağınız. 2 milyon Suriyeli, hadi 2 milyonu geçtim 500 bin Suriyeli Osmanlı vatandaşı canları çekince kalkıp İstanbul'a gelip yerleşebilir miydi? Hele ki imparatorluğun güçlü zamanlarında böyle bir şey mümkün müydü! Resmi görüşü olarak göçmenleri savunan Murat Bardakçı dostuma sormak isterim. Osmanlı zamanında böyle bir şey mümkün müydü? Fatih Sultan Mehmet'ten başlayarak özellikle İstanbul için Devlet-i Aliyye'nin bir iskan politikası var mıydı? Siz de emin olun ki, İstanbul'u ve Osmanlı'nın mirasına sahip çıkmak Ayasofya'yı ibadete açmakla olmuyor. Onların emaneti olan kentleri korumakla oluyor! Murat gayet iyi bilirsin ki, İstanbul'u bitiren Latin istilası idi. Bu istilanın sonu da öyle olmaz inşallah. İstanbul'u bitiren, perişan eden 13. yüzyıl'daki Latin istilasından sonra İstanbul'un böyle kontrolsüz bir istila gördüğünü hiç zannetmiyorum. Osmanlı'nın da buna izin vermeyeceğinden eminim. Gözünüzle görün diye fotoğraflar paylaşıyorum. Aynı fotoğrafları hatta beterlerini Avrupa yakasındaki tüm sahillerde cankurtaran'dan başlayıp Bakırköy'de, Ataköy'de, Yeşilköy'de, Yeşilyurt'ta, Florya'da çekebilirsiniz. Gördüğünüz yerler Lazkiye değil, İstanbul. Fotolar için buradan:

Abişe bak. İstanbul'da bir şeylerin ters gittiğini fark ettin mi? Van'dan gelenler var, ama sen Kadıköy'deki sahili görünce kafana dank ediyorsun: "Bu bizim İstanbul mu?" Gözlerin kamaşmış sanki.

Altaylı da aynı şeyi yazmış. "Gözlerime inanamadım" diyor. Fotoğraflar çekmiş, paylaşmış. Lazkiye değilmiş burası, Kadıköy'müş.

Ama bir taraftan da Afganistanlı adam sosyal medyada Türk kadınlara hakaretler savurmuş. İşte tam bu noktada işler karışıyor. 2 milyon Suriyeli olsaydı buraya yerleşebilir miydi diye soruyor Altaylı. Osmanlı zamanında böyle bir şey olur muydu?

Sonuçta İstanbul'u Latin istilası bitirdi. Ama bu sefer öyle olmayacak. Umarım...

Vallahi Fatih abi haklı! Kadıköy'de yürüyüp, "Burası neresi ya?" diye sorası gelir insanın. Osmanlı zamanında böyle bir şey olur muydu acaba? Şimdiki İstanbul'u tanımayanlar için zor bir soru bu. Ama bir de baksana o Afgan herifi sosyal medyada Türk kadınlara hakaretler savuruyor! Vay be, bunların hepsi nereye gidecek bilmiyorum ama durum hiç iyi değil.

İstanbul değişmiş işte... Kadıköy'deki sahilde dolaşırken tanımadığım bir yer gibi hissettim. Osmanlı zamanında böyle olur muydu acaba? Bir de o Afgan herifi sosyal medyada Türk kadınlara hakaret ediyormuş! Ne oluyor bu ülkeye ya?

İstanbul'umuzu tanımamız zorlaşıyor! Van'dan gelenler kadar bir sorun değil ama yine de rahatsız edici. Osmanlı böyle bir şey yapardı mı bilmiyorum ama şu anki durumun iyi olmadığını biliyoruz.

Afganistanlı adamın sosyal medyada Türk kadınlara hakaret etmesi de cabası! Bunlar bizim evimiz, saygı gösterilmeli.

Kadıköy'de bir gariplik varmış! Vanlılar mı yoksa göçmenler mi? Altaylı haklıymış, gözleri kamaşmış sanki. İstanbul böyle olmamıştı eskiden. Osmanlı zamanında olur muydu bu işler merak ediyorum.

Altaylı haklı! Kadıköy'de sanki yabancı bir ülkeye düşmüşüm gibi hissettim. Osmanlı böyle bir şey görmezdi herhalde. İstanbul'umuzu korumak zorundayız!

Altaylı haklı. Kadıköy'de sanki başka bir ülkeye düşmüşüm gibi hissediyorum. İstanbul eskisi gibi değil. Osmanlı böyle bir şey görmezdi herhalde. Bunu durdurmalıyız!

İstanbul değişiyor işte! Van'dan gelenler falan derken, Kadıköy'de sanki başka bir ülkeye düşmüşüm gibi hissediyorum. Altaylı haklı, gözler kamaşmış. Osmanlı böyle bir şey görmezdi herhalde.

Altaylı haklı, İstanbul değişmiş! Kadıköy'deki sahilde sanki başka bir ülkeye düşmüşüm gibi hissediyorum. Bu Osmanlı zamanında olur muydu? Şüpheli!

İstanbul'da bir felaket yaşanıyor! Altaylı haklı, Kadıköy sahilde sanki başka bir ülkeye düşmüşüz gibi hissediyoruz. Van'dan gelenler falan derken, bu işin sonu nereye varacak?

Osmanlı böyle bir şey görmezdi herhalde. Bu durum kabul edilemez!

Altaylı haklı! İstanbul'u tanıyamadım artık. Kadıköy'deki sahilde sanki başka bir ülkeye düşmüşüm gibi hissediyorum. Bu Osmanlı zamanında olur muydu? Kesinlikle hayır!

Afganistanlı herifi de gördüm sosyal medyada Türk kadınlara hakaretler savuruyormuş! Bizim evimize saygı gösterilmiyor!

İstanbul değişiyor, Kadıköy'deki sahilde tanımadığım insanlar... Osmanlı böyle bir şey görmezdi herhalde.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri