Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı

bullvar_katip

Administrator
küçükresim|AFAD ekipleri Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı veya kısa adıyla AFAD, 29 Mayıs 2009 tarih ve 5902 sayılı Kanun'un 17 Haziran 2009'da Resmî Gazete'de yayımlanmasıyla; İçişleri Bakanlığı Sivil Savunma Genel Müdürlüğü (SSGM) ve Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü (TAY) yerine kurulan afet ve acil durum yönetimi kurumudur. Kurum, Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığına bağlı olarak çalışmaktadır. Afet öncesi hazırlık ve zarar azaltma, afet esnasında yapılacak müdahale ve afet sonrasındaki iyileştirme çalışmalarının yönetim ve koordinasyonunu gerçekleştirmek, kurumun temel görev ve amacıdır. Her ilde valiye bağlı İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri bulunmakla beraber 11 ilde bulunan Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlükleri, bu kuruma bağlı olarak çalışmalarını sürdürmektedirler. Kurullar küçükresim|upright=0.54|AFAD'ın eski logosu Afet ve Acil Durum Yüksek Kurulu Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Deprem Danışma Kurulu Hizmet birimleri Planlama ve Risk Azaltma Dairesi Başkanlığı Müdahale Dairesi Başkanlığı İyileştirme Dairesi Başkanlığı Sivil Savunma Dairesi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı Personel ve Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Bilgi Sistemleri Ve Haberleşme Dairesi Başkanlığı Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı Gönüllü ve Bağışçı İlişkileri Dairesi Başkanlığı Dış İlişkiler ve Uluslararası İnsani Yardım Dairesi Başkanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı AFAD Başkanları Akreditasyon sistemi AFAD tarafından afet durumlarında gönüllü ve personel kapasitesi ile Arama Kurtarma ve diğer çalışmalara katkı sağlayabilecek organizasyonların standartlara uyum, denetim ve belgelendirmesini amaçlayan, 2020 yılında ilk akreditasyon belgelerinin Arama Kurtarma Derneği (AKUT), İHH İnsani Yardım Vakfı (İHH Arama Kurtarma) ve Jandarma Arama Kurtarma (JAK) yetkililerine verildiği projedir. Akreditasyon alanları Arama ve Kurtarma Afet ve Acil Durum Eğitimleri Sağlık, Halk Sağlığı Acil Durum Haberleşmesi Kamp Koordinasyonu ve Barınma Alanları Yönetimi Ulaştırma Beslenme ve Gıda Güvenliği Psikososyal Destek Enerji Güvenlik ve Trafik Teknik Destek Afet ve Acil Durum Eğitim Merkezi Afet ve Acil Durum Eğitim Merkezi veya kısa adıyla AFADEM; "Sivil Savunma Koleji" adı altında Sivil Savunma Genel Müdürlüğü tarafından 17 Kasım 1960 tarihli ve 7126 sayılı Sivil Savunma Kanunun 23 ve 32'nci maddeleri gereğince sivil savunma ile ilgili eğitim ve öğretim yapmak amacıyla kurulmuştur. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Planlama ve Zarar Azaltma Daire Başkanlığı bünyesinde hala eğitim ve öğretimlerine devam etmektedir. Eğitimler Afet Farkındalık Eğitimi Yangın Farkındalık Eğitimi Söndürme Ekipleri Eğitimi Sivil savunma Temel Eğitimi Görseller Ayrıca bakınız Afet ve Acil Durum Eğitim Merkezi (AFADEM) Sivil Savunma Günü Doğal Afetler Arama Kurtarma Tabur Komutanlığı Federal Acil Durum Yönetim Kurumu Türk Kızılay Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi Afet Acil durum İlk yardım Deprem Sel Çığ Heyelan Yangın Afet ve acil durum yönetimi Afet çantası Afet risk azaltma Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK)) Mahalle Afet Gönüllüleri Kaynakça Dış bağlantılar Resmî site Resmî YouTube kanalı Resmî Instagram sayfası Resmî Twitter sayfası Resmî Facebook sayfası Türkiye Afet Bilgi Bankası (TABB) Son Depremler AFAD Deprem sayfası AFAD Açıklamalı Afet Yönetimi Terimleri Sözlüğü KBRN Sözlüğü KBRN Bilgilendirme Sivil Savunma Bilgilendirme İlm Yardım Bilgilendirme AFAD Afete Hazır Türkiye AFAD Kitaplar AFAD Makaleler AFAD Dergiler AFAD Broşürler AFAD Afişler AFAD İnforgrafikler AFAD Afet Haritaları Afet ve Acil Durum Eğitim Merkezi (AFADEM) AFAD Gönüllülük Sitesi Deprem Simülasyon Merkezi AFAD Akreditasyon Sistemi sayfası Afet ve Acil Durum Toplanma Alanı Sorgulama (E-Devlet) Kategori:Afete hazırlık Kategori:Türk kamu kurumları Kategori:Türkiye merkezli kuruluşlar Kategori:İçişleri Bakanlığı (Türkiye) Kategori:2009'da Türkiye'de kurulan oluşumlar Kategori:2009'da kurulan kuruluşlar

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri