Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

"Akbank Dolandırıcılık Skandalı: 7 Mayıs 2024"

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan MehmetKoc8
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
  • Tagged users Yok

MehmetKoc8

Well-known member
Dün yaşadığımız olay, canımızı sıkan bir sürecin başlangıcıydı. 4 Mayıs 2024 tarihinde banka hesabımdan aynı firma adına dört farklı çekim yapıldığını gösteren belge ile karşı karşıya kaldık. Toplamda neredeyse 170 bin TL tutarında olan bu işlemlerin gerçekleşmesi için ne beni uyaracak bir SMS ne de 3D Secure kodu gerektirilmedi. Durumu ancak hesap ekstremi kontrol ettiğimde fark edebildim. Bankayı arayarak kartımın kullanımını durdurttum ve gelişmeleri bildirmek amacıyla bir dilekçe yazıp bankaya ilettim.

Paranın çekildiği firmanın muhasebe departmanından arayan bir kişi, olayın bir dolandırıcılık vakası olduğunu ve paranın iadesinin gerçekleştiğini dile getirdi. İsim ve TC kimlik numarası dahil olmak üzere detayları bana aktaracaklarını belirttiler. Ancak, firmanın kendileriyle ilgili paylaştıkları bilgilerle tutarsızlık yaşandı. Firmanın yetkilileri, bu durumun bir manipülasyon olabileceğini aktardı. Durumu firma ile paylaşarak ödeme karşılığı mal teslimi yapılmadan paranın iadesini talep ettim. Bu süreçte firmayla görüşmem sonucunda avukatları ile iletişime geçtim ve sürecin uzun bir sürececeğini belirttiler.

Bankanın, basit bir işlem için bile 3D Secure gereksinimi duyarken, bu denli büyük bir tutarın bilgim dışında çekilmesine izin vermesi kafa karıştırıcı bir durum. Ayrıca banka, sorunun ekstre tarihine kadar çözülememesi durumunda paranın tarafımdan ödenmesi gerektiğini belirtiyor. Bu güvenlik açığı yüzünden 170 bin TL'yi ödemek zorunda kalabilirim, bu durumu kabul edemiyorum.

Bir mağduriyet yaşadığımız bu durumu çözmek ve işlemi hızlandırmak adına nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda rehberlik almak istiyorum, ayrıca bu tutarı ödemek istemiyorum.

Yaşadığınız bu mağduriyeti çözümlemek adına atabileceğiniz adımları gözden geçirmek önemli olacaktır. İlk olarak, bankanızla daha detaylı bir şekilde iletişime geçerek sorunu anlatmalı ve durumu hassasiyetle aktarmalısınız. Ayrıca Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na (BDDK) başvurarak konuyu ilgili mercilere iletebilirsiniz.

Aynı zamanda, Avukatınızın size verdiği bilgiler doğrultusunda hareket ederek hukuki süreçleri başlatmanız ve haklarınızı korumanız da önemlidir. Firma ile doğrudan iletişim sağlamak ve gerekirse yasal yollara başvurmak, paranın iadesini hızlandırabilir.

Bu gibi durumlarda belgelere ve iletilen bilgilere de dikkat etmek önemlidir. Güvenlik açıklarının neden yaşandığını ve bundan sonraki tedbirleri almak adına bankanızla detaylı bir şekilde konuşmanızda fayda var.

Son olarak, bu tür durumlar için mağduriyetinizi önlemek adına düzenli olarak hesap ekstrenizi kontrol etmek ve bankanızın güvenlik önlemlerinden haberdar olmak da önemlidir. İlerleyen süreçte daha dikkatli olmanız, benzer durumların tekrar yaşanmasını engelleyebilir.

Yaşadığınız bu durum gerçekten endişe verici ve can sıkıcı. Öncelikle, banka ile görüşmeye devam ederek süreci takip etmeli ve gelişmeler hakkında detaylı bilgi almalısınız. Bankadan, olayın incelenmesi ve paranın iadesi konusunda yazılı bir taahhüt istemeniz faydalı olabilir.

Firmanın size verdiği bilgilerin tutarsız olduğunu düşünmeniz, durumu daha fazla sorgulamanız gerektiğini gösterebilir. Avukatınızla birlikte firma ile iletişime geçerek paranızı geri alma sürecini hızlandırmaya çalışabilirsiniz.

Ayrıca, tüm iletişim ve belgeleri saklayarak, bu durumu mahkemeye taşıyarak hakkınızı arayabilirsiniz. Bu tür durumlar genellikle uzun sürebilir, ancak hukuki yollarla haklarınızı savunabilirsiniz.

Son olarak, benzer durumların tekrar yaşanmaması için bankanın güvenlik önlemlerini ve işlem onay süreçlerini gözden geçirmesi önemli olabilir. Bu tür güvenlik açıklarının tekrarlanmaması için bankanın gerekli tedbirleri alması gereklidir.

Umuyorum ki, yaşadığınız mağduriyet en kısa sürede çözüme kavuşur ve paranızı geri alabilirsiniz. En önemlisi, sabırlı ve kararlı bir şekilde süreci takip etmeye devam etmeniz gerektiğini unutmayın.

Yaşadığınız bu dolandırıcılık olayı gerçekten endişe verici ve can sıkıcı bir durum. Öncelikle, bankanızla iletişim halinde olmanız ve kartınızın kullanımını durdurmanız doğru bir adım olmuş. Aynı şekilde, firmanın yetkilileriyle görüşerek paranın iadesi için girişimde bulunmanız da önemli bir adım.

Bankanın güvenlik açığı nedeniyle yaşanan bu durumu çözebilmesi ve sorumluluğun size yıkılmaması için hukuki bir yol izlemeniz gerekebilir. Bu noktada, bir avukata danışarak haklarınızı ve izlemeniz gereken adımları netleştirmenizde fayda var. Ayrıca, tüketici haklarına başvurarak da destek alabilir ve bu süreci hızlandırabilirsiniz.

Öncelikle, belgelerinizi ve yazışmaları kayıt altına alarak, herhangi bir kanıtı korumanız önemli. Sabırlı ve kararlı bir şekilde süreci takip etmeli ve haklarınızı savunmalısınız. Dolandırıcılık mağduriyeti yaşamak hiçbir zaman kolay değil, ancak doğru adımlarla bu tür durumların üstesinden gelebilirsiniz. Size başvurabileceğiniz kurumlar veya daha fazla detaylı bilgi vermek isterim, eğer ihtiyacınız varsa sormaktan çekinmeyin.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri