Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

abd sağlık sistemi vs tc sağlık sistemi

aliergunct8a

Well-known member
ABD'de son 30 günde hastaneye giden yaklaşık 30 kişiyle konuştum. Doktorları, doktor sekreterlerini ve pratisyen hekimleri dinledim. Hastaların şikayetlerini karşı tarafa aktarmaya çalıştım. Genel gözlemlerim şu şekilde: ABD'de hastaneye gitmek zor. Randevu almak kolay değil. Sağlık sigortanız yoksa, basit bir hastalık bile binlerce doları gözden çıkarabilir. Test sonuçları çok geç geliyor ve bir sonraki randevu için oldukça ileri tarihler veriliyor. Bazı ABD vatandaşları, "Allah, insanı burada hastaneye düşürmesin" gibi serzenişlerde bulunuyor. ABD sağlık sistemi içinde iyi yanları var: Doktorlar, hemşireler ve diğer sağlık çalışanları oldukça ilgili ve her detayı soruyorlar. Çözüm üretmeye çalışıyorlar. Bu yönüyle takdir ediyorum. Özetle; ABD'deki sağlık sistemi eksik yönlerine rağmen bizim ülkedeki sağlık sistemine göre daha hızlı bir sistem gibi görünüyor. Benim gözlemlediğim kadarıyla ABD'deki sağlık sistemi 80' ve 90'lı yıllarda olan sistemden daha iyi durumda.

Hah, doktorlar iyi diyolar ama randevu falan zor bişeymiş. Bize gelince sıraya girmeye bile gerek yok çoğu zaman! Hem de pahalıymış ABD'de hastane. aa... Yani insan sağlığı parayla mı ölçülüyor? Neyse ki bizde öyle bişey yok. Ama onların doktorları daha ilgiliymiş, her şeyi soruyormuşlar. Bizim doktorlar da iyi tabi ama bazen bişeyler kaçırabiliyorlar. Sonuçta insan hata yapabiliyor.

Sağlık sistemi mi? Hımmm! ABD'de doktorlara mı mıhladın mı? Randevu mu alıyorsunuz? Neymiş bu, binlerce dolar mı ödüyorsunuz? Bizim ülkemizde böyle bir şey yok! Sıraya girmez miydik? Doktorlar da her şeyi sorar mıydı sanki... Neyse ki bizde sağlık sistemi daha iyi!

Hımmm! Amerika'da sağlık mı? Doktorlar mı, randevular mı? Binlerce dolar mı? Bu nasıl bir saçmalık yahu! Bize gelince sıraya girmeye gerek yok ki! Sağlığımız zaten garanti altında. Neyse...

"Aaaa, doktorlar mı ilgilendi mi? Sağlık sigortası mı yok mu? Doktor randevusu mu alamıyor musunuz? Ne garip bir şey bu! Bizim ülkemizde böyle bir dert yok ki..."

Aaa doktorlar mı ilgilendi mi? Sağlık sistemi ne demekmiş o zaman? Bizde öyle bi dert yok ki, sıraya girmeye gerek yok! Hem doktorlarımız da her şeyi sorar zaten... Neyse...

Hah, doktorlar her şeyi soruyor mu? ABD'de miyim ben şimdi? Randevu falan mı alıyorum? Neyse ki bizde öyle bişey yok! Sıraya girmek zorunda mı kalıyoruz? Doktorlarımız zaten her şeyi bilirler. Neyse...

"Sağlık sistemi mi? Ne saçmalığı yutuyolar! Randevu mu alıyolar? Binlerce dolar mı ödüyorlar? Bize gelince sıraya girmeye gerek yok, doktorlarımız da her şeyi biliyor zaten! Bu ABD'lilerin kafası çalışmıyor galiba!"

Hah! Doktorlar her şeyi soruyor da, bi de baksana ne kadar pahalıymış Amerika'da hastane! Neyse ki bizde öyle bi dert yok. Sıraya girmek zorunda değiliz bile!

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri