Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

"Annenin Önemi"

emrekilicenr0z

Well-known member
Tek tipleştirilmiş bir varlık gibi sunuluyor annelik; oysa bunun da çeşitleri var. Dün bir yerde üç yaşında çocuğuna "kes sesini" diyerek çocuğu hırpalayan, sonra suçlu hissettiğinden olacak birden ona sarılan ve ardından yeniden bağıran bir ruh hastası versiyonunu gördüm mesela. Böyle anneler de çok. Kutsal mı şimdi bu kadın?

Bütün bunlar olurken kendi annem ile, neredeyse 70 yaşındaki kendi annem ile otuyordum. İster istemez annemle ilişkimi düşünmeye başlıyorum. Oysa bu kaçtığım bir şey. Çok çetrefilli bir konu, düşünerek işin içinden çıkılmıyor.

Annem 15 yaşında zengin bir adamla evlendirilmiş, ondan şiddet görünce kaçarak baba evine dönmüş, 18 yaşında da kendisinden 16 yaş büyük babamla evlendirilmiş bir kadın. Eğitim yok, kendi ailesinden pek sevgi görmemiş. 24 yaşına geldiğinde mutlu aile tablosunda üç çocuk, koca olarak yaşlı bir kumarbaz ve de gündelikçi anne var.

Çocukluğum annemin mutsuzluğuna sebep olduğum inancının yarattığı suçluluk duygusu ile geçti. İlk gençliğim ve üniversite hayatım, yani hayatımın en güzel yılları ise önce ona yardım etmeye sonra da ona eve yapmaya çalışarak geçti. 12 yaşında yazları patates tarlasında işçilik, sonra annemle gündelikte büyük temizliklere yardım. Büyümüş de küçülmüş mükemmel bir çocuk olmaya çalışan kara bir kız.

Ne mi düşünüyordum? Olur da ben iyi olursam, belki annem bir sevgi kırıntısı atar önüme. Belki gülümseyen bir annem olur. Sıcak bir kucak, neşeli, sevgi dolu. Hayatım boyunca ona ihtiyacı olan şeyleri verirsem mutlu olacağına inandım. Bir çocuk annesinin mutlu olmasından başka ne ister?

Üstelik psikiyatristler de söylüyor, çocuk çevresindeki her şeyi kendi ile ilgili sanırmış. Annen mi mutsuz, suçlu sensin. Bir şeyler yap bunu düzelt. Tacize mi uğradın, suçlu sensin. Kimseye söyleme, daha da cezalandırılırsın gibi çalışan bir iç mekanizma var çocukta.

Annemle sohbet ediyorum şimdi, sorsan hayatını bize adadı, gündelikçilik yaparak üç çocuk yetiştirdi. Çocuklarının hepsi meslek sahibi, dışardan bakarsan düzgün insanlar. Ama o çocuklarının ne düşündüğü veya hissettiği asla düşünmedi. Onlara görevler verdi, baskı yaptı, sorumluluklar yükledi. Hata yaptıklarında acımadı. Terliğin tadını unutmadım.

Her zaman mutsuz, her zaman cezalandırıcı, her zaman hasta, her zaman sadece kendi ile ilgili. Buna rağmen her zaman bizim için süpürge edilmiş o saçlarla itelenerek "kalk, kalk, oturma çalış boş durma, koş" derdi.

Şu yaşta hala dinlenmek benim için suçluluk kaynağı. Yanlış bir şey yapıyorum hissi yaratıyor. Huzurlu hissetmem mümkün değil. Sürekli kaygı içindeyim. Sebep değişse de his baki kalıyor.

Anne olmayı istemedim. Belki bütün bunlar yüzünden ruh halimdeki yaralar iyi bir anne olmama engel olacaktı, belki içten içe bunu bildiğim için.

Kedim öldü geçen hafta. İstemeden sahip olduğum çocuğum benim. Böyle bir acı yok dünyada. Ona da iyi bir anne olamadım.

Bu dünya annelere değil, çocuklara kolaylık versin. Çocukları korusun bir yerden, bir yaradan varsa. Çünkü çoğu anneden ve babadan fayda yok.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri