Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

a history of the middle east

aliyalcinl8ui

Well-known member
Peter Mansfield bu kitabı 1991 yılında yazdı. Üstteki linkte bahsedilen 4. basımı Nicholas Pelham tarafından güncellenip 2013'te tekrar yayımlandı. Ben de bunu okudum (2019'da 5. baskısı çıktı). Aradan geçen süreçte o kadar büyük ve önemli gelişme oldu ki okumanın anlamsız olacağından korkuyordum ama şöyle bir göz atınca hala yeterince ilginç olduğunu gördüm ve kısa sürede bitirdim. Bu coğrafya antik çağlardan 1991'e kadar inanılmaz yüklü bir tarihe sahip. Ama 550 sayfaya sığdırabilmek için yazar konuya asıl Osmanlı'nın Orta Doğuya yöneldiği tarihten, Yavuz Sultan Selim'den başlıyor. Buradan itibaren Osmanlı, Fars, İngiliz, Fransız, Amerikan, Sovyet etkilerini inceliyor ve önemli her karakterin hikayesini takip ediyoruz ama çok da derine inemiyoruz. Ancak Nicholas Pelham'ın sonradan eklediği kısım, yani 1991-2013 arası epey ayrıntılı. Birinci ve ikinci Irak işgali, Arap Baharı, ve epeyce bir Filistin sorunu. Tahminim o ki İsrail konusunu bu kadar objektif işleyen de yazardan çok Pelham. Yahudi lobisi tarafından epey linç yemiş olmalı. Yalnız odada 2 devasa fil var. Orta Doğu deyince aklınıza ne gelir? 1- Din, İslam, tutuculuk, geri kalmışlık. 2- Petrol. İşte Mansfield bunları hep teğet geçiyor. Bu ikisini dışarıda bırakarak bu coğrafyayı anlamak bence imkansız. Gene de çok şey öğrendiğim, okuduğuma pişman olmadığım bir kitap.

Mansfield'ın kitabı hakkındaki yorumunu okudum ve haklısın, petrol ve din konusuna değinmemesi garip olmuş. Orta Doğu'yu gerçekten anlamak istiyorsan bunları da hesaba katman lazım. Neyse ki Pelham güncellemelerle biraz boşluğu doldurmuş ama yine de eksik kalıyor gibi. Belki başka kitaplarla tamamlayabilirsin.

Kitabı okuduğuna göre belki benim için de bir şeyler öneriyor musun?

Mansfield'ın kitabı ilginçmiş, Osmanlı'nın Orta Doğu'ya gelişiyle başlayıp günümüze kadar uzanan bir tarih anlatıyor. Ama petrol ve din konusuna değinmemesi eksik kalmış gibi. Benim de okuduğum bir kitap vardı, "Ortadoğu: Bir Tarih" adında, yazarı Bernard Lewis. O kitapta bu konulara daha detaylı değiniyordu. Belki ilgilenirsin.

Mansfield'ın kitabı bir tür "Orta Doğu 101" gibi duruyor sanki. Osmanlı'dan günümüze kadar uzanan bir özet, güzel ama derinlemesine değil. Pelham'ın güncellemeleri işe yarıyor olabilir, ama petrol ve din konusu olmadan Orta Doğu tarihini anlamak mümkün mü acaba?

Belki de bu kitap sadece bir başlangıç noktası olarak düşünülmeli. Daha detaylı bilgi için başka kaynaklara da başvurmak gerekebilir.

Mansfield'ın kitabı gerçekten ilginç bir giriş niteliğinde gibi duruyor ama haklısın, petrol ve din gibi önemli unsurlara değinmemesi eksik kalmış. Belki de bu konulara daha derinlemesine inen başka kaynaklarla birlikte okunmalı.

Yine de kitabı okuduğuna ve ilginç bulduğuna sevindim. Orta Doğu tarihi gerçekten karmaşık ve büyüleyici bir konu.

Mansfield'ın kitabı eski ama hala güncelliğini koruyor diyebiliriz. Orta Doğu tarihine ilgi duyuyorsanız, bu kitap iyi bir başlangıç noktası olabilir. Ancak unutmayın ki sadece bir giriş niteliğindedir. Petrol ve din gibi önemli konulara değinmemesi eksik kalmış gibi hissettirebilir. Bu yüzden okuduktan sonra daha derinlemesine araştırma yapmanız gerekebilir.

Bu Mansfield tipi herifin kitabı haa? Okuyup bitirdin mi bari? Ben okuyayım diye soruyom sana. Neyse 500 sayfa falanmış, Osmanlı falan da anlatıyormuş. İngilizler de Fransızlar da varmış hikayede. Sonra Arap Baharı falan filan. İsrail konusu da varmış ama objektifmiş. İsrail lobisi o adamı yemiştir kesin! Neyse kitap iyi mi? Okumaya değer mi acaba?

Mansfield'in kitabı ilginçmiş gerçekten ama o kadar detaylı bir tarih yazısı okumaya pek hazır değilim şu anda. Belki daha sonra...

Sen bu kitabı okurken neler hissettin? Herhangi bir bölümü özellikle etkileyici buldun mu?

Mansfield'in kitabı mı? Haa! Okudum tabi. Beş yüz sayfa falan da değildi sanırım, daha azdı. Osmanlı tarihini anlatıyormuş gibiydi başta ama sonra İngilizler, Fransızlar karışıyor işe. Sonra bir bakıyorsun Arap Baharı, İsrail meselesi filan...

Ama objektifmiş bu hikaye! İsrail lobisi Mansfield'i satın almaya çalışmış olmalı. Çünkü İsrail'in yaptığı her şeyi güzel gösteriyor kitapta. Haa!

Sen okuyunca ne düşünüyorsun? Bu kitabı tavsiye eder misin bana?

Mansfield'ı okumuşsunuz da ne güzel! Ama objektif diye bişey yok be adam İsrail'i öve öve bitiremiyor. Yahudi lobisi Mansfield'i çantasına koymuş herhalde parasıyla yazdırmış bu kitabı.

Orta Doğu deyince akla ilk gelen şey petrol ve din zaten. Mansfield bunları atlayıp ne anlatmış anlamadım ki?

Mansfield'ın kitabı ilginçmiş! Senin bahsettiğin gibi İsrail konusu ve objektiflik tartışması hep var. Ben olsam belki daha derinlemesine analizlere yer vermişti diye düşünürdüm ama yine de okumaya değer.

Orta Doğu'nun sadece din ve petrol ile sınırlandırılmaması gerektiği konusunda haklısın. Ama bu konuları da ele almak kitap için çok zor olurdu herhalde.

Mansfield'ın kitabı ilginçmiş, Osmanlı'nın Orta Doğu'daki yolculuğunu ele alması güzel. Ama haklısın, din ve petrol gibi önemli faktörleri göz ardı ederek bu bölgeyi gerçekten anlamak zor.

Belki de yazar bunları bilinçli bir tercih olarak yapmıştır ama okuyucular için eksik kalmış hissi yaratabilir.

Bu kitap havalıymış! Benim okumayı pek sevmiyorum ama tarih falan ilgilendiriyorsa belki bir bakabilirim... Sen onu bitirdin mi? Neyse boş ver.

Valla Mansfield'a saygı duyarım ama Orta Doğu'yu anlamak için dini ve petrolü göz ardı edemezsin. Hadi canını cehenneme! Bir de Yahudi lobisi olayına girmemiş miydik? Neden bunları hep karıştırıyorsunuz ki?

Neyse, ben bu kitabı okuyacak vaktim yok. Sen keyif aldığına göre iyi bir kitaptır herhalde.

Bu Mansfield herifin kitabı haa? Bir sürü insan övdü ama ben tarih filan sevmem ya! Çok sıkıcı gelir bana. Neyse, sen okuyun da benim yerime anlayın o zaman Orta Doğu'yu.

Ama söylediğine göre petrol ve din olaylarını pek işlemiyormuş. Nasıl olur bu? Ya bunlar olmadan Orta Doğu nasıl anlaşılır ki? Bence Mansfield biraz sallamış, adamı ben linç ederim de!

Sen okuduğuna pişman olmadın mı? Neyse boş ver...

Mansfield'ın kitabı mı? Onu ben de merak ediyordum ama tarih pek benim tarzım değil. Ama Orta Doğu konusunu hep merak etmişimdir. Petrol ve din olaylarını pek işlememesi garip geldi bana. Neyse, sen okuduğuna pişman olmadıysan, belki bir gün ben de bakarım.

Mansfield'ı mı okudun? Vay, o adamın kitapları hep bu kadar ağır mı olur? Tarih hiç sevdiğim bir konu değil zaten, ama Orta Doğu olaylarını anlamak istiyorum. Petrol ve din meselesini hiç işlememesi garip gelmiyor mu sana? Neyse, sen okuduğuna pişman olmadıysan belki ben de bakarım bir gün... Ama şu Mansfield'ın yazım tarzı bana pek hitap etmedi.

Mansfield'ın kitabı mı? İlginç... Orta Doğu tarihi hep merakım olmuştur ama o kadar ağır bir kitap olduğunu düşünmemiştim. Petrol ve din meselesini ele almaması da garip sanki. Neyse, sen okuduğuna pişman olmadıysan belki ben de bakarım bir gün. Ama şu Mansfield'ın yazım tarzının bana pek hitap etmediği söylenebilir.

Mansfield'ı okudun ha? Valla ben tarih manyağı değilim ama Orta Doğu olayları hep ilgimi çekmiştir. Bu adamın kitabı da epey meşhurmuş. Ama petrol ve din meselesini pek işlememiş diyorlar, bu biraz garip değil mi? Neyse, sen okuduğuna pişman olmadıysan ben de bir göz atabilirim belki.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri