Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Anton Zeilinger

bullvar_katip

Administrator
Anton Zeilinger (d. 20 Mayıs 1945) Avusturyalı kuantum fizikçisi ve 2022 Nobel Fizik Ödülü sahibi bilim insanı Zeilinger, Viyana Üniversitesi'nde fahri fizik profesörü ve Avusturya Bilimler Akademisi Kuantum Optik ve Kuantum Bilgisi Enstitüsü'nde kıdemli bilim insanıdır. Araştırmalarının çoğu kuantum dolaşıklığın temel yönleri ve uygulamaları ile ilgilidir. 2007'de Zeilinger, "hızla gelişen kuantum bilgisi alanının mihenk taşı haline gelen kuantum fiziğinin temellerine yaptığı öncü kavramsal ve deneysel katkılardan dolayı" Londra Fizik Enstitüsü'nün ilk Açılış Isaac Newton Madalyasını aldı. Ekim 2022'de; dolaşık fotonlarla ilgili deneyler içeren, Bell eşitsizliklerinin ihlalini belirleyen ve kuantum bilgi bilimine öncülük eden olağanüstü çalışmaları nedeniyle Alain Aspect ve John Clauser ile birlikte Nobel Fizik Ödülü'nü aldı. İlk yılları ve eğitimi Anton Zeilinger 1945'te Ried im Innkreis, Yukarı Avusturya, Avusturya'da doğdu. 1963'ten 1971'e kadar Viyana Üniversitesi'nde fizik okudu. 1971'de Viyana Üniversitesi'nden Helmut Rauch gözetiminde "Dy-single kristalinde nötron depolarizasyon ölçümleri" konulu teziyle doktora aldı.1979'da Viyana Teknoloji Üniversitesi'nde üniversite hocası (habilitasyon) oldu. Başarılar ve ödüller Uluslararası ödüller ve başarılar Nobel Fizik Ödülü (2022, John Clauser, Alain Aspect ile birlikte) Micius Quantum Ödülü, Micius Quantum Foundation (2019, Stephen Wiesner, Charles H. Bennett, Gilles Brassard, Artur Ekert ve Pan Jianwei ile birlikte) Cozzarelli Fizik ve Matematik Bilimleri Ödülü, PNAS ve Ulusal Bilimler Akademisi (2018, Alexey A. Melnikov, Hendrik Poulsen Nautrup, Mario Krenn, Vedran Dunjko, Markus Tiersch ve Hans Briegel ile birlikte) John Stewart Bell Kuantum Mekaniğindeki Temel Sorunlar ve Uygulamaları Üzerine Araştırma Ödülü, Toronto Üniversitesi (2017, Ronald Hanson ve Sae Woo Nam ile) Çek Cumhuriyeti Senatosu gümüş madalyası (2017) Willis E. Lamb Ödülü, Fizik Kuantum Elektroniği (PQE) konferansı (2016, Robin Côté, Maciej Lewenstein ve John Madey ile birlikte) Heidelberg Bilimler ve Beşeri Bilimler Akademisi Madalyası (2015) Urania Madalyası, Urania Berlin (2013) Finalist, İletişim Teknolojisi için Dünya Teknoloji Ödülü, Dünya Teknoloji Ağı (2012) Ben Gurion Madalyası, Negev Ben-Gurion Üniversitesi (2010) Wolf Fizik Ödülü, Wolf Foundation (2010, Alain Aspect ve John Clauser ile birlikte) Federal Almanya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Yıldızı ile Büyük Liyakat Haçı (2009) ERC Advanced Grant, Avrupa Araştırma Konseyi (2008) Uluslararası Kuantum İletişim Ödülü, Tamagawa Üniversitesi (2008, Jeffrey Shapiro, Akira Furusawa ile birlikte) Açılış Isaac Newton Madalyası, Fizik Enstitüsü (2008) Kuantum Elektroniği Ödülü, Avrupa Fizik Derneği (2007) Kral Faysal Uluslararası Fizik Ödülü, Kral Faysal Vakfı (2005) Descartes Ödülü, Avrupa Birliği, IST-QuComm proje işbirliğinin üyesi olarak (2004) , Alman Bilim Adamları ve Doktorları Derneği (2004) Klopsteg Anma Ödülü, Amerikan Fizik Öğretmenleri Derneği (2004) Sartorius Ödülü, Göttingen Bilimler Akademisi (2003) Sanat ve Bilim için Pour le Mérite onuru (2000) Kıdemli Humboldt Üyesi Ödülü, Alexander von Humboldt Vakfı (2000) Avrupa Optik Ödülü, Avrupa Optik Topluluğu (1996) Avrupa Öğretim Görevlisi, Avrupa Fizik Topluluğu (1996) Prix Vinci d'Excellence (1995) Üyelikler Ukrayna Ulusal Bilimler Akademisi Yabancı Üyesi ABD Ulusal Bilimler Akademisi Yabancı Üyesi Romanya Bilimler Akademisi Yabancı Onursal Üyesi Çin Bilimler Akademisi Yabancı Üyesi Rusya Bilimler Akademisi Yabancı Üyesi Belarus Ulusal Bilimler Akademisi Yabancı Üyesi American Physical Society, American Association for the Advancement of Science (AAAS), World Academy of Sciences (TWAS) ve Optica üyesi Socio Corrispondente Straniero, Accademia Galileiana Alman Bilimler Akademisi üyesi Leopoldina, Berlin-Brandenburg, Avusturya, Slovak Bilimler Akademileri, Academia Scientiarum et Artium Europaea, Sırbistan Bilimler ve Sanatlar Akademisi, Academia Europaea ve Fransız Académie des Sciences Kaynakça Dış bağlantılar Curriculum Vitae Anton Zeilinger Quantum Teleportation by Zeilinger Spooky action and beyond Isaac Newton Medal, Institute of Physics, 17 June 2008, Anton Zeilinger on the opening panel discussion at the Quantum to Cosmos festival Homepage of the International Academy Traunkirchen Es stellt sich letztlich heraus, dass Information ein wesentlicher Grundbaustein der Welt ist , a German-language interview Kategori:Amerikan Fizik Topluluğu üyeleri Kategori:Avusturyalı Nobel Ödülü sahipleri Kategori:Nobel Fizik Ödülü sahipleri Kategori:Çin Bilimler Akademisi'nin yabancı üyeleri Kategori:Rusya Bilimler Akademisi'nin yabancı üyeleri Kategori:Ulusal Bilimler Akademisi üyesi yabancılar Kategori:Avrupa Bilim ve Sanat Akademisi üyeleri Kategori:Fransız Bilimler Akademisi üyeleri Kategori:Pour le Mérite sahipleri (sivil sınıfı) Kategori:Wolf Fizik Ödülü sahipleri Kategori:Avusturya Bilimler Akademisi üyeleri Kategori:Sırp Bilim ve Sanat Akademisi üyeleri Kategori:Berlin Humboldt Üniversitesi öğretim üyeleri Kategori:Massachusetts Teknoloji Enstitüsü öğretim üyeleri Kategori:Collège de France öğretim üyeleri Kategori:Viyana Üniversitesi öğretim üyeleri Kategori:Münih Teknik Üniversitesi öğretim üyeleri Kategori:Avusturyalı fizikçiler Kategori:Kuantum fizikçileri Kategori:Yaşayan insanlar Kategori:1945 doğumlular

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri