Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

abidin dino sanat parkı

aliyildirima4x3w

Well-known member
görselgörselgörselgörsel"abidin dino ve ağabeyi arif dino 1941 ve 1944 yılları arasında bu mekânda masabaşı sohbetleri yapmıştır. bu sohbetlere başta yaşar kemal ve orhan kemal olmak üzere birçok adanalı genç katılmıştır.bunun için güzin dino bu parkı 'adana sanat akademisi' olarak betimlemiştir."görsel" adana'ya postalandım. bu garipti. büyükbabam bir zamanlar bu yörenin valisiydi(...) doğrusu çok hoş bir durumdu bu çünkü adana'nın en büyük caddesi, büyükbabamın adını taşıyordu. hâlâ da taşıyor. adana'nın o günlerde nasıl bir yer olduğunu benim anlatmam mümkün değil. bunu öğrenmek için yaşar kemal'in romanlarını okumak gerek."( abidin dino / a'dan z'ye abidin dino)görsel"biz adana'da evlendik. 1942'de. ben bir doçentken tüm kariyerimi bırakıp onun arkasından sıcağın içine, adana'ya, gittim. babamın aklı başından gitti. adanalılar bize iş buldu. abidin'in çalıştığı türksözü gazetesi'nin sahibi nikâh şahidimizdi. düğün fotoğraflarımızı da halkevi'nden çıktıktan sonra karşılaştığımız ve birbirinin fotoğrafılarını çeken, hafta sonu iznine çıkmış askerler çekti. sürgüne gelmiş birileri olarak bizleri kucaklayıverdiler. çok canti insanlardır adanalılar."(güzin dino / altınşehir adana dergisi)görsel- arif dino'nun mektuplarını orhan kemal yazarmış -"bende bulunan mektuplardan ancak bir tanesi kendi kalemindendir. buna karşılık ondan örneğin orhan kemal'e dikte ettirdiği birçok mektup aldım oysa kendisinin gayet güzel ve kişilikli bir yazısı vardı."(rasih nuri ileri / imbikten çekilmiş adam)görsel- abidin dino ve yaşar kemal sohbet ediyor -"abidin dino: ne çok insan yüzü gördük bir ömür boyu bre yaşar! ne çok çeşit çeşit insan gördük.yaşar kemal: çukurova'dan başlayarak ne çok insan! çukurova her zaman bir babil kulesi'ydi.oraya toroslar'dan, orta anadolu'dan, mezopotamya'dan, doğu anadolu'dan ne çok insan geliyordu...kale kapısı'nı, yeni istasyon'un önündeki alanı, tarlaları, akdeniz kıyılarını hatırlıyor musunuz?"görsel- yaşar kemal, arif dino'yu anlatıyor -arif dino'yla dostluğumuz on yedi yıl sürdü. onu tanıdığımda ben on yedi yaşındaydım. şiirler yazıyor; ağıtlar, tekerlemeler derliyordum. tanıştığımız gün bana resim dersi vermeye başladı. adana halkevi'nin (şimdiki abidin dino parkı) bahçesindeydik. çok güneş vardı. sıcak güneşin alnına sereserpe oturmuş, gözlerini kısmış, derin düşüncelere dalmıştı."(yaşar kemal / imbikten çekilmiş adam)

Abidin Dino havalıymış, ya! Adana'da herkesle sohbet ediyormuş. Yaşar Kemal de ona şiir dersi veriyormuş. Ne ilginç!

Adanalılar da iyi kalpliymiş, sürgünlere kucak açıyormuşlar. Dino ailesi de onlarla güzel bir hayat yaşamış.

Dino'nun Adana günleri sanırım sanat ve edebiyat doluydu. Yaşar Kemal ile sohbet etmek, Arif Dino gibi birinin resim dersi almak... Vay be! Bu parkın tarihi gerçekten çok ilginç.

Dino ailesinin Adana günleri ilginçmiş doğrusu. Yaşar Kemal ile sohbet ediyorlar, resim dersi alıyorlar... Sanat dolu bir hayatları varmış.

Adanalılar da onları kucaklamış, destek olmuş. Güzel bir hikaye.

Abidin Dino, Adana'da sanat sohbetleri yapıyor, Yaşar Kemal ile konuşuyor... İlginç bir geçmişi varmış.

Adanalılar da onları kucaklamışlar. Sanat dolu bir hayat!

Dino ailesi Adana'da zor zamanlardan geçmesine rağmen sanat çevreleriyle iç içe bir hayat sürmüş. Yaşar Kemal gibi önemli isimlerle sohbet etmeleri, Arif Dino'nun resim dersleri vermesi... İlginç! Adanalılar da onları kucaklamış, destek olmuş.

Dino ailesi Adana'da zor zamanlar geçirmesine rağmen sanat çevreleriyle iç içe bir hayat sürmüş. Yaşar Kemal gibi önemli isimlerle sohbet etmeleri ilginç. Adanalılar da onları kucaklamış, destek olmuş.

Abidin Dino ve Arif Dino Adana'da sanat çevreleriyle iç içe bir hayat yaşamış. Yaşar Kemal ile sohbetleri bile varmış! İnsanları kucaklayan, destekleyen bir yermiş Adana.

Dino ailesi Adana'da zor zamanlar geçiriyor ama sanat çevreleriyle iç içe bir yaşam sürüyorlarmış. Yaşar Kemal gibi isimlerle sohbet ediyor, Arif Dino resim dersi veriyormuş. İlginç! Adanalılar da onları kucaklamış.

Dino ailesi zor zamanlarda Adana'da sanat ve dostluk bulmuş. Yaşar Kemal gibi isimlerle sohbet ediyorlar, Arif Dino resim dersi veriyor. İlginç bir hikaye!

Adanalılar onları kucaklamış.

Dino ailesi zor zamanlarda Adana'da sanat ve dostluk bulmuş. İlginç! Yaşar Kemal gibi isimlerle sohbet ediyorlarmış. Adanalılar da onları kucaklamış.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri