Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Adnan Binyazar

bullvar_katip

Administrator
Adnan Binyazar, (d.7 Mart 1934, Diyarbakır) Türk yazar, eleştirmen. eğitimci ve öğretmen. Yaşamı Adnan Binyazar, Elazığ, Ağın’dan Diyarbakır’a göç eden bir ailenin çocuğu olarak 7 Mart 1934 tarihinde Diyarbakır’da doğdu. Küçük yaştayken babası annesini terk etti. Genç yaşta yalnız kalan annesi ile birlikte anneannesi ve dedesiyle yaşadı. İlkokula 14 yaşında Ağın'da başladı. İlkokulun ardından Dicle Köy Enstitüsü’nü ve Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü’nü bitirdi. Enstitüden mezun oluktan sonra Çorum ve Maraş İlköğretmen okullarında öğretmenlik yaptı. Emin Özdemir’den aldığı çağrıyla geldiği Ankara'da Hacettepe Üniversitesi Temel Bilimler Yüksekokulu’nda öğretim görevlisi oldu. Gazi Eğitim Enstitüsü’nde, Şentepe Lisesi’nde, Devlet Konservatuvarı’nda, İktisadi ve Ticari İlimler Fakültesi Basın Yayın Yüksekokulu’nda öğretmeyi sürdürdü, Maraş’ta öğretmenlik yaptığı yıllarda kültür, yazın, dil, eğitim sorunlarını ele aldığı deneme, inceleme, değerlendirmeleri çeşitli dergilerde yayınlandı. Ankara döneminde de halk anlatılarına, halk edebiyatı ve diline ilgisini kitaplarıyla yansıtttı. Türk Tarih Kurumu'nda, Kültür Bakanlığı'nda, Türk Dil Kurumu'nda görev yaptı. 1978'de Ecevit Hükûmetinin Kültür Bakanlığını yapan Ahmet Taner Kışlalı’nın çağrısıyla Kültür Bakanlığı Tanıtma ve Yayınlar Dairesinin başkanlığını üstlendi; bu görevi sırasında Ulusal Kültür ve Çeviri dergilerinin sorumlu yönetmenliğini yaptı. Türk Dil Kurumu yayın kolu başkanlığına seçildi; Türk Dili dergisini yönetti. 1981’de Berlin Eğitim Senatosu’nun çağrısıyla Berlin’e giden Binyazar, İncila Özhan'la birlikte altı ciltlik Türkçe-Dil ve Okuma Kitabı'nı yazdı. Bu çalışmaya yönelik bir Öğretmen Kılavuzu hazırladı. Almanya’daki liselerde okutulan Türkçe müfredatı hazırlayan kurullara başkanlık yaptı. İsveç ve İsviçre’de öğretmen yetiştirme, Hollanda’da kitap yazma projelerinde görev aldı. Alman okullarında Türkçenin ikinci yabancı dil olarak okutulması üzerine, bu derslerin çerçeve planına uygun Türkçe 1, 2 kitaplarını yazdı. 1999’da Berlin Senatosu’ndan emekliye ayrılarak Türkiye’ye döndü. Çalışmaları Öğretmenliğini yazarlığı ile birleştirdiği 1961-1966 arasında çeşitli dergilerde öyküleri yayınlanan Binyazar, daha sonra eleştiri, deneme, roman, inceleme, araştırma türünde toplumun kültürel değerlerini öne çıkartan birçok kitap yazdı. Toplumların ulusal kültürlerini yaşatması ve geliştirmesinin gerekliliğine inandı ve Türk edebiyatının halk anlatılarının estetiği ile beslenmedikçe okuyucuya yabancı kalacağını savundu. Halk anlatılarını ve halk edebiyatını günümüze taşımak amacıyla birçok masal ve öyküyü yeniden kaleme aldı. 1972’den beri hep bütünleyerek geliştirdiği Dede Korkut kitabı anlatı kültürünün temel dayanağıdır. Kan Turalı kitabında 12 Dede Korkut öyküsünden birini yeniden biçimleyip yazar. İncelemelerinde diğer yazarlardaki halk anlatısının izlerini takip eder. Adnan Binyazar, Masalını Yitiren Dev adlı anı-romanında yoksulluk içinde geçen çocukluk dönemini, yaşamla verdiği dişe diş mücadeleyi, abartıya, duygusallığa yer vermeden anlatır. Çocukluk yıllarını kaleme alırken o yılların Türkiyesi'ne ve yaşam biçimlerine de ayna tutar. Orhan Kemal Roman Armağanı'nı kazanan Ölümün Gölgesi Yok adlı kitabında eşine olan sevgisinden yola çıkarak bir sevda öyküsü anlatır. Ödülleri 2005 Orhan Kemal Roman Armağanı Ölümün Gölgesi Yok (2004) 2010 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü Toplum ve Edebiyat (2010) 2011 Ebubekir Hazım Tepeyran Roman Ödülü On yılın en iyi romanı Ölümün Gölgesi Yok (2004) Eserleri Yazmak Sanatı:Kompozisyon (1969), (Emin Özdemir’le birlikte) Eğitim Dedem Korkut’tan Öyküler (1972), Derleme Toplum ve Edebiyat (1972) Deneme Aşık Veysel (1973), İnceleme Cumhuriyet’in 50 Yılında Atatürk Yolunda 40 Yıl (1973), Deneme Ağıt Toplumu (1979), Deneme Kültür ve Eğitim Sorunları (1979), Deneme Öğretmen Kılavuzu (1982), Eğitim Türk Dilinde 25 Ünlü Eser (1982), Eleştiri Dedem Korkut-Vier Attürkische Nomadensagan (1984, Türkçe-Almanca), Öykü Kan Turalı (1984), Öykü 15 Türk Masalı (1994), İnceleme Yaralı Mahmut (1994), Öykü Ozanlar Yazarlar Kitaplar (1998) Eleştiri Yazın ve Bilim Dilimiz (1998, Metin Öztekin’le birlikte), Eğitim Yazılı Anlatım Bilgileri (1998, Emin Özdemir’le birlikte), Eğitim Şairin Kedisi (2000), Öykü Masalını Yitiren Dev (2000), Anı-Roman Yol Öyküleri (2002, başka yazarlarla birlikte), Öykü Halk Anlatıları 2002 Deneme Ayna (2003) Deneme Ölümün Gölgesi Yok (2004), Anı-Roman Duyguların Anakarası (2006) Deneme Dede Korkut (2007), Öykü Elif İle Mahmut (2007), Öykü Kerem İle Aslı (2007), Öykü Yazma Öğretimi-Yazma Sanatı (2007 Emin Özdemir ile birlikte), Eğitim Edebiyatın Dar Yolu (2008), Deneme Ardında Leke Bırakmamalı Sevgi (2009), Deneme Atatürk Anlatıyor (2009), Öykü Şah Mahmet (2009), Öykü Toplum ve Edebiyat (2010) Deneme Bozkır Aydınlığında Aşk (2011), Roman Günışığına Yolculuk-Kaçış (2013), Hikâye Günışığına Yolculuk-Varış (2014), Hikâye Kızıl Saçlı Kontes (2014), Öykü Günışığına Yolculuk-Okul Yılları (2015), Hikâye Uzun İnce Bir Yolda Aşık Veysel (2015) Biyografi Aklın İç Kalesi (2016) Deneme Sözün Onuru (2018) Deneme Kaynakça Kategori:1934 doğumlular Kategori:Diyarbakır doğumlu yazarlar Kategori:Orhan Kemal Roman Armağanlı yazarlar Kategori:Türk eleştirmenler Kategori:Türk öğretmenler Kategori:20. yüzyıl Türk yazarları Kategori:21. yüzyıl Türk yazarları Kategori:Gazi Eğitim Enstitüsünde öğrenim görenler Kategori:Yaşayan insanlar

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri