Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Alpaslan Işıklı

bullvar_katip

Administrator
Alpaslan Işıklı, (17 Aralık 1940, Amasya - 13 Temmuz 2013, İzmir) Türk akademisyen. Eski YÖK üyesi. Hayatı Ortaöğretim eğitimini Amasya Lisesi'nde alan Işıklı, liseyi bitirdikten sonra, yükseköğrenimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF)'nde tamamladı. Öğrencilik yıllarında SBF'de Talebe Cemiyeti Başkanlığı da yapan Işıklı, 1961'de bölümünden mezun oldu ve Fransa'da Centre Europeen Universitaire de Nancy'de lisansüstü öğrenim gördü. 1962 'de asistan olarak girdiği Ankara SBF'de 1973 'te doçent, 1980 'de profesör oldu. İngiltere ve Fransa'da bilimsel çalışmalarda bulundu. Doçent lik aşamasında, "SBF Yönetim Kurulu" üyeliği ve "Çalışma Bakanlığı" bünyesinde Yüksek Hakem Kurulu üyeliği görevlerinde bulunan Işıklı'nın üniversitedeki görevine 1983'te 1402 sayılı yasaya dayanılarak son verilse de 1989'da İdare Mahkemesi kararıyla görevine döndü. 1990 -1994 yıllarında A.Ü.S.B.F. (Mülkiye) mezunları derneği olan "Mülkiyeliler Birliği Genel Başkanlığı" ve ardından, bir dönem Öğretim Üyeleri Derneği Başkanlığı yapan Işıklı, 2001 yılında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından YÖK üyeliğine seçildi ve bu görevi 2005 yılında son buldu. Işıklı TÜMÖD ( Tüm Öğretim Elemanları Derneği) genel başkanlığı da yaptı. Işıklı'nın Yerli ve yabancı dillerde yayımlanmış çeşitli çalışmaları bulunmaktadır. Alpaslan Işıklı, 13 Temmuz 2013 tarihinde İzmir-Seferihisar'da geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti. Kitapları Yabancı dillerde yayınlar ve tebliğler "La liberté syndicale en Turquie", Turkish Yearbook of Human Rights, TODAİE yay., cilt:1, 1979, s.35-9O; "La liberté syndicale des salariés en Turquie", Koalitionsfreihert des arbeitnehmers, Max-Planck-Institut Für Auslöndisches Öffentliches Recht Und Völkerrecht, Heilderberg, 198O, s.899-943,14O4-14O5, 1442-1443; "Gewerkschaften und Arbeiterbewegung", Turkei,VSA-Verlag, Hamburg, 1984,s.131-147; "Wage Labor and Unionization", Turkey in Transition, Oxford University Press, New York Oxford, 1987, s;3O9-333. "The Right to Organize in the Public Sector According to Present Legislation in Turkey", Symposium on Trade Union Rights of the Public Employees in Turkey and the Swedish Experience, İstanbul, 1988, s.187-191; "La condizioni sociali e sindicali in Turchia", Seminari-Le Condizioni econemiche e sociali in Turchia, la prospettive dei rapporti con la CEE, İnstituto per il Mediterreneo, Roma, 1989, s. 42-61,77-81; "Trade Unionism of Public Servants in Turkey", Turkish Yearbook of Human Rights (Institut of Public Administration for Turkey and the Middle East- Human Rights Research and Documentation Center), vol.13,1991, İlksan Matbaası, Ankara, 1992, s.21-30; "Some Original Aspects of the Social History of Turkey for an Analysis of its last 150 Years", Problems and Perspectives of Re¬search and Documentation on the Social History of 19-20thTurkey, International Institut of Social History, Amsterdam,1988. Zur Situation der Arbeitnehmer in der Türkei: Dokumentation der Tagung des Gustav-Stresemann-Instituts in Zusammenarbeit mit dem Demokratischen Türkei Forum vom 7. - 9. Dezember 1990 in Bonn (sempozyumda sunulmuş ve teksir olarak yayınlanmıştır) “Democracy, Development and the Public Sector”, The Sixth Pacific Basin Symposium, Bangkok, 4-6 March 1998; Ayrıca bakınız Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kaynakça Kategori:1940 doğumlular Kategori:Amasya doğumlular Kategori:2013 yılında ölenler Kategori:Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde öğrenim görenler Kategori:Yükseköğretim Kurulu Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı kontenjanı üyeleri Kategori:Türk profesörler Kategori:Türk siyasal bilgiler akademisyenleri Kategori:1402'lik öğretim üyeleri Kategori:Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyeleri Kategori:İzmir'de kalp krizinden ölenler Kategori:Karşıyaka Mezarlığı'na defnedilenler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri