Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ali kronolojisi

bullvar_katip

Administrator
17 Mart 599 Recep ayının on üçüncü gününde Mekke'de doğdu. 610: Ali, İslam'ın vahiy edilmesinden kısa bir süre sonra kabul etti. 613: Muhammed, Haşimi Kabilesi'ni İslam'a davet etti; bu çağrıyı yalnızca Ali kabul etti. 617-619: Mekkelilerin boykotları 619:Matem Yılı:Ebu Talib'in ölümü, Ali'nin babası. Eylül 622: Miraç mabiti: Ali, Muhammed'in yatağında uyuyarak hayatını riske attı. Bunun sayesinde Muhammed Mekke'den Medine'ye güvenli bir şekilde hicret etti. 622: Ali annesi, Muhammed'in kızı Fatıma ve iki kadınla birlikte hicret etti. 623: Ali, Fatıma ile evlendi. 624: 17 Mart: Bedir Savaşı: Ali 20-22 putperesti öldürdü. Medineli Yahudi Beni Kureyze kabilesinin kovulması. 625: Hasan bin Ali doğdu, ikinci İmamiye Şiası. Uhud Savaşı Medine'den Yahudi Beni Nadir'lerin kovulması. 626: Hüseyin bin Ali doğdu, üçüncü İmamiye Şiası. Banu Mustaliq seferi. 627 Hendek Muharebesi: Ali bin Ebu Talib, Arap'ların kahramını Amr bin Wood'u öldürerek savaşı kazandı. Beni Kureyze'lilerin köleleştirilmesi ve öldürülmesi. 628 Hudeybiye Antlaşması Hayber Muharebesi: Ali muharebenin komutanıydı ve Hayber Kale'sini fethetti. Zeyneb bint Ali doğdu. 629 Peygamber ile ilk hac. Mute Muharebesi Seferi ve Doğu Roma İmparatorluğu ile ilk savaş. 630 Mekke'nin Fethi:Ali komutandı. Huneyn Muharebesi Autas Muharebesi Taif Seferi 631 Beni Rumla kovulması Beni Zubuda saldırısı. Yemen görevi 632 Mekke'de Veda Hutbesi. Muhammed'in ölümü Ebu Bekir ilk halife seçildi. Ali'nin karısı Fatıma'nın ölümü. 644: Ömer, ikinci halife, suikast sonucu öldürüldü. 648: Abbas bin Ali doğdu. 656: Üçüncü halife Osman suikast sonucu öldürüldü. Ali dördüncü halife seçildi. İlk Fitne patlak verdi.(İslam'da ilk iç savaş). Cemel Savaşı 657:Ali İslam başketini Medine'den Irak'taki Kufe şehrine nakletti. 657 Mayıs-Temmuz: Sıffin Savaşı 658: Hakem Olayı Temmuz: Nehrevan Savaşı 659: Ali'nin yönetimindeki Mısır, Amr Bin El-as tarafından ele geçirildi. Khurrit ibn Rashid isyanı. Muaviye Irak'ı yağmaladı. 660: Muaviye, Hicaz ve Yemen'i yağmaladı, fakat sonra geri çekildi. Muaviye kendisini Şam'da halife ilan etti. 28 Ocak 661, Ramazan'ın yirmi-birinci gününe raslayan günde Ali öldü. Abd-al-Rahman ibn Muljam tarafından Kufe Camisi'nde vurularak öldürüldü. Ölümünden iki gün sonra Necef'te gömüldü. Ayrıca bakınız İslam tarihi Notlar Kaynakça Kronolojik Hayatı Ali

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri