Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Alan Menken

bullvar_katip

Administrator
Alan Irwin Menken (d. 22 Temmuz 1949), Walt Disney Animasyon Stüdyoları tarafından üretilen filmler için yaptığı müzikler ve şarkılarla tanınan Amerikalı besteci, piyanist, müzik yönetmeni ve plak yapımcısıdır. Menken'in The Little Mermaid (1989), Beauty and the Beast (1991), Aladdin (1992) ve Pocahontas (1995) için yaptığı müziklerin her biri ona iki Akademi Ödülü kazandırdı. Ayrıca Little Shop of Horrors (1986), Newsies (1992), Notre Dame'ın Kamburu (1996), Herkül (1997), Home on the Range (2004), Enchanted (2007), Tangled (2010) ve Disenchanted (2022) için besteler ve şarkılar besteledi. Aldığı ödüller arasında sekiz Akademi Ödülü kazanmak yer alıyor - Alfred Newman'dan (9 Oscar'ı olan), bir Tony Ödülü, on bir Grammy Ödülü, yedi Altın Küre Ödülü ve bir Emmy Ödülü'nden sonra müzik kategorilerinde en üretken ikinci Oscar kazananı olmak. Menken, Emmy, Grammy, Oscar ve Tony ("EGOT") kazanan on sekiz kişiden biridir. Razzie, Emmy, Grammy, Oscar ve Tony ("REGOT") kazanan iki kişiden biridir. Ayrıca Broadway ve başka yerler için müzikal tiyatrodaki çalışmalarıyla da tanınır. Bu eserlerden bazıları Disney filmlerine dayanıyor, ancak diğer sahne hitleri arasında Little Shop of Horrors (1982), A Christmas Carol (1994) ve Sister Act (2009) yer alıyor. Menken, Muriel Robinson, David Zippel, Howard Ashman, Stephen Schwartz, David Crane, Seth Friedman, Marta Kauffman, Steve Brown, Tom Eyen, David Rogers, Dennis Green, David Spencer, Jack Feldman, Tim Rice, Lynn Ahrens, Glenn Slater, Chad Beguelin, Seth Rogen, Evan Goldberg, Ariel Shaffir, Kyle Hunter gibi söz yazarlarıyla işbirliği yaptı. Phil Johnston, Tom MacDougall, Benj Pasek, Justin Paul ve Lin-Manuel Miranda. İlk yılları Alan Irwin Menken, 22 Temmuz 1949'da Manhattan'daki Fransız Hastanesi'nde Judith ve Norman Menken'in oğlu olarak dünyaya geldi. Babası boogie-woogie piyano çalan bir dişçiydi ve annesi bir aktris, dansçı ve oyun yazarıydı. Ailesi Yahudiydi. Menken, piyano ve keman dersleri alarak erken yaşta müziğe ilgi duymaya başladı. Küçük yaşlarda beste yapmaya başladı. Dokuz yaşındayken, New York Müzik Kulüpleri Federasyonu Genç Besteciler Yarışması'nda, orijinal bestesi "Bouree" jüri üyeleri tarafından Üstün ve Mükemmel olarak derecelendirildi. Menken, "Üniversiteden önce, bir sonraki Bob Dylan olma hayalimi ilerletmek için şarkılar yazıyordum. Bir sürü gitar şarkısı – ondan önce piyanoda beste yapıyordum." New Rochelle, New York'taki New Rochelle Lisesi'ne gitti ve 1967'de mezun oldu. Menken şöyle hatırlıyor: "Kendi Bach füglerimi ve Beethoven sonatlarımı yapardım çünkü piyanodan sıkılmıştım ve pratik yapmak istemiyordum; bu yüzden teğet geçerdim." Daha sonra New York Üniversitesi'ne kaydoldu. Menken, 1972 yılında şu anda Sanat ve Bilim Koleji olan Heights kampüsündeki University College of Arts and Science'dan mezun oldu. Üniversiteden sonra BMI Lehman Engel Müzikal Tiyatro Atölyesi'ne katıldı. Menken şunları hatırlıyor: "İlk olarak, önceden ilaç aldım. Babam gibi diş hekimi olacağımı sanıyordum. Sonunda müzik diploması aldım ama müzikolojiyi umursamadım. BMI Atölyesi'ne katılana kadar değildi ... Lehman Engel'in altında ve diğer bestecilerle birlikte bir odaya girdiğimde bunun böyle olduğunu biliyordum." Filmleri Kategori:1949 doğumlular Kategori:Yaşayan insanlar Kategori:20. yüzyıl Amerikalı bestecileri Kategori:20. yüzyıl Amerikalı Yahudileri Kategori:20. yüzyılda Amerikalı erkek müzisyenler Kategori:21. yüzyıl Amerikalı bestecileri Kategori:21. yüzyıl Amerikalı Yahudileri Kategori:21. yüzyılda Amerikalı erkek müzisyenler Kategori:Amerikalı film müziği bestecileri Kategori:Amerikalı erkek film müziği bestecileri Kategori:Amerikalı müzikal tiyatro bestecileri Kategori:Rusya Yahudisi asıllı Amerikalılar Kategori:Amerikalı televizyon bestecileri Kategori:Animasyon film müziği bestecileri Kategori:Annie Ödülü sahipleri Kategori:En İyi Özgün Müzik Akademi Ödülü sahipleri Kategori:En İyi Özgün Şarkı Akademi Ödülü sahibi şarkı yazarları Kategori:Broadway bestecileri ve söz yazarları Kategori:Daytime Emmy Ödülü sahipleri Kategori:Altın Küre Ödülü kazanan müzisyenler Kategori:Grammy Ödülü sahipleri Kategori:Yahudi Amerikalı film müziği bestecileri Kategori:Yahudi Amerikalı söz yazarları Kategori:Yahudi Amerikalı televizyon bestecileri Kategori:Erkek müzikal tiyatro bestecileri Kategori:Erkek televizyon bestecileri Kategori:New Rochelle, New York'tan müzisyenler Kategori:Kuzey Salem, New York'tan insanlar Kategori:Rocky (film serisi) müziği Kategori:Skydance Media çalışanları Kategori:Tony Ödülü sahipleri Kategori:En İyi Orijinal Film Müziği Grammy Ödülü sahipleri Kategori:En İyi Özgün Müzik Altın Küre Ödülü sahipleri Kategori:En İyi Şarkı Altın Küre Ödülü sahipleri Kategori:Yılın Şarkısı Grammy Ödülü sahipleri Kategori:En İyi Çocuk Müziği Albümü Grammy Ödülü sahipleri Kategori:En İyi Görsel Medya Şarkısı Grammy Ödülü sahipleri Kategori:En İyi Müzik Saturn Ödülü sahipleri Kategori:Saturn Ödülü sahipleri Kategori:En İyi Orijinal Müzik Tony Ödülü sahipleri

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri