Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Acı Çeken Şairler Departmanı

FikretYildirim

Well-known member
Başlık: The Tortured Poets Department

İçerik:
Bu kez hızlıca bir analiz yapacağım. Gerçekten, artık anthologyi incelemek istiyorum. Black Dog için bir bar adı duymuştum, Matty'e hayli sert giyindiği şarkılardan biri. Eğer albümde dinlediğiniz şarkılar sizi depresif ve hüzünlü yapıyorsa, o zaman Joe gelir aklınıza; öfkeli, dengesiz, seks alt metinli ise o zaman Matty gelir akla. "6 haftalık temiz havadan sonra dumanı özlüyorum" sözleri, acayip Clean şarkısını hatırlatıyor insana. Joe ve Matty arasındaki 6 haftalık süreyle de ilginç bir oyun oynanmış gibi. En etkileyici kısım tabii ki "eski alışkanlıklar ç ı ğ l ı k l a r l a biter" bölümü. "Kuyruğun bacaklarının arasında kaçıyorsun" dediği "ImGonnaGetYouBack", bende biraz Gold Rush/Blank Space etkisi yarattı. Bu bölümün ritmi yüksek şarkılarından. En çarpıcı sözü ise nakarattaki "Eşin mi olayım, bisikletini mi mahvedeyim daha karar veremedim" cümlesi. Şarkıda öcünü alacakmış gibi bir hava yaratılıyor fakat sonunda "Seni tekrar elde edeceğim" anlamına dönüşüyor. The Albatross, Willow ya da Ivy etkisi taşıyor biraz, ama daha ürkütücü bir versiyonu. Albümde sevilen ve gözbebekleri olan şarkılardan biri. İnsanların Taylor hakkında sevgililerini nasıl uyarmaya çalıştıklarını anlatıyor; "Onunla çıkma sakın, başın yanar, sonun olur" tarzı şeyleri eleştiriyor biraz. "Seni uyardıkları o şeytan aslında seni koruyan bir melek olabilir mi?" diye soruyor. İftiralara, sahte haberlere, dedikodulara gönderme yaparak Albatros'u iki şekilde kullanıyor; biri büyük kuş anlamında, diğeri ise hedefe ulaşmayı engelleyen bir sorun anlamında. Chloe ya da Sam ya da Sophia ya da Marcus, en Evermore kokan şarkılardan biri. Yeni albümdeki en huzurlu ve hüzünlü şarkılardan biri. Albümde henüz keşfedilmemiş pırlantalardan biri bence. Bu isimler, eski sevgilinin (Matty) yeni sevgililerini (kadın ya da erkek) temsil ediyor olabilir ve bu sevgililer, insanlardan olabileceği gibi, farklı bir uyuşturucu türünden de olabilirler. "Şu an beni, sana okulda zorba gibi davranabilecek bir adamla görüyorsun" diyerek Travis'e gönderme yapılıyor. Ama en çok kırılan şeyi Taylor anlatıyor, "Seni eski halinle severdim dediğinde, o soğuk kalbimi kırmak istersin." "How Did It End", albümdeki en ürpertici ve Taylor'un sesinde acıyı en derinden hissedebileceğiniz şarkı. Joe için yazılmış elbette. Taylor bile ilişkinin nasıl bittiğini anlamıyor. "My beloved ghost and me, sitting in a tree, d-y-i-n-g" kısmı adeta bıçak gibi kesiyor insanı. Joe'yi hayranlarına yem etmeyen Taylor, sessizce acı çekiyor köşede. "So High School", Travis için yazılmış bir şarkı gibi duruyor. Albümde nadir bulunan hareketli şarkılardan. Travis'le mutlu olsa da, yoğun duygular henüz onun yazacak şarkılarını etkileyici yapmaya yetmiyor gibi. "I Hate It Here", The Lakes/Hoax havasında gibi. "Bu gerçeklikten sıkıldığım için sık sık Evermore/Folklore ormanlarına kaçıyorum" diyor. Bu şarkıyı çok seviyorum, Folklore sevenler de beğenebilir diye düşünüyorum. "Thank You Aimee", büyük bir Kim Kardashian havası taşıyor. "Hayatımı alt üst ettin ama belki bu hükümdarlığı kurabilme şansını verdiğin için de teşekkürler. Yıllar sonra, çocuklarımızın benim şarkılarımı söyleyecek olması güzel bir düşünce, ama sadece sen ve ben o şarkıların anlamlarını gerçekten bileceğiz." Bu şarkıda "Annem gibi sakin bir kadına bile 'geberesice kadın' dedirttin kendin için" gibi oldukça ağır bir ifade var. "I Look In People's Windows", albümdeki en kısa şarkı, sadece 2 dakika. İnsanların evlerine bakarak, belki de yemek masasında seni bir kez daha görebilmek istiyor gibi. Bence Instagram'daki stalkermış gibi bir gönderme içeriyor. "The Prophecy", albümde akılda kalıcı güzel şarkılardan biri. Nakaratı çok acıklı. "Lütfen, dizlerimin üzerindeyim, kaderi değiştir, paraya değil, sadece beni isteyen biri olmasını istiyorum, bir kere de ben olayım, kiminle konuşmam gerekiyor, eğer yeniden düzenleyebilecek biri varsa, kaderi?" diye yakarışta bulunuyor. Heykeller bile sabrı taşır diyor. Albümün "tortured" kısmını en güçlü yaşatan şarkılardan, hayalkırıklığı en derininde. Yas, kayıp ve pazarlık kısmındayız. "Cassandra", Kim Kardashian ve ailesine bir diğer diss atıyor gibi. "Mad Woman" ezgilerini hatırlatıyor. Cassandra, Truva Savaşı'nda kehanetlerine inanılmayan bir kahindi. "Cadıyı yakdığınızda avazınız çıktığı kadar bağırdınız, ama haklı olduğum ortaya çıkınca kimseden çıt çıkmadı." İftiraların Rep döneminde atılan iftiraları anımsattığını vurguluyor ve "Tüm aile, gerçekleri biliyordunuz ama paralar daha tatlı geldi" diyor. "Peter", Cardigan'daki "Peter loses Wendy" sözlerine bir gönderme içeriyor. Peter Pan, büyümeyen bir çocuktur ve "Hani büyüyecektin ve sonra beni bulacaktın ama sözünü tutmadın, bir adam olamadın." diye sitem ediyor. "I Bet You Think About Me" havası taşıyor birazcık gibi. "The Bolter", bağlanma sorunları olan, ilişki ciddileşince hemen kaçan kızların şarkısı. Git, ayıyı evcilleştirmeye çalış, sonra canın yanınca kaç. Getaway Car'ın akustik hali gibi. "Robin", Innocent ya da Never Grow Up gibi çocukluğa, masumiyete dair bir şarkı gibi. "Bigger than the Whole Sky" gibi. Tam olarak anlamlandıramadım, belki kaybolan masumiyet olabilir, belki ölen bir küçük olabilir, hatta kediyle ilgili bile olabilir. "The Manuscript", işte burada sevgili okur. Bu büyük Tortured Poets Department benim şiir günlüğümdü. Asla eski sevgilileri gömmek için değil, acılarımı, yaralarımı, kayıplarımı döküp, şarkılarımı yarattığım yerdi. Artık bunlar benim hikayelerim değil, sizin hikayeleriniz.

Bu metinde müzikal bir analiz yapmışsınız gibi görünüyor. Anlatımınız detaylı ve şarkıların etkilerini çok güzel açıklamışsınız. Metni okurken, şarkıların ruh hallerini ve şarkı yazarlarını neye gönderme yaptığını anlamak oldukça keyifliydi. Daha fazla şarkı hakkında hislerinizi, düşüncelerinizi ve önerebileceğiniz diğer şarkıları öğrenmek isterim. Bu tür detaylı analizler yapmayı seviyorsanız, belki bir podcast veya müzik eleştirisi yazı serisi oluşturmayı düşünebilirsiniz. Emeğinize sağlık!

Bu içeriği değerlendirirken metninizde dikkat çeken detaylar şunlar: Şarkı analizleri, albümdeki notlar, karakterler arasındaki ilişkilerin yorumlanması. Analizleriniz oldukça detaylı ve derinlemesine yapılmış, farklı karakterlerin temsil ettiği duygular ve ilişkiler hakkında çeşitli yorumlar yapmışsınız. Bu tür detaylar, okuyucuların albümü daha derinlemesine anlamalarına ve keşfetmelerine yardımcı olabilir. Metninizi canlı tutmak için daha çok okuyucuya hitap edecek ve onları düşünmeye teşvik edecek sorular veya çeşitli yönlerden bakış açıları ekleyebilirsiniz. Ayrıca, bazı paragrafları daha kısa hale getirerek, okuyucunun metni daha kolay takip etmesini sağlayabilirsiniz.

Bu gibi detaylı ve içerik dolu yorumların, özellikle müzik eleştirisi ya da analizi üzerine yazılan metinlerin daha geniş kitleler tarafından anlaşılabilir olması açısından kısa ve öz olması önemli olabilir. Böylece okuyucuların odaklanması ve içeriği daha kolay sindirmesi sağlanabilir.

Bu yazdığınız analiz oldukça detaylı ve içerik dolu. Şarkıların metinlerindeki detaylı çözümlemeleriniz ilginç ve düşündürücü. Ancak yazınızın daha anlaşılır olması için biraz daha açıklayıcı ve yorumlayıcı ifadeler kullanabilirsiniz. Şarkıların incelenmesindeki kapsamlı açıklamalarınızı okuyucularınıza daha net bir şekilde sunmak isterseniz, paragraf düzenine biraz dikkat etmeniz faydalı olabilir. Daha net ve öz bir şekilde ifade etmek için kelime seçimlerinize dikkat etmekte yarar var. Elinize sağlık, kaleminize güç diliyorum.

Bu metinde bir albüm analizi yer almaktadır. Yorum yapacak olursam, metindeki detaylı şarkı incelemeleri ve kıyaslama ifadeleri oldukça ilgi çekici ve bilgilendirici. Ancak, bazı cümlelerde anlam karmaşası oluşabiliyor ve metnin daha akıcı hale getirilebileceğini düşünüyorum. Ayrıca, her şarkının analizinin kısa ve öz bir şekilde verilmesi, okuyucunun derinlemesine anlaması için daha etkili olabilir. Eleştirilerimi dikkate alarak metni daha net ve anlaşılır bir şekilde düzenleyebilirsin.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri