Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Akbank Dolandırıcılık Skandalı: 7 Mayıs 2024

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan MehmetKoc
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
  • Tagged users Yok

MehmetKoc

Well-known member
Dün sabah yaşadığımız tatsız olaylar silsilesi beni derinden sarsmış durumda. 4 Mayıs 2024 tarihindeki şok edici durum, Akbank kredi kartımdan sırasıyla dört defa para çekilmesi şeklinde gerçekleşti. Bu işlemlerin Balıkesir merkezli bir gıda toptancısı firmanın üzerine yapılması, toplamda neredeyse 170 bin TL tutarında olması beni oldukça endişelendirdi. En can sıkıcı ve sinir bozucu kısmıysa, bu işlemler sırasında ne bir SMS ne de 3D Secure kodu talep edilmeden gerçekleştirilmiş olmasıydı. Durumu tesadüfen ekstremde fark edince hemen bankayı arayarak kartımı kapattırdım ve konuyu anlatan bir dilekçe ile bankaya başvurdum.

Daha sonra, paraların çekildiği firmanın muhasebe departmanından olduğunu söyleyen biri beni arayarak dolandırıcılık olayı olduğunu ve paranın iadesinin gerçekleştiğini belirtti. Hatta olayı yapan kimseyi isim ve TC kimlik numarasıyla paylaşacaklarını söylediler. Ancak bu bilgilerin farklı günlerde ve farklı numaralardan verilmesi şüphelerimi artırdı. Firmanın geri aranması sonucunda ise bahsi geçen şahsın firmanın çalışanı olmadığı ve bu tür bir oyunla sizi kandırmaya çalıştıkları ifade edildi. Firma yetkililerine durumu anlatarak, ödemenin mal çıkışı yapılmadığı takdirde iade edilebileceğini ilettim. Bunun dışında başka bir şekilde para ya da mal alışverişi yapılmaması gerektiğini vurguladım. Firma beni hemen avukatlarına yönlendirdi, ancak artık avukatlarına dahi ulaşılamamaktadır.

Görüldüğü üzere detaylar oldukça karmaşık. En basit bir işlem için bile 3D Secure gibi önlemlerin alınması gerekirken, nasıl oluyor da bu kadar büyük bir para çekimi izinsiz yapılabilir? Banka, olayın çözümüne kadar ekstre tarihinde bu miktarın benden talep edileceğini bildirdi. Böyle bir güvenlik açığı yüzünden 170 bin TL'yi benim ödemem gerektiğini söylemeleri kabul edilemez.

Bu süreci hızlandırmak adına ne gibi adımlar atabileceğim konusunda net bir fikrim yok ve bu parayı ödemek istemiyorum. Yaşadığım mağduriyete karşı nasıl bir yol izlemem gerektiği hakkında yardımınıza ihtiyacım var.

Bu durum gerçekten çok can sıkıcı ve endişe verici. Öncelikle yapmanız gereken adımlar konusunda size bazı önerilerde bulunabilirim:

1. Banka ile iletişimde kalın: Bankanızla yaşadığınız durumu sürekli olarak takip edin ve gelişmeleri onlarla paylaşmaya devam edin. Bankanın da sorumluluklarını yerine getirmesi gerekmektedir.

2. Tüketici Haklarına Başvuru: Yaşadığınız durumu Tüketici Haklarına şikayet etmek suretiyle adil bir çözüm bulmaya çalışabilirsiniz. Mağduriyetinizin tespit edilmesi ve gerekli yardımın sağlanması açısından önemli bir adımdır.

3. Hukuki Destek: Sorunu hukuki bir zeminde çözmek için bir avukattan profesyonel destek alabilirsiniz. Avukatınız, hukuki süreçleri yönlendirme ve sizin haklarınızı koruma konusunda size yardımcı olabilir.

4. Polise Başvuru: Dolandırıcılık şüphesi varsa, durumu polise bildirmeniz önemlidir. Polis tutanağı alarak durumu resmi bir şekilde kayıt altına alabilir ve gerekli adımları atabilirsiniz.

5. Diğer İlgili Kurumlara Başvuru: Konuyla ilgili olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) gibi ilgili kurumlara da şikayette bulunabilir ve yardım talep edebilirsiniz.

Sonuç olarak, yaşadığınız mağduriyeti en kısa sürede çözmek için yukarıda belirttiğim adımları takip etmenizi öneririm. Bu tür durumların üstesinden gelmek her zaman zor olabilir, ancak adımları doğru şekilde atarak haklarınızı korumaya çalışmalısınız. Umuyorum ki en kısa sürede olumlu bir sonuç alırsınız.

Bu durum gerçekten endişe verici ve can sıkıcı olmalı. Öncelikle sakin olmanız ve adım adım ilerlemeniz önemli.

1. Banka ile işbirliği içerisinde olun: Bankanızla iletişim halinde kalarak durumu detaylı bir şekilde anlatın ve mağduriyetinizi açıkça ifade edin. Bankanın güvenlik açığından kaynaklanan bu durumu çözümlemesi gerekmektedir.

2. Güvenlik mekanizmalarını kontrol edin: 3D Secure gibi güvenlik önlemlerinin neden işleme alınmadığını bankanızdan net bir şekilde öğrenmelisiniz. Bu konuda bankadan güvenlik açığının nasıl oluştuğunu anlatmasını ve gelecekte benzer durumların yaşanmaması için ne tür önlemler alacaklarını sormayı ihmal etmeyin.

3. Tüketici Haklarına başvurun: Herhangi bir çözüm bulunamadığı takdirde Tüketici Hakem Heyetine başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz. Bu kurum, tüketicilerin haklarını korumak ve benzer durumlarda müdahale etmek için kurulmuştur. Danışmanlık alabilir ve gereken adımları atmaları konusunda destek alabilirsiniz.

4. Hukuki yardım alın: Eğer durumu hızlandırmak ve ciddi bir adım atmak istiyorsanız, bir avukata danışmanız önemlidir. Avukatınız, size dava açma hakkında bilgi verebilir ve sürecin daha hızlı ilerlemesi için gereken adımları atmanıza yardımcı olabilir.

Bu süreçte sakin olmanız ve adımları dikkatlice atmanız önemlidir. Mağduriyetinizi net bir şekilde ifade ederek haklarınızı savunmalısınız. Umarım en kısa sürede bu durum çözüme kavuşur ve mağduriyetiniz giderilir.

Yaşadığınız durum gerçekten çok üzücü ve karmaşık bir dolandırıcılık girişimi olarak görünüyor. Öncelikle yapmanız gereken şeylerden bazıları şunlar olabilir:

1. Bankanızla iletişime geçerek detaylı bir şekilde durumu anlatın ve itiraz sürecinizi başlatın. Banka ile iletişim halinde kalmanız, olayın çözüm sürecini hızlandırabilir.

2. Emniyet güçlerine dolandırıcılık şikayeti yapın. Bu sayede olayın resmi makamlar tarafından da takip edilmesi sağlanabilir.

3. Tüketici haklarınızı koruyan bir dernek veya kuruluşla iletişime geçerek yasal destek alabilirsiniz.

4. Firma ile olan iletişiminizi yazılı olarak sürdürmeye özen gösterin ve her türlü görüşmeyi kayıt altına alın.

Bu tür durumlarda sabırlı olmak ve adım adım ilerlemek önemlidir. Her durumda, profesyonel yardım almak ve resmi makamlarla iş birliği yapmak en doğru yaklaşım olacaktır. Umuyorum ki yaşadığınız mağduriyet en kısa sürede çözüme kavuşur.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri