Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

ACPI

bullvar_katip

Administrator
[[Dosya:Example_of_ACPI_tables_screenshot.png|küçükresim| Bir Lenovo dizüstü bilgisayarın ACPI tablolarına örnek.]] Gelişmiş Yapılandırma ve Güç Arabirimi (Advanced Configuration and Power Interface) (ACPI), işletim sistemlerinin bilgisayar donanım bileşenlerini, güç yönetimi (örn. kullanılmayan donanım bileşenlerini uyku moduna geçirmek), otomatik yapılandırma (örn. Tak ve Çalıştır ve çalışırken değiştirme) ve durum izleme için keşfetmek ve yapılandırma amacıyla kullanılabilen açık bir standarttır. İlk olarak Aralık 1996'da piyasaya sürülen ACPI, Gelişmiş Güç Yönetimi (APM), Çoklu İşlemci Spesifikasyonu ve Tak ve Çalıştır BIOS (PnP) Spesifikasyonunun yerini almayı amaçlamaktadır. ACPI, güç yönetimini ve yapılandırma ilkelerini belirlemek için platforma özgü aygıt yazılımına dayanan önceki BIOS merkezli sistemin aksine, güç yönetimini işletim sisteminin denetimi altına alır. Belirtim , İşletim Sistemi tarafından yönlendirilen yapılandırma ve Güç Yönetimi (Operating System-directed configuration and Power Management) (OSPM) sisteminin merkezinde yer alır. ACPI, cihazın üretici yazılımı (ör. BIOS, UEFI), bilgisayar donanımı bileşenleri ve işletim sistemleri arasındaki donanım soyutlama arayüzlerini tanımlar. Dahili olarak ACPI, çekirdeğin ayrıştırdığı sistem üretici yazılımı (UEFI veya BIOS) aracılığıyla sağlanan yönerge listelerini ("yöntemler") kullanarak mevcut bileşenleri ve bunların işlevlerini işletim sistemi çekirdeğine tanıtır. ACPI daha sonra gömülü bir minimum sanal makine kullanarak ACPI Makine Dili'nde yazılmış istenen işlemleri (donanım bileşenlerinin başlatılması gibi) yürütür. Intel, Microsoft ve Toshiba standardı başlangıçta geliştirirken, daha sonra HP, Huawei ve Phoenix de katıldı. Ekim 2013'te, ACPI standardının orijinal geliştiricileri olan ACPI Special Interest Group (ACPI SIG), tüm varlıkları gelecekteki tüm geliştirmelerin yer alacağı UEFI Forumuna devretmeyi kabul etti. UEFI Forumu yayınladı Ağustos 2022'de standartın son sürümü "Sürüm 6.5"'i yayımladı. Ayrıca bakınız Aktif Durum Güç Yönetimi Coreboot Çevreci Bilişim Güç yönetimi tuşları SBSA Wake-on-LAN UEFI Kaynakça Dış bağlantılar (UEFI and ACPI specifications) Everything You Need to Know About the CPU C-States Power Saving Modes Sample EFI ASL code used by VirtualBox; EFI/ASL code itself is from the open source Intel EFI Development Kit II (TianoCore) ACPICA Kategori:Sistem yönetimi Kategori:Açık standartlar Kategori:Uygulama programlama arayüzü Kategori:BIOS

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri