Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Aslı Tohumcu

bullvar_katip

Administrator
Aslı Tohumcu (d. 1974, Leverkusen, Almanya), yazar, şair ve çevirmen. Öykü, roman, çocuk kitapları yazmış, pek çok dergide şiir ve yazıları yayımlanmıştır. Kitapları çeşitli dillere çevrilen Tohumcu, öykü ve romanlarımda kadınların ağzından erkek şiddetini dile getirdi. Hayatı Aralık 1974'te Leverkusen, Almanya’da dünyaya geldi. Üç yaşından sonra ailesiyle Türkiye'ye geldi. Çocukluk dönemini Bursa'da geçirdi. İstanbul Üniversitesi İngiliz dili ve edebiyatı bölümünde başladığı yüksek öğrenimini tamamlamadı, üçüncü sınıftan ayrıldı. Yazı hayatına 1993 yılında Varlık dergisinde yayımlanan "Yıldız Çocuklara Masal" adlı öyküsü ile başladı. Varlık, Yapı Kredi ve Mitos Yayınları gibi çeşitli yayınevlerinde editörlük ve kültür sanat kanalı olan TRT2'de muhabirlik, sunuculuk, danışmanlık yaptı. Sombahar, Ludingirra, Kitap-lık, Radikal Kitap dergilerinde şiir ve yazıları yayımlandı. Vatan Kitap ve Akşam Kitap dergilerini Kürşat Oğuz ile birlikte çıkardı. İlk öykü kitabı "Abis" 2003'te yayımlandı. Bu kitapta günlük hayattaki şiddet unsurunu ele aldı. İkinci kitabı "Yok Bana Sensiz Hayat" (2006), ölen bir yakını için fantastik bir anma idi. Yok Bana Sensiz Hayat Almanca, Bulgarca, Arnavutça ve Arapçaya çevrildi. 2007'de konuk yazar olarak gittiği Hollanda'da, Ad/Haagsche Courant adlı gazetede Hollanda'da yaşayan Türklerin hayat hikâyelerini yazdı. Bu gazete yazıları 2008'de "Ovover welk turkije heeft u het?" (Hangi Türkiye'den Bahsediyorsun?) adıyla Hollandaca basıldı. 2010 yılında yayınlanan "Şeytan Geçti" isimli hikâye kitabında Türkiye'de kadına yönelik şiddete, "Taş Uykusu" (2011) adlı romanında bir belediye otobüsünde seyahat eden yolcuların zihinlerinden geçen şiddet içerikli düşüncelerle yine Türkiye'nin şiddet eğilimine dikkat çekmeye çalıştı. Yazar, masalsı bir dilde kaleme aldığı 1940'lar Bursa'sında geçen Ölü Reşat (2014) romanına toplumun batıl inançlarını mizahi bir dille ele aldı "Durmadan Leyla" (2017) romanında isimsiz bir edebiyatçı kadın kahramanın erkek egemen dünyada mutluluğu arayışını;; "Kötü Kalp" (2020) romanında kadınlara yönelik her tür şiddeti anlattı. 2017 yılında yayımlanan "Sevil de Sevme" adlı çizgi-öykü'de aşkı ve iktidarı sorguladı Tohumcu, İstanbul’da yaşamakta, serbest yazarlık yapmaktadır ve kendi kuruculuğunu yaptığı Karadankaçan Akademide çocuk edebiyatı yaratıcı yazarlık eğitimi vermekte, İstanbul Edebiyat Evi Kıraathane'de Genç Yazarlar Genç Okurlar atölyesinde eğitim vermektedir. http://kiraathane.com.tr/sezon-programi/2019-05-04-genc-okurlar-genc-yazarlar-programi Eserleri Öykü Abi, 2003 Şeytan Geçti, 2010 Sevil de Sevme, 2017 Roman Yok Bana Sensiz Hayat, 2006 Taş Uykusu, 2011 Ölü Reşat, 2014 Durmadan Leyla, 2018 Kötü Kalp, 2020 Çocuk kitapları Üç, İkiii, Birr, Ateş! - 1, 2011 Bolbadim Günlükleri 1 - Kaya Çıkmazı'ndaki Okul,2013 Bolbadim Günlükleri 2 - Batık Şehrin İşareti, 2013 Bolbadim Günlükleri 3 - Kıyamet Kapısı, 2013 Eksimus Serüvenleri 1 - Üç Kişilik Ordu, 2013 Eksimus Serüvenleri 2 - Yalancı Cennet, 2014 Üç, İkiii, Birr, Ateş! - 2, 2014 Karadankaçanlar, 2015 Eksimus Serüvenleri 3 - Her Çocuğun Rüyası, 2017 Dünyayı Döndüren Kız, 2016 Hışır Hışır Kırt Kırt, 2016 Deneme Güç Oburlar, 2015 Kaynakça Kategori:1974 doğumlular Kategori:Leverkusen doğumlular Kategori:Türk hikâye yazarları Kategori:Türk şairler Kategori:Türk çevirmenler Kategori:İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde öğrenim görenler Kategori:Türk deneme yazarları Kategori:İngilizceden Türkçeye çeviri yapanlar

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri