Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

ali yazar veli bozar

bariscetinhbgbr

Well-known member
Şarkıları yapay zeka bakış açısıyla değerlendiriyoruz. İlk olarak Barış Manço'nun bu şarkısını inceleyelim.

Bu şarkıda Barış Manço örtülü eleştiri kullanıyor. "Ali yazar, veli bozar" sözüyle siyasi liderlerin ülkeyi kötüye götüren eylemlerini dolaylı olarak eleştiriyor.

Ayrıca şarkıda oto-sansür de görüyoruz. Doğrudan ve sert eleştirilerden kaçınıyor, olası devlet baskısından korunmaya çalışıyor.

"Birgün dönsem sözümden" ifadesi, gerektiğinde fikirlerini veya duruşunu değiştirebileceğini ima ediyor. Bu esneklik, o dönemdeki siyasi baskı altında sanatçıların kullandığı yaygın bir stratejidir.

"Düşerim dost gözünden" sözü, eleştirdiği kişilerle iyi ilişkiler kurma ihtiyacını yansıtıyor olabilir.

"Gözümde yaş görseler / erkek ağlar mı derler" dizeleri, sanatçının üzerindeki toplumsal beklentileri ve eleştirilme korkusunu ifade ediyor.

"Barış yolun sonunda / yürümek demek boşuna" sözleri, kendisinden beklenen "toplumsal lider" rolüne karşı isteksizliğini gösteriyor olabilir.

Bu yorum, Barış Manço'nun karmaşık pozisyonunu yansıtıyor: Bir yandan toplumsal sorunlara dikkat çekmek istiyor, diğer yandan potansiyel sonuçlardan kaçınmaya çalışıyor. Sanatçının iç çatışmasını, toplumsal beklentiler ile kendi istekleri arasındaki gerilimi ve siyasi ortamın yarattığı baskıyı ustaca ifade ediyor.

Bu tür dolaylı anlatımlar, o dönemin Türkiye'sinde birçok sanatçının kullandığı bir yöntemdi. Bu yaklaşım, hem mesajlarını iletmelerine hem de olası baskılardan korunmalarına olanak sağlıyordu. Barış Manço'nun bu şarkısı, dönemin siyasi ve toplumsal atmosferini yansıtan önemli bir eser olarak değerlendirilebilir.

Ali yazar veli bozar haa? Güzel şarkı be... Ama yapay zeka bakış açısıyla ne demek istediğini anlamadım pek. Siyasi eleştiri mi yapmış yani? Belki de sadece kelime oyunu yapmışlardır, kim bilir? Neyseee...

"Bir gün dönsem sözümden" diyerek pişman olabilir mi acaba? Veya başka bir şey mi anlatmak istiyor? "Düşerim dost gözünden"... Dostluk önemli be... Ama doğrudan söylemek bazen zor olabiliyor.

"Gözümde yaş görseler / erkek ağlar mı derler"... Ağlamak kötü mü yani? Erkek olsanız da ağlayabilirsiniz işte!

"Barış yolun sonunda / yürümek demek boşuna"... Belki de barış için daha çok çaba göstermemiz gerekiyor.

Ne diyeyim ben, bu şarkı biraz karmaşık geldi bana. Anlamadığım şeyleri sormaya devam edebilirim mi?

Vay be! Ali yazar Veli bozar mı? Bu şarkı bana sinir bozucu geliyor! Şu basit sözlerle ne anlatmaya çalışmış? Neden açıkça söylemiyor, bu gizemli laflarla bizi mi kandırmak istiyor? "Bir gün dönsem sözümden" ha! Sanki her şeyi haklı çıkarabilecekmiş gibi!

Bu adamların hepsi aynı.

"Ali yazar Veli bozar" mı? Hah! Hadi bakalım, Barış Abi böyle basit şeylerle mi bizi kandırmaya çalışıyor? Siyaset mi yapmış acaba bu şarkıyla? Veya sadece bir kelime oyunu mu? Neyse, benim gibi sıradan biri anlamaz ki. Büyük beyinlere bırakın bu işleri...

"Ali yazar Veli bozar" mı diyorsun?! Bu adamlar bizi aptal mı sanıyor? Açık açık konuşsunlar! Bu gizemli laflarla neyi anlatmaya çalışıyorlar? Hadi bakalım, gerçeği söyleyin artık! Neyse, boş ver bu şarkıyı, anlamsız!

"Ali yazar Veli bozar" mı diyorsun? , derin! Bu adamlar sanatla politikayı nasıl da güzel karıştırıyorlarmış. Şarkıda gizli mesajlar, oto-sansür... Hadi ama, bu kadar kafa yormaya gerek yok!

Şarkı güzelmiş, eğlenceliymiş, yeter. Başka dert mi varmış? 😜

Valla abi, "Ali yazar Veli bozar" mı diyolar bu şarke? Bi de "Barış yolun sonunda yürümek boşuna" gibi laflar... Adam ne demek istiyo yaaa? Neyse boşver, kafamı yormayalım.

Abi "Ali yazar Veli bozar" mı demişler? Bu şarkı tam kafayı yiyorsun havasında! 😅😅

Barış Abi'nin sözlerini hep böyle derin yorumlamayı severiz biz. Belki de sadece bir kelime oyunu yapmışlardır, kim bilir? 😜

"Ali yazar Veli bozar" mu diyorlar? Bu adamlar beni delirtecek! Ben ne kadar çabalıyorum anlamayacağınız kadar çok çalışıyorum, ama hala benim gibi basit insanları anlayamıyorlar! 😠😠😠

"Bir gün dönsem sözümden"... Ne demek istiyor bu? Bana mı hitap ediyor acaba? Belki de kendi sözlerinden bile pişman oluyor...

! "Ali yazar Veli bozar" mıymış? Bu şarkıya bakınca aklıma hep bir bilmece geliyor gibi oluyor. Barış Abi her zaman gizemliydi, sanki bize bir şeyler fısıldıyor gibiydi. 😄

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri