Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ahmet Atan

bullvar_katip

Administrator
Ahmet Atan, (1959 - 13 Temmuz 2019) Türk ressam ve öğretim üyesi. Yaşamı İlk, orta ve lise öğrenimini Hatay Kırıkhan'da tamamladıktan sonra, 1977'de yetenek sınavını kazanarak girdiği Bursa Eğitim Enstitüsü (Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi) Resim-İş Bölümü'nden 1980 yılında mezun oldu. Dört yıl liselerde resim öğretmenliği yaptıktan sonra, "Öğretim Görevlisi" olarak başladığı Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde "Resim Bölümü"nü kurarak bölüm başkanlığını üstlendi. 1987 yılında Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi'nde lisans tamamladı. 1991'de Yrd. Doç, 1999'da Doçent oldu. Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Bölümü'ne atandıktan sonra 2006 yılında Profesör oldu. 58.Devlet Resim ve Heykel Yarışması'nda bir eseri "Büyük Ödül"le değer görüldü. Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı Resim Yarışması'nda Juri Özel Ödülü de alan Atan, aynı fakültenin Grafik Sanatlar Anabilim Dalı Başkanı olarak görevini sürdürmekteydi. 2013 Gezi Parkı protestolarında Twitter'da attığı mesajlar tepki topladı. “Yahudi, Ermeni ve Rum’sanız Gezi Eylemlerinde Aktif Rol Almanızı Anlayışla Karşılıyorum. Lütfen Soyunuzu Araştırın” mesajı nefret söylemi olarak yorumlandı. 13 Temmuz 2019'da hayatını kaybetti. Kırıkhan ilçesi Kodallı mahallesindeki aile mezarlığına defnedildi. Kişisel sergiler 1986 Arkeoloji Müzesi, Antakya- Hatay 1987 Ziya Gökalp Sempozyumu Nedeniyle Güneydoğu Anadolu’dan Motifler- Resim Sergisi, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, Diyarbakır 1988 Ahşap Dağlama Resim Sergisi, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi – Diyarbakır 1988 Akbank Sanat Galerisi – Elazığ 1990 Devlet Güzel Sanatlar Galerisi – Diyarbakır 1991 Devlet Güzel Sanatlar Galerisi – Diyarbakır 1992 Devlet Güzel Sanatlar Galerisi – Diyarbakır 1995 Devlet Güzel Sanatlar Galerisi – Diyarbakır 1996 Bedesten Sanat Galerisi – Diyarbakır 1997 Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi – Diyarbakır 1997 Sevgi Sanat Galerisi – Ankara 1998 Dedeman Oteli – Diyarbakır 2001 Devlet Güzel Sanatlar Galerisi – Diyarbakır 2006 Çağdaş Sanatlar Merkezi-Ankara 2008 Selçuk Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Sanat Merkezi-Konya 2008 Ahi Evran İlköğretim okulu-Ankara Yurtdışı sergileri 1997 – Paris, Fransa 1997 – Brüksel, Belçika 1993 – Tiflis, Gürcistan 1993 – Bakü, Azerbaycan Karma Sergiler 2004 Gazi Üniversitesi, 2. Sanat Eğitimi Sempozyumu, “Resim Heykel Sergisi”, Ankara 2004 Kalecik Uluslararası Festivali, GESAM Karma Resim Sergisi. Ankara 2002 Ömer Lütfü Çetin, Cemal Güvenç, Ahmet Atan, Nazan Sönmez, Mehmet Kapçak Karma Resim Sergisi, Antik Sanat Galerisi, Diyarbakir 2001 Ahmet Atan ve Ögrencileri Karma Resim Sergisi, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, Diyarbakır 2000 Gesam Karma Resim Sergisi, Şekerbank Sanat Galerisi, Ankara] 1998 Sanat Eğitimi Sempozyumu Karma Resim Sergisi, Onsekiz Mart Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Çanakkale 1998 Gesam Karma Resim Sergisi, Akbank Sanat Galerisi, Trabzon 1998 Gesam Karma Resim Sergisi, Gayret Muhribi Savaş emisi Sanat Galerisi, Kocaeli 1998 Nevruz Şenlikleri Karma Resim Sergisi, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, Diyarbakır Ödüller 2004 AKADER Türk Kültür ve Sanatına Katkı Ödülü” 1997 T. C. Kültür Bakanlığı, 58. Devlet Resim Heykel Yarışması, Büyük Ödül 1987 Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı, Resim Yarışması, Jüri Özel Ödülü Dış bağlantılar Konuk sanatçılar galerisi Ahmet Atan Kaynakça Kategori:1959 doğumlular Kategori:Kırıkhan doğumlular Kategori:20. yüzyıl Türk ressamları Kategori:21. yüzyıl Türk ressamları Kategori:Türk güzel sanatlar akademisyenleri Kategori:Dicle Üniversitesi öğretim üyeleri Kategori:Gazi Üniversitesi öğretim üyeleri Kategori:2019 yılında ölenler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri