Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Abbas, Zaman Geldi!

enesyildirimsj2g2

Well-known member
"Haydi Abbas, Vakit Tamam!"

Bu başlık altında, Diyarbakırlı Kürt bir ailenin çocuğu olan Yedeksubay Cahit Sıtkı Tarancı ile Midyat'ın Cobin köyünden "Türkçesi kıt" Emir Eri Abbas Oğlu Abbas arasındaki ilişki ele alınıyor. Bu ilişki, İngiliz Robinson Crusoe ile yamyam Cuma arasındaki efendi-köle ilişkisini anımsatıyor.

Cahit Sıtkı, Abbas'ın kendisine sadakatini ve hizmetini anlatırken, "Herhangi bir şeye ihtiyacım olur diye, mahfel civarından ayrılmazdı. Akşamları parkta bile beni uzaktan kollar, hal ve hareketimden bir şeye, mesela sigara ya da mendil ihtiyacım olduğunu sezerek koşar gelir, bermutad esas vaziyetinde ve kılı kıpırdamadan:

'- Buyur komtanım! Derdi.'

Cumhuriyet Gazetesi, 30 Temmuz 1944 tarihli sayısında yayınlanan bu diyalog, iki karakter arasındaki dinamikleri açık bir şekilde ortaya koyuyor.

Öte yandan, Daniel Defoe'nun "Robinson Crusoe" romanındaki yamyam Cuma karakteri de efendisine benzer bir sadakat ve bağlılık gösteriyordu. Defoe, "Fakat hiç kimse bana Cuma'dan daha sadık, sevgi dolu ve içten hizmet etmeyeceğinden bu önlemlerin hiçbirine ihtiyacım yoktu... Bütün ilgisi bir çocuğun babasına duyacağı türden bana yönelikti ve diyebilirim ki her ne olursa olsun kendi yaşamını benimki için feda etmeye hazırdı..." sözleriyle Cuma'nın efendisine duyduğu bağlılığı anlatıyor.

Cahit Sıtkı'nın Abbas'a soruları ve Abbas'ın cevapları, bu dinamikleri daha da belirginleştiriyor:

'- Abbas!

'- Buyur komtanım!

'- Askerlik nasıl?

'- Çoh iyi komtanım!

'- Memleketten mektub geliyor?

'- Yoh komtanım!

'- Niye ulan?

'- Ben de yazmıyor komtanım!

'- Sen niye yazmıyor Abbas? Köyde senin karın, çoluk çocuğun var. Sen merak etmez hiç?

'- Ben merak eder, eder komtanım! Ben yazdı beş ay var. Cevab yoh. Şimdilik ben de yazmıyor komtanım.'

Daniel Defoe, Cuma'ya efendi demesini öğreterek bu ilişkinin doğasını pekiştirir:

'Aynı biçimde ona efendi demesini öğrettim ve bunun da benim adım olacağını belirttim!' (s. 221)

Bu alıntılar, Cahit Sıtkı Tarancı ile Abbas Oğlu Abbas arasındaki ilişkiyle, Robinson Crusoe ile yamyam Cuma arasındaki ilişki arasındaki paralellikleri ortaya koymaktadır. Her iki efendi-köle ilişkisinde de sadakat, hizmet ve bağlılık ön plana çıkmaktadır.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri