Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Anja Cetti Andersen

bullvar_katip

Administrator
Anja Cetti Andersen (25 Eylül 1965 Hørsholm, Danimarka), Dan astronom ve astrofizikçi. Hayatı Kopenhag Üniversitesi'nden 1991'de lisans derecesini, 1995'te Astronomi alanında yüksek lisansını ve 1999'da doktorasını aldı. Tezinin başlığı "Kozmik Toz ve Geç Tip Yıldızlar"dı. Doktora sonrası araştırmaları Carlsberg Vakfı tarafından finanse edildi ve önce Uppsala Üniversitesi Astronomi ve Uzay Fiziği Bölümü'nde ve ardından Kopenhag Üniversitesi Astronomi Gözlemevi'nde araştırmalar yaptı. Ardından, çalışmalar Kopenhag Üniversitesi tarafından finanse edildi ve Fen Bilimleri Fakültesi'nden Yüksek Öğretim Öğretmenliği ve Öğretmenlik Uygulaması Diploması aldı. Astronomiye olan ilgisi 7. sınıftayken, şu anda Kopenhag'da birlikte çalıştığı Danimarkalı gökbilimci Uffe Grae Jorgensen'in okulunu ziyaret etmesinden sonra alevlendi. Julie, Cecilie ve Jakob adında üç çocuğu vardır. Kariyeri Çalışmaları kozmik toz ve bu tozun "karmaşık moleküllerin, yıldızların ve gezegenlerin oluşumundaki" rolüne odaklanıyor. Halen Niels Bohr Enstitüsü'nde doçenttir ve yönetim ekibindedir. Kopenhag'daki Karanlık Kozmoloji Merkezi'nde araştırmalarını sürdürmektedir. Pek çok akademik makale yayımladı, birkaç kitap yazdı ve bir öğretim görevlisidir. Aynı zamanda toplum algısında bilimin profilini yükseltmek için şu anda kamusal sosyal yardım tekniklerini kullanan en iyi konuşmacılardan biri olarak kabul edilmektedir. Fizik, kimya, jeoloji ve biyoloji arasındaki kesişme noktasında çalışması Anja Andersen'in araştırmasının karakteristik özelliğidir. İlk araştırmaları, göktaşlarından gelen güneşin oluşumunun öncesinden kalma taneler üstüneydi. Susanne Hofner ile birlikte yaptığı çalışmanın sonucunda, 2003 yılında "tozun doğru mikro fiziksel tanımının, asimptotik dev kol yıldızlarının kütle kayıp oranlarını tahmin etmek için çok önemli olduğunu" gösterdi. Hofner ile yaptığı çalışmalar, tozla çalışan rüzgarın hareketinin anlaşılmasında daha fazla gelişmeye yol açarak devam etti ve Uppsala'daki araştırmacılarla birlikte, bir yıldızdan ayrıldıklarında ve yıldızlar arası bölgeye geçtiklerinde "toz taneciklerinin optik özelliklerinin nasıl değiştiğini" incelemek için işbirliği yaptı. Kozmik tozun erken gezegen oluşumu üzerindeki etkisini araştırırken, aynı zamanda dünyadaki yaşamın neden sola doğru bükülmüş amino asitler ve sağa doğru bükülmüş şekerlerden oluştuğuna dair modeller üzerinde çalışmaktadır. Andersen'in disiplinlerarası yaklaşımında ve çalışma yönteminde alışılmadık bir yönetim izleri görülebilir. Kendisini "alışılmadık bir gökbilimci gibi" hissettiğini, "çünkü çoğu zaman laboratuvarda gök taşlarının kimyasal bileşimini inceleyerek elde ettiğim bilgiyle güneş sistemlerinin nasıl oluşturulabileceğine dair teorik modeller geliştiriyorum" dedi. Aynı zamanda bir yazardır ve Dane Peter Clausen ile birlikte genel halkı hedefleyen, astronomi üzerine eserler üretmek için çalışır. Alanının önde gelen araştırmacılarından biri olarak kabul edilir. Aynı zamanda "dünyaya ve özellikle gençlere heyecan verici yeni araştırmalardan bahsetmenin önemli olduğuna" inanan bir bilim insanıdır. Genç okuyuculara astronomiyi açıklayan çocuk kitapları yazmıştır. "Stjernsov og Galakser" (Yıldız Tozu ve Galaksiler) ve son olarak teolog Anna Mejlhede ile birlikte "Livet er et Mirakel" (Hayat Bir Mucizedir) kitaplarını yazmıştır. Kazandığı ödüllerin çoğu, öğretmenlik yeteneği ve bilimin saygınlığını yükseltme amacıyla "halka ulaşma" çalışmaları için verilmiştir. Ayrıca akademide kadınların sayısının arttırılması ve konumlarının iyileştirilmesini savunur. 2007'de Djof Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Konferansı'nda "Bir kadın olduğum ve başarılı olabileceğim için, dışarıda bırakılıp fırsat verilmemesi yerine üst düzey bir görevi yapmayı tercih ederim. Benim açımdan bir işi başarmak için kırbaç veya havuç kullanmak önemli değildir" dedi. Karanlık enerji ve karanlık madde, kozmik toz ve astronomideki diğer birçok konu hakkındaki çalışmalarını aşağıdaki eğitim videosunda açıklıyor: "Anja Cetti Andersen ile Söyleşi - Yazar, Profesör ve Araştırmacı - Kopenhag Üniversitesi". Ayrıca 8820 Anjandersen adlı küçük bir gezegene adı verilmiştir; gezegenin alternatif adları: 1985 VG = 1961 CE1 = 1978 YO1 = 1992 SG24 = 1994 CS1 Ödüller 2016: Fen bilimlerinin geniş çevrelerde yayılması için olağanüstü çalışmaları için Silver HC Ørsted Madalyası'nı kazandı. 2011: Fakültenin kamusal iletişim faaliyetlerine olağanüstü katkılarından dolayı Det Naturvidenskabelige Fakultets Formidlingspris'i (Yaygınlaştırma Ödülü) kazandı. 2009: Oloğanüstü toplumsal ilişkileri için Svend Bergsøes Fonds Formidlingspris'i kazandı. 2009: Akademide kadın erkek eşitliğine yönelik katkılarından dolayı Mathilde Ödülü'ne layık görüldü. Ödül Mathilde Fibiger'in anısına verilmektedir. 2008: Danimarka Yüksek Lisans ve Doktora Derneği araştırma ödülü, "uluslararası alanda tanınan öncü araştırmaları, araştırma sonuçlarını iletme ve astronomiye geniş bir ilgi yaratma becerisiyle birleştirme konusundaki benzersiz becerisi" karşılığında verildi. 2007: seçilmiş üyesi 2006: Halka ulaşmadaki olağanüstü başarısı karşılığında Danimarka Radyosu'nun Rosenkjær Ödülü'nü kazandı. 2006: Olağanüstü araştırmaları için Kirstine Meyer Ödülü'ne layık görüldü. 2006: JCI - Dünya Genç Liderler ve Girişimciler Federasyonu tarafından akademik başarı için verilen Üstün Genç Kişi TOYP 2006 ödülüne layık görüldü. 2005: Avrupa Birliği tarafından Bilim İletişiminde olağanüstü mükemmellik için Bilim İletişimi alanında Descartes Ödülü'nü kazandı. 2004: Danimarka Bilim, Teknoloji ve İnovasyon Bakanlığı tarafından Danimarka'da Üstün Kamu Sosyal İletişim Ödülü'ne layık görüldü. (Danmarks Forskningskommunikationspris 2004) 2003: "Yıldız Tozundan Yapılmış" (Skab af Stjernestøv) kitabını içeren eğitim materyali Videnskabet için Danimarka Eğitim Bakanlığı'nın verdiği Eğitim Malzemesi Ödülü'ne (Undervisningsministeriets Undervisningsmiddelspris 2003) aday gösterildi. 2000: Jette Mackintosh ve Niels Bohr Enstitüsü tarafından kamuya iletişimi başarısı için Allan Mackintosh Ödülü'ne layık görüldü. 1999: Andersen'in sunum yaptığı Kosmos programı, Paris'teki 16. Uluslararası Bilim-televizyon festivalinde Prix Dergisi'ni kazandı. Kosmos, 1998'de DR2'deki en popüler programdı. 1997: Danimarka Astronomi Topluluğu'nun (Dansk Astronomisk Selskab) Yılın Yazarı (Årets forfatter 1997) ödülünü kazandı. Üyelikler Eğitim Toplulukları 2007'den beri: Danimarka Teknik Bilimler Akademisi 2003'ten beri: Uluslararası Astronomi Birliği 2001'den beri: Avrupa Astronomi Topluluğu 1999'dan beri: Foreningen for Kønsforskning i Danmark 1997'den beri: Avrupa Fizik Derneği 1996'dan beri: Meteoritik Topluluğu 1994'ten beri: Danimarka Fizik Derneği, Dansk Fysisk Selskab 1993'ten beri: Danimarka Astronomi Topluluğu, Dansk Astronomisk Selskab Ayrıca Nordic Institute for Theoretical Physics NORDITA'nın bir üyesidir ve Astrofizik ve Astrobiyoloji Araştırma Komitesi üyesidir. İletişim Grupları 2009'dan beri: VLgruppe 77 - København 2007'den beri: Albrightgruppen.dk 2005'ten beri: Nordik fizikte kadın ağı (NORWIP) 2003'ten beri: Skeptica.dk 1999'dan beri: İsveç'te Fizikte Kadınlar 1998'den beri: AB'nin 5. çerçeve çalışma programı kapsamında kurulan Kadın Bilim Adamları Ağları 1995'ten beri: Danimarka'da Fizikte Kadınlar Ağı Kaynakça Dış bağlantılar Kategori:Kadın astronomlar Kategori:21. yüzyıl astronomları Kategori:20. yüzyıl astronomları Kategori:Danimarkalı astronomlar Kategori:Yaşayan insanlar Kategori:1965 doğumlular Kategori:Kopenhag Üniversitesinde öğrenim görenler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri