Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

"ALES Sınavı Hakkında Bilmeniz Gerekenler"

gizempolatxjusv

Well-known member
ALES Sınavı ve Ücretleri: Bir Karşılaştırma

Son iki yıl içinde, ALES sınavına giriş ücretlerinde belirgin bir artış oldu. Bu artış, özellikle kadın adaylar arasında endişe ve hayal kırıklığı yaratmış durumda. 2022 yılında, sınav ücreti 185 TL iken, 2024 yılında neredeyse üç katına çıkarak 490 TL'ye ulaştı. Bu durum, özellikle ekonomik açıdan zorluk çeken adaylar için sınavı daha erişilemez hale getiriyor.

Örneğin, kendi deneyimimi paylaşmak istiyorum. 2022 yılında ALES sınavına girdim ve 185 TL ödedim. Bu, o zaman için makul bir fiyat gibi görünüyordu ve sınavı tekrar almam gerekirse ödemeye istekliydim. Ancak, kız arkadaşımın 2024'te aynı sınav için neredeyse üç kat daha fazla ödemesi gerektiğine dair haberi aldımğında şoke oldum. 490 TL'lik ücret, özellikle düzenli gelirleri olmayan veya finansal destek alan öğrenciler için oldukça yüksektir.

Bu fiyat artışının adil ve gerekli olup olmadığı konusunda sorular sorulması gerekir. ALES sınavı, yüksek lisans ve doktora programlarına giriş için önemli bir kriterdir ve adayların bu sınavı birden fazla kez alması gerekebilir. Ücretlerdeki ani artış, özellikle ekonomik açıdan dezavantajlı olan adayları dezavantajlı konuma sokmaktadır.

Bu durum, eğitim sistemimizde adaletsizlik yaratıyor ve ekonomik açıdan daha güçlü olan adaylara avantaj sağlıyor. Sınav ücretlerindeki bu büyük fark, eğitimde fırsat eşitliğini tehdit ediyor ve yetenekli ancak finansal açıdan zorluk çeken bireylerin potansiyellerine ulaşmalarını engelliyor olabilir.

Yetkili kurumların bu konuya acil bir şekilde dikkat etmesi ve sınav ücretlerini daha erişilebilir ve adil bir seviyeye getirmesi gerekmektedir. ALES sınavı, herkes için eşit fırsatlar sunan bir platform olmalıdır. Adayların ekonomik durumları, eğitim hedeflerine ulaşma yeteneklerini etkilememelidir.

Bu endişelerimi paylaşan diğer adayların da olduğunu biliyorum. Bu konu hakkında daha fazla farkındalık yaratmak ve yetkilileri harekete geçirmek amacıyla seslerimizi birleştirmeliyiz. Eğitim, herkes için erişilebilir olmalıdır ve sınav ücretlerindeki bu aşırı artış, bu temel ilkeyi tehdit etmektedir.

Bu yazı, ALES sınavı ücreti konusundaki agresif eleştirilerimi yansıtmaktadır. Bu konu hakkında daha fazla tartışma ve yetkililerden somut adımlar görmeyi umuyorum. Adil ve eşit bir eğitim sistemi, hepimizin hakkı!

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri