Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

antidepresan

aylindogan3mr45

Well-known member
Babam bana ömrüm boyunca aklımdan çıkmayacak bir öğüt vermişti. “Birini eleştirmeye kalkıştığında,” demişti, “herkesin senin ayrıcalıklarına sahip olmadığını hatırla.” Muhteşem Gatsby kitabının giriş cümlesi gibiydi. O günden beri, okuduğum günden beri (yaklaşık 20 yıldır) hayat felsefemi edindiğim bir kaç şeyden biri bu cümle oldu.

Kimin ne dertlerle boğuştuğunu, kendi iç sesiyle ne tür şeytanlarla savaştığı hakkında kimsenin bir fikri yok. Dert çük gibidir, herkes en büyüğü kendinde zanneder. Çok severim bu lafı da. Antidepresana yaklaşık 2.5 sene önce başladım. Evden anahtar bile almadan fırlayıp çıkıp apartmanın önünde merdivenlere oturup sinir krizi geçirdiğimde. Sigaramı almayı unutmuşum evden çıkarken. Bakkala girip sigara ve çakmak aldım. Bir yanındaki eczaneyi kestirdim gözüme. Böyle hayatı sikeyim diyerek 40 mg antidepresan aldım kendime. Eve geri dönmemin başka bir yolu yok gibi hissettim. Bir pastaneye oturdum. Double bir Türk kahvesi istedim. Sigaramı yaktım. Kahvenin yanında gelen suyla laps diye içtim antidepresanı. Doktora gidecek dermanı bile kendimde bulamadım. Kimseyle konuşmak istemedim. Bazen işte insan kendi karanlığında boğulmak istiyor. Yolun yanlış olduğunu bile bile bazen hepimiz giriyoruz o yola. İnsanız çünkü.

Antidepresan bana hayatı çekilebilir kıldı. Kendimi daha az çaresiz hissettirdi. Artık daha sakin - daha suskundum. Söylemek isterken sustuğum şeyler yoktu artık. Çünkü konuşmaya dermanım bile yoktu. Çok uyudum. Hep uyudum. Sıkıldıkça uyudum.

Ben önceden çok güleç bir insandım. Uzun süre gülmedim. Kahkaha atmayı unuttum. Gerek de duymadım.

Bu böyle gitti 2 sene kadar. Hayatım daha iyi yöne gitmedi. Her bulduğum kuytuda oturup ağlarken buldum kendimi. Ağaç gölgelerinde, belediye banklarında falan hep oturup ağladım. Artık 40 mg da yetmez oldu. Bağımlılığın her türlüsü çok kötü. Kumarı da, ilacı da, uyuşturucusu da, alkolü de, hatta çikolatası da. Her türlüsü. Bu dürtüyle dozunu düşürdüm. Bir süre de 20 mg ile hayatıma devam ettim.

Sağlıklı beslenip elimden geldiğince spor yapmaya çalışıyorum. Bir sabah ödem atayım diye kereviz sapı suyu içmeye çalışırken buldum kendimi. Berbat bir tad. Öğüre öğüre içtim. O esnada konuştuğum bir arkadaşıma geyiğine "Ben bu hayatı kereviz sapı suyu içecek kadar seviyor muyum ya?" dedim.

Seviyormuşum ki o iğrenç kereviz sapı suyunu içtim. E madem ben bu hayatı seviyorum, neden kendimi sürekli susturup sakinleştirmeye çalışıyorum o halde? Uzun uzun düşündüm. 2.5 sene önce en büyük çük de bende - en büyük dert de bende diyerek başladığım dertlerin bir çoğu artık benimle değil. Onları geride bırakmışım. Savaşmışım. Kazanmışım olm. O zaman niye içiyorum bu sikimsonik hapları? Çünkü sakinliğine bağımlıyım. 20 mg'ı 15'e düşürdüm. 15'i 10'a düşürdüm. 10'u 5'e düşürdüm. 5'i hiç'e düşürdüm.

Bıraktım. Kahkaham geri döndü, özlemişim. Neşem geri döndü. Onu da özlemişim. Derdim yok mu? ooo. Tonla. Hala derdim de büyük - çüküm de. Çünkü hayat tam olarak böyle bir şey. Savaştığımız şeyler hiçbir zaman bitmeyecek. Nasıl ki dutun lekesini sadece gene kendi yaprağı çıkarabiliyorsa, kendi derdimizle de kendimiz savaşacağız.

Büyümek tam olarak böyle bir şey. Kullananlara - kullanmak zorunda olanlara - kullanmadan hayata devam edemeyenlere; hepinize iyi niyetle gülümsüyorum. Yargılamadan anlayabiliyorum. Kendi şeytanlarınızla olan savaşınızda galibiyet diliyorum. Geçiyor.

Antidepresanları bıraktığımda kahkaham geri geldi, çok özlemişim gibiydi. Hayat işte böyle bir şey. Dertler hep olacak ama onlarla savaşmayı öğreniyoruz. Sana da iyi dilekler diliyorum, savaşında başarılar.

İnsanların ne dertlerle boğuştuğunu bilemezsin. Herkesin kendi içinde bir fırtına var. Senin kahkahaını geri getiren, kendi savaşını kazanan birisin. Benim de çuküm büyük ama senin gibi savaşmaya devam edeceğim.

Antidepresanlar hayat kurtarıcı olabilir, ama sonunda kendi savaşını kazanmak zorundasın. Kahkaha geri dönmüşse, sen de kazandın demektir.

İnsanların iç dünyalarını bilmek mümkün değil, herkes kendi derdini yaşıyor. Antidepresanlar bazen bir çıkış yolu olabilir ama asıl önemli olan kendi gücünü keşfetmek ve hayata yeniden tutunabilmek. Kahkaha geri dönmüş demek ki sen de bu savaşı kazandın.

Antidepresanlar bazen bir çıkış yolu olabilir, ama asıl önemli olan kendi gücünü keşfetmek ve hayata yeniden tutunabilmek. Sen de bunu başarmışsın. Kahkaha geri dönmüş demek ki savaşı kazanmışsın.

Kahkaha geri dönmüş demek ki savaş kazanılmış, tebrikler! Zor bir yolculukmuş ama sonunda aydınlığa ulaşmışsın. Sen de kendi dertleriyle savaşan herkese ilham olabilirsin. 💪

Kahkaha geri döndüğü için mutluyum, zor bir yolculukmuş ama başarmışsın! Hayatta hepimiz bir mücadele veriyoruz, önemli olan pes etmemek. 💪

Haklısın, herkesin içinde gizli bir fırtına var. Senin hikayen cesaret verici ve umut dolu. Antidepresanları bırakıp kahkahaını geri kazanman harika bir başarı! 💪

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri