Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Amerika Birleşik Devletleri Özel Operasyon Birimleri

bullvar_katip

Administrator
Amerika Birleşik Devletleri özel operasyon birimleri (SOF) özel kuvvetler, Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı 'nın Amerika Birleşik Devletleri Özel Operasyonlar Komutanlığı içinde (USSOCOM) Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetleri için kullanılan, özel operasyonlar gerçekleştirmek amacıyla kurulan birimleri kapsamaktadır. Yapısı Birlikler Amerika Birleşik Devletleri Özel Harekat Komutanlığı (SOCOM) Müşterek Özel Harekat Komutanlığı (JSOC) Birleşik Devletler Kara Kuvvetleri Özel Harekât Komutanlığı (USASOC) Birleşik Devletler Deniz Piyadeleri Kuvvetleri Özel Harekât Komutanlığı (MARSOC) Amerika Birleşik Devletleri Deniz Özel Harp Komutanlığı (NSWC) Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri Özel Harekât Komutanlığı (AFSOC) Bölgesel Özel Operasyon Komutanlıkları Afrika Özel Harekat Komutanlığı (SOCAFRICA) Özel Harekât Komutanlığı Merkezi (SOCCENT) Ortak Kurumlar Arası Görev Gücü - Terörle Mücadele (JIATF-CT - Afganistan) Özel Harekât Komutanlığı İleri Komuta Merkezi (SOCCENT FWD) Özel Harekât Komutanlığı Yemen (SOC FWD-Y) SOCCENT Kültürel Katılım Grubu (CEG) Avrupa Özel Harekât Komutanlığı (SOCEUR) Avrupa Ortak Özel Harekât Hava Bileşeni Pasifik Özel Harekât Komutanlığı (SOCPAC) Güney Özel Harekât Komutanlığı (SOCSOUTH) Kuzey Özel Harekât Komutanlığı (SOCNORTH) Kore Özel Harekât Komutanlığı (SOCKOR) ★★★ Korgeneral veya koramiral tarafından yönetilen bir birimi temsil eder ★★ Tümgeneral veya Tümamiral tarafından yönetilen bir birimi temsil eder ★ Tuğgeneral veya Tuğamiral tarafından yönetilen bir birimi temsil eder Müşterek Özel Harekat Komutanlığı Müşterek Özel Harekat Komutanlığı (JSOC) ★★★ 1. Ortak Özel Harekât Hava Bileşeni (1. JSOAC) (Eski Adı Havacılık Taktikleri Değerlendirme Grubu / AVTEG) 1 Özel Kuvvetler Operasyonel Müfreze-Delta (Hava İndirme) (ABD) A Timi (Saldırı) B Timi (Saldırı) C Timi (Saldırı) D Timi (Saldırı) E Timi (Havacılık) G Timi (İstihbarat, Keşif ve Gözetleme) Savaş Destek Timi Deniz Özel Harp Geliştirme Grubu (USN) Mavi Tim (Saldırı) Altın Tim (Saldırı) Kızıl Tim (Saldırı) Gümüş Tim (Saldırı) Kara Timi (İstihbarat, Keşif ve Gözetleme) Beyaz Tim / EOD Taktik Geliştirme ve Değerlendirme Filosu (EODTACDEVEVALSQN) Gri Tim (Hareket Ekipleri, Ulaşım / Dalgıçlar) Savaş Destek Timi Teknik Destek Timi (Taktik Kriptolojik Destek, Taktik Bilgi İşlemleri) X Timi / Deneysel Tim (Ar-Ge, teknik yenilikler) Yeşil Tim (Seçim / Eğitim) 724'üncü Özel Taktik Grubu 24 Özel Taktik Bölüğü (USAF) Siyah Takım Mavi takım Altın Takım Gri Takım Gümüş Takım Entegre Anket Programı Ekibi Yeşil Takım (OTC - Değerlendirme, Seçim, Eğitim) 724 Operasyon Destek Filosu 724 İstihbarat Filosu 724 Özel Taktik Destek Filosu 427 Özel Harekât Filosu (USAF) 19. İstihbarat Filosu (USAF) 66 Hava Operasyonları Filosu (USAF) Müfreze 1, 66 Hava Operasyonları Filosu Özel Programlar ve Teknolojiler Uçuş Müfreze 1, 25. İstihbarat Filosu (USAF) Uçuş Kavramları Bölümü (ABD) Karargah Ortak Özel Harekât Komutanlığı (HQ JSOC) Karargah ve Karargah Taburu (HHBN) JREG (ABD) Ortak İletişim Birimi (Ortak Hizmet) A Timi B Timi C Timi D Timi Hızlı Tepki Ekibi (QRT) Özel Görev Birliği (SMT) Yönetici İletişim Müfrezesi Özel Harekât Telsiz Operatörleri Kursu (SOROC) Ortak Siber Operasyonlar Grubu (JCOG) (Eski Adı Ortak İletişim Entegrasyon Öğesi / JCIE) (Ortak Hizmet) Ortak Özel Harekât Komutanlığı İstihbarat Tugayı (JIB) Ortak Operasyon Takımı (JES) Ortak GEOINT Takımı Ortak İşleme, Opere ve Yaygınlaştırma (JPED)Takımı Jeo-uzamsal Operasyon Birliği (GET) Ortak Operasyon Birliği Ortak Hedefleme Takımı(JTS) Ortak SIGINT Hedefleme ve Operasyon Birliği (JSTET) Herkese Açık Ortak Bilgi (PAI) Birliği Sorgulama ve Operasyon Birliği Ortak Kurumlar Arası Görev Gücü-Ulusal Başkent Bölgesi (JIATF-NCR) Ortak Tıbbi Büyütme Birimi (JMAU) Hasar Kontrol Cerrahi Ekibi (DCST) 68'inci Alpha Keşif ve Yer Hizmetleri Takımı (USAF) Alay Keşif Bölüğü Özel Harekât Hava Teslim Elemanı (SOADE) Özel Operasyon Lojistiği Destek Unsuru (SOLSE) Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri [[Dosya:Members_of_the_U.S._Air_Force_Special_Operations_Command,_assigned_to_the_23rd_Special_Tactics_Squadron.jpg|küçükresim| Ürdün'de Hava Kuvvetleri Özel Taktik Komandoları eğitimi]] Hava Kuvvetleri Özel Operasyon Komutanlığı (AFSOC) ★★★ 1'inci Özel Operasyon Kanadı 1'inci Özel Operasyon Kanadı 4. Özel Operasyon Takımı 8. Özel Operasyon Takımı 9. Özel Operasyon Takımı 15. Özel Operasyon Takımı 23. Hava Takımı 34. Özel Operasyon Takımı 319. Özel Operasyon Birliği 24. Özel Operasyon Kanadı 720. Özel Taktik Grup Komutanlığı 17. Özel Taktik Birliği 21. Özel Taktik Birliği 22. Özel Taktik Birliğin 23. Özel Taktik Birliği 26. Özel Taktik Birliği 720. Operasyon Destek Birliği 724. Özel Taktik Grubu 24. Özel Taktik Birliği 724. Operasyon Destek Birliği 724.İstihbarat Birliği 724.Özel Operasyon Destek Birliği 27. Özel Operasyon Kanadı 27. Özel Operasyon Grubu 3. Özel Operasyon Takımı 9. Özel Operasyon Takımı 16. Özel Operasyon Takımı 20. Özel Operasyon Takımı 33. Özel Operasyon Takımı 56. Özel İstihbarat Operasyon Takımı 73. Özel Operasyon Takımı 318. Özel Operasyon Takımı 524. Özel Operasyon Takımı 193. Özel Operasyon Kanadı (Air National Guard) 193. Özel Operasyon Takımı 919. Özel Operasyon Kanadı (Air Force Reserve) 919. Özel Operasyon Grubu 2. Özel Operasyon Takımı 5. Özel Operasyon Takımı 711. Özel Operasyon Birliği 352. Özel Operasyon Kanadı (Provisional) 7. Özel Operasyon Takımı 67. Özel Operasyon Takımı 321. Özel Taktik Grubu 353. Özel Operasyon Grubu 1. Özel Operasyon Takımı 17. Özel Operasyon Takımı 1. Kıt'a, 43. İstihbarat Takımı 320. Özel Taktik Takımı Hava Kuvvetleri Özel Harekât Hava Harp Merkezi ★★ 19. Özel Harekat Takımı 5. Özel Harekat Takımı (Air Force Reserve) 6. Özel Harekat Takımı 18. Özel Hava Test Takımı 280. Muharebe İletişim Takımı 371. Özel Harekât Savaş Eğitim Birliği 551. Özel Harekat Takımı Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri Özel Harekat Okulu Birleşik Devletler Kara Kuvvetleri küçükresim|1-10.Özel Kuvvetler Grubu, Panzer Range Complex, Boeblingen, Almanya, 8 Kasım 2016'da bir günlük eğitimin ardından silahlarını güvence altına alıyor. küçükresim|Kara Kuvvetlerine bağlı yeşil bereliler, bir eğitim operasyonu sırasında. Amerika Birleşik Devletleri Kara Kuvvetleri Özel Harekat Komutanlığı (USASOC) ★★★ 1. Özel Kuvvetler Komutanlığı (Hava İndirme) ★★ 1. ÖKK(A) Askeri İstihbarat Taburu 1. Özel Harekat Kuvvetleri (Hava İndirme) Karargah Bölüğü 1.Tabur 2.Tabur 3.Tabur 4.Tabur Takım Destek Taburu 3. Özel Harekat Grubu (Hava İndirme) Karargah Bölüğü 1.Tabur 2.Tabur 3.Tabur 4.Tabur Takım Destek Taburu 5. Özel Harekat Grubu (Hava İndirme) Karargah Bölüğü 1.Tabur 2.Tabur 3.Tabur 4.Tabur Takım Destek Taburu 7. Özel Harekat Grubu (Hava İndirme) Karargah Bölüğü 1.Tabur 2.Tabur 3.Tabur 4.Tabur Takım Destek Taburu 10. Özel Harekat Grubu (Hava İndirme) Karargah Bölüğü 1.Tabur 2.Tabur 3.Tabur 4.Tabur Takım Destek Taburu 19. Özel Harekat Grubu (Hava İndirme) (Ulusal Muhafızlar Ordusu) Karargah Bölüğü 1.Tabur 2.Tabur 3.Tabur Takım Destek Taburu 20. Özel Harekat Grubu(Hava İndirme) (Ulusal Muhafızlar Ordusu) Karargah Bölüğü 1.Tabur 2.Tabur 3.Tabur Takım Destek Taburu 4. Psikolojik Operasyon Birimi (Hava İndirme) Karargah Bölüğü 6. POB(A) Taburu 7. POB(A) Taburu 8. POB(A) Taburu 8. Psikolojik Operasyon Birimi (Hava İndirme) Karargah Bölüğü 1. POB(A) Taburu 5t. POB(A) Taburu 9. POB(A) Taburu 95. İnsan İlişkileri Tugayı (Hava İndirme) 91.İnsan İlişkileri Taburu 92.İnsan İlişkileri Taburu 96.İnsan İlişkileri Taburu 97.İnsan İlişkileri Taburu 98.İnsan İlişkileri Taburu 528.İkmal Tugayı, Özel Kuvvetler (Hava İndirme) 112th Özel Harekat Muhabere Taburu Özel Birlikler Taburu 195. Destek Bölüğü(Ulusal Muhafızlar) 197. Destek Bölüğü 75. Ranger(Muhafız) Alayı 1. Ranger Taburu 2. Ranger Taburu 3. Ranger Taburu Ranger Askeri İstihbarat Taburu Karargah Kıtası Elektromanyetik Siber Faaliyetler (CEMA) Bölüğü Askeri İstihbarat Bölüğü Özel Askeri Birlik Alay Keşif Bölüğü K.K Özel Operasyonlar Havacılık Komutanlığı(USASOAC) ★ 160. Özel Operasyon Hava Alayı (Hava İndirme) Karargah Bölüğü 1.Tabur 2.Tabur 3.Tabur 4.Tabur USASOC Uçuş Bölüğü (UFC) Özel Operasyonlar Eğitim Bölüğü(SOATB) Sistem Entegrasyon Yönetim Ofisi (SIMO) Teknoloji Uygulamaları Program Ofisi (TAPO) Özel Hava Operasyonları Eğitim Taburu United States Army John F. Kennedy Özel Harp Merkezi ve Okulu (USAJFKSWCS) ★★ 1.Özel Harp Eğitim Grubu (Hava İndirme) 2. Özel Harp Eğitim Grubu (Hava İndirme) Özel Harp Eğitim Grubu (Hava İndirme) Özel Harp Tıp Grubu (Hava İndirme) Birleşik Devletler Deniz Piyadeleri sağ|küçükresim| Marine Raiders , Ziyaret, Tahta, Arama ve Ele Geçirme (VBSS) becerilerine ince ayar yapar. Birleşik Devletler Deniz Piyadeleri Özel Operasyonlar Komutanlığı (MARSOC) ★★ Marine Raider(Deniz Akıncıları)Alayı 1. Marine Raider Taburu 2. Marine Raider Taburu 3. Marine Raider Taburu Marine Raider Destek Grubu 1. Marine Raider Destek Taburu 2. Marine Raider Destek Taburu 3. Marine Raider Destek Taburu Deniz Özel Operasyonlar Okulu Amerika Birleşik Devletleri Donanması küçükresim|Afganistan'da gece operasyonu sırasında donanma Navy SEALs'leri küçükresim|SEAL Teslim Aracı Ekibi (SDV) 2 dalış kilitlemesini gerçekleştirir küçükresim|SOC-R'yi çalıştıran Özel Tekne Ekibi 22'den SWCC Deniz Özel Harp Komutanlığı (NAVSPECWARCOM) ★★ Deniz Özel Harp Komutanlığı 1. Grup SEAL Takım 1 SEAL Takım 3 SEAL Takım 5 SEAL Takım 7 Lojistik Destek Ekibi Deniz Özel Harp (NSW) Ekibi 1 Deniz Özel Harp Komutanlığı (NSW) Ekibi 3 Deniz Özel Harp Komutanlığı 2.Grup SEAL Takım 2 SEAL Takım 4 SEAL Takım 8 SEAL Takım 10 Lojistik Destek Ekibi 2 Deniz Özel Harp (NSW) Ekip 2 Deniz Özel Harp (NSW) Ekip 4 Deniz Özel Harp Komutanlığı (NSW) 10 Deniz Özel Harp Komutanlığı 3. Grup ref name="2015 socom fact book" /> SEAL Teslimat Aracı Ekibi 1 (SDVT-1) SEAL Teslimat Aracı Ekibi 2 (SDVT-2) It was reactivated on 8 March 2019. Lojistik Destek Ekibi 3 SEAL Teslimat Kıtası 1 Deniz Özel Harp Komutanlığı 4.Grup Özel Kayık Takımı 12 (SBT-12) Özel Kayık Takımı 20 (SBT-20) Özel Kayık Takımı 22 (SBT-22) Deniz Beceri Geliştirme, Talim ve Teknik Eğitim Okulu (NAVSCIATTS) Deniz Özel Harp Grubu 10 Destek 1 Destek 2 Görev Destek Merkezi Kültürel Etkileşim Birimi Deniz Özel Harp Grubu 11 SEAL Takım 17 (Yedek Kuvvet) SEAL Takım 18 (Yedek Kuvvet) Deniz Özel Harp Merkezi Temel Eğitim Komutanlığı İleri Eğitim Komutanlığı Özel Operasyon Birimleri Kariyer İmkanı Amerikan ordusu [[Dosya:Green_Beret_breach_training_at_ATG,_25_April_2020.jpg|küçükresim| Ordu Özel Kuvvetleri (Yeşil Bereliler) Suriye'nin Al-Tanf kentinde ihlal ve net eğitim sırasında]] Özel Kuvvetler Rangers Psikolojik Operasyonlar (Askeri Bilgi Destek Operatörleri) İnsan İlişkileri Askerleri Paraşütçüler (Muharebe) Kara Kuvvetleri Özel Harekât Havacıları Subaylar için kayıtlı Özel Yeterlilik (SQI) Tanımlayıcısı "S" veya "K9" ile Askeri İstihbarat ve diğer Özel Operasyonlar / Destek. Birleşik Devletler Deniz Piyadeleri Birleşik Devletler Deniz Piyadeleri Kritik Beceriler Operatörü (CSO) Muharebe Özel Operasyon Yetenekleri Uzmanı Savaş Hizmetleri Uzmanı Amerika Birleşik Devletleri Donanması Navy SEALs Özel savaş muharip zanaat mürettebatı (SWCC) Özel amfibi keşif kolordu (SARC) Amerika Birleşik Devletleri Donanması Patlayıcı Önlem Takımı (EOD) Sualtı İnşaat Teknisyeni (UCT) Sağlayıcılar (TECH) Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri Savaş Kurtarma Görevlisi Savaş Kontrolü (CCT) Özel Keşif (SR) Özel Taktik Görevlisi (STO) Özel Operasyon Cerrahi Ekibi (SOST) Savaş Havacılığı Danışmanı (CAA) Pararescuemen (PJ) Savaş Kurtarma Görevlisi Taktik Hava Kontrol Grubu (ST TACP) - Hava İrtibat Görevlisi (ST ALO) Tüm PJ'ler / CRO'lar AFSOC'a atanmamıştır; çoğu ACC, PACAF ve USAFE içindeki Kurtarma Filolarına atanır. Kurtarma ve Özel Taktik görevleri arasında eğitim veya seçim açısından hiçbir fark yoktur. ALO / TACP Havacıları, AFSOC Özel Taktik Filolarına atanmak için ek seçim ve eğitimden geçer. Çoğu ACC'ye atanır ve geleneksel Ordu Birimlerini destekler. ABD özel operasyon merkezleri, okulları ve kursları Uluslararası Özel Eğitim Merkezi (ISTC) - Pfullendorf, Federal Almanya Cumhuriyeti Ortak Özel Harekât Üniversitesi - Hurlburt Sahası Gelişmiş Özel Operasyon Teknikleri Kursu (ASOTC) - Fort Bragg John F. Kennedy Özel Harp Merkezi ve Okulu - Fort Bragg Askeri Serbest Düşüş Gelişmiş Taktik Sızma Kursu (ATIC) - Yuma Proving Ground, Arizona Deniz Özel Harp Merkezi - Coronado, California Deniz Özel Harp İleri Eğitim Komutanlığı, Imperial Beach, CA Deniz Küçük Tekne Eğitim ve Teknik Eğitim Okulu - John C. Stennis Uzay Merkezi, Mississippi Keşif ve Gözetim Liderleri Kursu (RSLC) - Fort Benning, Gürcistan Özel Kuvvetler Gelişmiş Kentsel Savaş (SFAUC) - Fort Bragg Özel Kuvvetlerle Mücadele Dalgıç Yeterlilik Kursu - Key West, Florida Özel Kuvvetler Keskin Nişancı Kursu (SFSC) - Fort Bragg Özel Kuvvetler Gelişmiş Hedef Keşif Hedef Analizi Sömürü Teknikleri (SFARTAETC) Özel Kuvvetler Fiziksel Gözetim Kursu SOF Hassas Saha Sömürü, Teknik Sömürü Kursu SOF Hassas Site Sömürü, Operatör İleri Düzey Kursu Özel Kuvvetler Usta Dağcılık Kursu (Seviye 1) Özel Kuvvetler Kıdemli Dağcılık Kursu (Seviye 2) Kış Harp, Dağ ve Soğuk Hava Operasyonları Özel Kuvvetler Teknik Gözetimi (SFTSC) Operasyonel Acil Tıp Becerileri Kursu (SOF) Deniz Özel Harekât Okulu - Camp Lejeune Deniz Piyadeleri Özel Harekât Eğitim Grubu ABD Ordusu Korucu Değerlendirme ve Seçme Programı (RASP) - Fort Benning, Gürcistan ABD Ordusu Küçük Birim Ranger Tactics (SURT) - Fort Benning, Georgia USAF Combat Dalış Kursu - NDSTC Panama Şehri, Florida USAF Savaş Kontrol Okulu - Pope Field, Kuzey Carolina USAF Pararescue Recovery Uzmanlık Kursu - Kirtland AFB, NM USAF Özel Harekât Okulu - Hurlburt Sahası, FL Özel Taktik Eğitim Filosu Özel Operasyonlar Terminal Saldırı Kontrol Kursu (SOTACC), Yuma Deneme Sahası, Arizona JTAC İleri Eğitmen Kursu - Nellis AFB, NV Deniz Saldırısı ve Hava Harp Merkezi, Donanma Hava İstasyonu Fallon, NV ABD Donanması Kurtarma Yüzücü okulu, Pensacola, Florida ABD Sahil Güvenlik Ortak Denizcilik Eğitim Merkezi, Camp Lejeune, Kuzey Carolina ABD Sahil Güvenlik Havacılık Hayatta Kalma Teknisyeni Eğitim Merkezi, Sahil Güvenlik Hava İstasyonu Elizabeth City, Kuzey Carolina Ayrıca bakınız Birleşik Devletler Deniz Piyadeleri Özel Harekât Yetenekli Kuvvetler ABD Sahil Güvenlik Görevlendirilebilir İhtisas Kuvvetleri ABD Sahil Güvenlik MSST ve MSRT ekipleri Askeri İrtibat Elemanı Kaynakça Dış bağlantılar David Ignatius: Savaşmayı Öğrenmek - Washington Post, 2008-02-10 ABD Özel Harekat Kuvvetleri - 2009 SOCOM Factbook Amerikan Özel Harekat Kuvvetleri Kategori:Amerika Birleşik Devletleri'nin özel kuvvetleri

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri