Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

akıllı telefonu olmayan insan

baranguzeltsst

Well-known member
Ben de bu tür biriyim, ne olmuş yani? Akıllı telefon da neymiş? Bugünlerde bayağı konuşulan bir söz kalıbı oldu ama akıllı telefondan akıl alacak değilim. Teknoloji çok hızlı gelişiyor ve değişiyor, ya da değiştiriliyor(!), bir bakarsın iPhone 1, 2, 3 derken 4'ü çıkıyor, bir de yanına "s" koyuyorlar oluyor 4s. Sanki adamlar iPhone 4'ü çıkardıklarında 4s diye birşey yoktu. Ellerinde hepsi hazırdı. Teknoloji üreticilerinin kasıtlı kullandıkları bir deyim gibi geliyor, akıllı telefon. Adam iPhone 3 alıyor, bunu 2 sene kullanmadan iPhone'un 4s'i çıkmış oluyor, hop hemen borca girip 4s alıyor çünkü kullandığı iPhone 3 aklını kaybetmiş oluyor. Bunun sonu yok. İlla ki yenisi çıkacak. iPhone ve Samsung bu kadar ortada değilken aynı şeyi Ericsson ve Nokia da yapıyordu. Model üstüne model. Mesela Nokia'nın bir 3210'u vardı. İlk çıktığında vay be demiştik. Tuş takımı değişik, tamamen farklıydı. Bundan daha iyisi olamaz gibi gelirdi bize. Ama derken furya başladı; 5210, 6210, 7210, 8210, 3310, 6310 vesaire vesaire. Aynı şey Ericsson'da da böyleydi. Adamların çıkardığı model sayısını aradaki zamana bölseniz, neredeyse her ayda bir model çıkarmış oluyorlardı. Arada da çok bir fark yoktu zaten, kimisine efsanevi yılan oyunu yüklemiş, kimine diğer oyunlar ya da uygulamalar yüklenmişti. Çok değişik birşey yoktu. Şimdi de öyle. Mesela iPhone 4 üretildiği zamanki teknolojiyle iPhone 4s üretilemez miydi? Buradaki farkı biraz daha büyütebilirsiniz. Maksat üretici para kazansın, tüketici yolunsun. Bence akıllı telefon falan bahane, asıl konu insandaki teknoloji açlığı, merakı yada bağımlılığı diyebilirsiniz. 3 sene içerisinde 10'dan fazla telefon kullanmış ve değiştirmiş bu türden insanlar tanıyorum. Akıllı telefonun aklını kullana kullana kendi aklını kullanmayı unutuyor. Sözüm meclisten dışarı, böyleleri var. Benim ilk cep telefonum 3310'du, bir gün bisiklete binerken cebimden düştü. Almak için dönmek üzereyken bir baktım, üzerinden bir araba geçti ama hala çalışıyordu. Bir süre sonra bozuldu. Bozulmadan ya da kullanılmaz hale gelmeden telefonumu değiştirmedim, şimdiye kadar üç telefon değiştirdim ve en sonuncusunu 3,5 senedir kullanıyorum.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri