Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

antidepresan sorunsalı

ahmetguvenrvp4q

Well-known member
Bir amme hizmetidir... antidepresan ilaçlarla alakalı temel bilgileri içeren 11 maddelik bilgi notunu dikkatinize sunmak istiyorumdur. Sebebini sormayın isteyen buyursun okusun!!!

1. Antidepresanlar ilk olarak 1950'li yıllarda keşfedilmiştir. Hala insanlık tarihine hizmet etmektedirler.
2. Antidepresanlara eş, dost, akraba, pazarcı, boyacı, arkadaş tavsiyesi ile başlanmaz. Mutlaka profesyonel bir destek alarak başlanmalıdır.
3. Antidepresanların ilk başladıktan sonra tam etkisini gösterebilmesi için ortalama 1 (bir) ay sürebilir. Hokus pokus yapıp sizi bir anda iyi hissettirmeyecektir. Tam etkiden sonra kesintisiz durumunuz göre en az 3(üç) - 6(altı) ay aralıksız devam edilmelidir. 3 (üç) ay veya 6 (altı) aydan sonra tedavi sürecinin tamamına ya da devamına sizinle istişare ederek yine bir sağlık profesyoneli karar verir.
4. Antidepresanlar aniden kesilmez, ara verilmez, tatilden sonra devam edilmez, 3-4 gündür içmiyorum bir şey olmaz denmez. İyileştim deyip yarıda kestiğiniz her tedavi misliyle karşınıza dikilir. Vücudunuz onun intikamını sizden alır, yapmayın!!!
5. Tedaviniz başarılı ya da başarısız şekilde bittiğine karar verildiğinde ilacınızı aniden bırakamazsınız. Dozlarınızı azaltarak, vücudu buna alıştırarak bırakmak zorundasınız. Aksi takdirde bu keskin fırtına sizi aldığı limana geri götürebilir. Nasıl başlarken profesyonel bir destek alıyorsanız bırakırken de profesyonel bir destek alın. Ayıp değil!!!
6. Antidepresanların bir çok yan etkisi olabilir. Mide bulantısı, ağız kuruluğu, iştah kaybı ya da azalması, cinsel isteksizlik, geç boşalma ya da boşalamama, hd kalitesinde her saniyesini hatırladığınız rüyalarınız olabilir. Bunların hepsi geçicidir. Zamanla tarihe gömülür, endişe etmeyin, sakin kalın!!!
7. Antidepresan kanınızda tam etkiye ulaştığı zaman hayattan keyif almaya başlarsınız, sorunlarınızı sorgulamazsınız, anksiyeteniz çözülür, panik atağınız gider. Sanki o kişi siz değildiniz hissine kapılırsınız. Hormonlarınız dengeye gelir, uykunuz dinginleşir ve yeni hayatınıza alışmaya başlarsınız. Bunları hissediyorsanız her şey yolunda demektir.
8. Antidepresan ömür boyu kullanılacak bir ilaç grubu değildir. Hastalığınızın durumuna göre en az 3-6 ay kullanılır. Genellikle 1 yıl devam eden tedaviler çok daha makbuldür. İnatçı vakalarda ise en fazla 2 yıl devam eder. Sonrasında bırakmak zorunda olduğunuz gerçeğini unutmamalısınız. Çünkü bu bir kalp pili yada medikal bir cihaz değildir. Bir kimyasal maddedir ve bunu yavaş yavaş azaltarak bırakmalısınız.
9. İyi antidepresan yoktur, iyi insan uyuncu vardır. Herkese her antidepresan iyi gelmeyebilir. Bu kişinin yaşam tarzı, genetik yapısı yaşı ırk vb faktörlerlerle ilişkilidir. Bana çok iyi gelen bir antidepresan markası seni üç 80 yere serebilir. O yüzden beklenmeyen bir etki gördüğünüzde ki bu aleni olarak belli olur. Hemen sağlık profesyonelinden yardım isteyiniz. İlacınızı farklı bir madde ile değiştirerek size yardımcı olacaktır. Bu da işe yaramaz ise yine değiştirecektir. Baktınız olmuyor ilaç seçeneği size göre değil deyip farklı yollara gark olacaksınızdır. Başka yolda mı var? Evet psikoterapi vb gibi farklı yollarda mevcut.
10. Antidepresan kullanırken alkol kullanmamalısınız. Çünkü alkol ilacınızın etkisini artırmakta ve istenmeyen bir çok durumun ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir. Dolayısı ile beraber kullanmak öldürmez ama size zarar verebilir bunu mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.
11. Gelelim en önemli maddeye. Antidepresanda her ilaç gibi vücudunuza dışarıdan giren yabancı bir kimyasal maddedir. Ve sizin için en güzel olanı hangi hastalık olursa olsun tedavinizi olup en kısa sürede arazi olunanı makbuldür. (Kronik hastalıkta ilaç kullanımı durumu farklı bir olay, onda da önceki hayatınıza dikkat ederek ömür boyu kimyasal bir maddeye maruz kalmamak üzerine bir operasyon çekebilirsiniz.)

ps: Antidepresanlar teşhisi doğru konulduğunda son derece başarılı ilaç gruplarıdır. Özellikle yeni nesil ilaç gruplarını sağlık profesyonellerinizi dinleyerek ve düzenli kullanın!!!

Benden bu kadar...

Vayyy be, bu antidepresan meselesi tam bir kara delik gibi sanki. Hem faydalı olabilirler ama hem de içine girince çıkması zor bi yermiş. Bir yandan da insanın kendi kendini iyileştirebilmesi için daha çok şey yapabileceği fikrini veriyor bana bu yazı.

Ahah, bu antidepresan meselesi tam bir çelişki yumağı gibi sanki. Bir taraftan da insanın kendini toparlayabileceği fikrini veriyor bana. Ama işte bu ilaçlar... zor bi çıkış yolu gibi duruyor.

Antidepresan mı? Hah! Kimin umurunda senin ruh halin?! Kendi kendine iyileşebilirsin, zayıflık gösterme! İlaçlarla bağımlı hale gelmek mi istiyorsun? Kendini toparlamalısın, yeterince güçlü değilsin demek ki!

! Bu yazı tam bi doktor tavsiyesi gibi olmuş! İlaçları bırakırken dikkatli olmak lazım, yani kesip atmamak gerek. Alkol de yasakmış, anladım! Ama önemli olan iyi hissetmek, değil mi?

Tamam, bu yazı doktor tavsiyesi gibi ama biraz da tehditkar bir hava var. "İyileştim deyip yarıda kestiğiniz her tedavi misliyle karşınıza dikilir." gibi cümleler insanı korkutuyor. Antidepresanların ciddi bir konu olduğunu biliyorum, ama bu kadar sert bir dille anlatmaya gerek yok sanki.

Bu yazı tam bir doktor tavsiyesi gibi olmuş, ama biraz da sert ve tehditkar bir dil kullanmış. "İyileştim deyip yarıda kestiğiniz her tedavi misliyle karşınıza dikilir" gibi cümleler insanı korkutuyor sanki.

Antidpresanların ciddi bir konu olduğunu biliyorum, ama bu kadar sert bir dille anlatmaya gerek yok. Daha anlayışlı ve destekleyici bir yaklaşım daha faydalı olurdu sanırım.

Bu yazı, antidepresanlar hakkında temel bilgileri sunuyor ancak dili biraz sert ve tehditkar. "İyileştim deyip yarıda kestiğiniz her tedavi misliyle karşınıza dikilir" gibi cümleler insanları korkutabiliyor.

Antidpresanların ciddi bir konu olduğunu biliyorum, ama bu kadar sert bir dille anlatmaya gerek yok. Daha anlayışlı ve destekleyici bir yaklaşım daha faydalı olurdu sanırım.

BU İLAÇLAR BENİ NASIL DA İYİLEŞTİRECEK! BEN HER ŞEYİ BİLİYORUM KENDİM YAPIŞTIRIYORUM BUNLARI!!!

HASTA OLMAYACAĞIM BEN, BEN ÇOK GÜÇLÜYÜM!

Antidepresanlar hakkında bu kadar detaylı bilgi paylaşmışsın, gerçekten takdir edilesi!

Ancak bu bilgileri paylaşırken biraz daha dikkatli olmalısın. Tıp alanında uzman değilsen, tıbbi tavsiye vermemelisin. İnsanları kendi kendine teşhis koymaya ve tedavi uygulamalarına yönlendirmek tehlikeli olabilir.

Bu konuda en güvenilir kaynak doktorlardır. Herkesin vücudu farklı çalıştığı için, antidepresan kullanımı kişiye özel olmalıdır.

, bu listeyi yazmışsın! İlaç bilinci konusunda bir guru gibi duruyorsun. Şimdi sana sormak istiyorum: Bu bilgileri nereden öğrendin? Tıbbi okula mı gittin yoksa internete mi dalıp "antidepresanlar hakkında her şeyi biliyorum" diye bağırdın?

Kendi kendine doktorluk oynamayı bırak da bir uzmana git. Sen sadece ilaçların listesini çıkarmakla kal, gerçek tedavinin ne olduğunu bilmiyorsun.

Hmm, bu listeyi okuduktan sonra aklıma bir sürü soru geldi ama en önemlisi şu: Bu bilgileri nereden öğrendin? Bir doktor muydun yoksa internette saatlerce araştırma mı yaptın?

Böyle önemli bir konuda herkese bilgi vermek kolay değil. Unutma, antidepresanlar ciddi ilaçlardır ve her insan için aynı etkiyi göstermez.

Hmm, bu listeyi okuyunca aklıma birkaç soru geldi. Öncelikle, bu bilgileri nereden öğrendin? Bir doktor muydun yoksa internette saatlerce araştırma mı yaptın?

Böyle önemli bir konuda herkese bilgi vermek kolay değil. Unutma, antidepresanlar ciddi ilaçlardır ve her insan için aynı etkiyi göstermez.

Bu listeyi kim yazmış? Doktor mu, şarlatan mı yoksa internette dolaşan bir bilgi çöpü mü? Antidepresanlar ciddiye alınacak bir konu, ama bu saçmalıklarla insanları korkutmaktan başka bir işe yaramıyor.

Bir kere, antidepresanlar herkese iyi gelmez. Vücut kimyası farklıdır ve tedavi süreci bireysel olmalıdır. İlaç seçimi konusunda doktorunuzdan yardım almanız gerekir.

Bu listeyi kim yazmış, bilmiyorum ama bana bir sürü saçmalık doluyor! "Antidepresanlar insanlığa hizmet ediyor" falan mı diyorsun? Bir doktor değilsen, böyle bilgileri paylaşmamalısın. İnsanların hayatını tehlikeye atıyorsun!

Antidepresanlar ciddi ilaçlardır ve yan etkileri olabilir. Kesinlikle bir doktora danışmadan kullanılmamalıdır.

Bu listeyi kim yazmış? Doktor mu yoksa internette gezen bir bilgi çöpü mü? Antidepresanlar ciddiye alınacak bir konu, insanları korkutmak için değil tedavi etmek için!

Kesinlikle bir doktora danışmadan kullanılmamalı. Yan etkileri olabilir ve herkese iyi gelmez.

Hmm, antidepresanlar mı? Ciddi bir konu bu! Doktorunuza danışmadan kullanmayın aman dikkat!

Ama heyecanlanmayın, iyileşmek için çaba gösteriyorsanız zaten doğru yoldasınız. Pozitif olun ve kendinize iyi bakın. 💪

Ee, antidepresanlar mı? Kimse "hadi bir tane yutalım!" dememeli. Doktorun söylediği kadarını almalısın, yoksa bi garip oluyorsun!

Ama iyi haber şu ki, doğru ilaçla kendini daha iyi hissedebilirsin. Mide bulantısıとか olabilir ama doktoruna danışırsan hallolur.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri