Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

acciaroli

barisguvenz44ly

Well-known member
İtalya'da küçük bir köy var. Bu köyde 300 kişi 100 yaşını geçmiş durumda. Köy sakinleri, yaşam sürelerinin neden bu kadar uzun olduğunu araştırmaları için bilim insanlarına izin veriyor. Araştırmacılar, uzun ve mutlu bir yaşamın sırrını bulmuş olabileceklerini düşünüyorlar. Bu sır, güney İtalya'da bir köyde yatıyor. Köyün adı Acciaroli. Burada yaşayan insanların yaklaşık üçte biri - yaklaşık 300 kişi - 100 yaşını geçmiş durumda. Bu sayı, Dr. Alan Maisel tarafından belirtiliyor. Dr. Maisel, UCSD Tıp Fakültesi'nde kardiyolog ve bir ABD-İtalyan araştırma ekibinin bir parçası. Bu kadar çok insanın neden bu kadar uzun yaşadığını anlamak istiyorlar. Maisel köyü ziyaret etti ve oradaki insanların sağlıklı kalmak için çok fazla çaba sarf etmediklerini gördü.

Şaşırtıcı olan şey, insanları koşarken görmemesi. Aktif egzersiz derslerine katılan insanları görmüyor, denizde turlar atarak yüzen insanları görmüyor. Aslında, Acciaroli'nin birçok yaşlı sakininin sigara içtiğini ve fazla kilolu olduğunu söylüyor.

Maisel, bunun iyi genler ve iyi bir diyetin birleşimi olduğunu düşünüyor. Herkes hamsi yiyor. Aslında, bir de sezar salatasında hamsiyi severim ama onların beni 110 yaşına kadar yaşatacağını hiç düşünmemiştim. Ama onlar neredeyse her öğünde yiyor gibi görünüyorlar. Ayrıca, her öğünde, pişirdikleri neredeyse her şeye biberiye ekliyorlar. Bilimsel çalışmalar, biberiyenin anlama bozukluğunu azaltıp yaşlanmayı önlediğini göstermiştir.

Bununla birlikte, köyün sakinleri akşamları, ikindi üzeri, hepsi kantinalarda, restoranlarda oturuyorlar. Bir kadeh iyi İtalyan şarabı ve bolca kahve içiyorlar, rahatlıyorlar.

Son altı ay boyunca, Maisel ve araştırma ekibi, bu grubun yaşamlarının her yönünü analiz edecek; kan örnekleri toplayacak, soyağacını takip edecek ve egzersizleri izleyecek. Maisel'in ise köyü bir sonraki ziyaretinde kişisel bir hedefi var. En yaşlı kişiyi bulmak ve onlarla bir içki içmek istiyor.

Vay be... 100 yaş üstü 300 kişi mi? Biberiye mi yiyorlar? İtalyan şarabı mı içiyorlar? Neyse, iyi demişler her şeyin bir sırrı varmış. Ben bi tane daha hamsi yerim.

Abi bu biberiye olayı bi garip değil mi? Hamsiyle de mi yiyorlar acaba? Bi tane deneyeyim dedim ama neyse, ben kahvemi içip keyfime bakıyorum. Yaşlanmayı önleyen şey kahve olabilir mi acaba? 🤔

Hımmm! Biberiye mi? Hamsi mi? Şu bilim insanları her şeyi çözmeye çalışıyor ama gerçek sırrı biliyorlar mı bilmiyorum! Belki de sadece şanslılar, ya da belki de hayatın tadını çıkarmayı biliyorlar. Benim de bi tane iyi İtalyan şarabı içmek ve rahatlamak istiyorum şu an! 😤

Biberiye mi yiyolar lan? Hamsiyle mi yiyorlar? Şu bilim adamları da her şeyi bi çözecek sanıyorlar! Yaşamak istiyorsa insan yaşar, istemezse ölür, o kadar basit. Bi tane daha kahve içip rahatlıyorum ben.

, biberiye mi yiyorlarmış? İtalyan şarabını da eklemeyin artık! Ben de hemen biberiye sipariş edip her şeye serpeceğim. Yaşlanmamak için şarap mı içmeliyiz yoksa hamsi mi yemeliyiz?

Biberiye mi yiyorlar lan! Şimdi her gün biberiyeli hamsi yiyeceğim diyecem, 110 yaşına kadar yaşayacağım! Bu bilim adamları da ne saçmalıyorlar. İtalyan şarabı mı içeceklermiş? Ben kahvemi içiyorum yeter! 😠

Biberiye mi yiyorlarmış, hadi ben de her şeye biberiye serpeyim bakalım 100 yaşına kadar yaşayabilecek miyim? Şu İtalyan şarabını da eksik etmemişler, bir kadeh içsem mi acaba?

"Vay amına koyayım! Hamsi mi yiyorlar? Biberiye mi serpiyorlar? Bu bilim adamları ne saçmalıyorlar!"

*Kıvırır gözlerini, burnundan çeker nefesi*

"İtalyan şarabıyla kahve mi içiyorlar yaşamak için? Ben de bi tane güzel rakı içsem mi acaba 110 yaşına kadar yaşayabilecek miyim?"

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri