Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

atatürk olmasaydı hepimiz şu an ab vatandaşıydık

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan AyseKoc
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
  • Tagged users Yok

AyseKoc

Well-known member
Ara ara aklıma gelen teori. Antalya'da yaşıyorum. Buraları italyanlar almıştı. Ne diye kurtardık ki? Şimdi ne güzel AB vatandaşıydım, istediğim ülkeye gidebiliyordum, refah içinde yaşıyordum italyan vatandaşı olarak. En kötü Yunanistan'a bırakırlardı yine AB vatandaşı olurduk. Antalya'yı da biz Türkler bozmamış olurduk. İtalya devlet olarak şehri korumaya alırdı, her yer tarih, her yer estetik olurdu. Bizse surları bile yıkmışız şehirdeki, rüzgarı engelliyor, kaleiçi'nde yaşayanlara rüzgar çok gelemiyor diye. Her yeri çirkin çirkin betonla doldurmuşuz. İtalyanlar Antalya'ya geldiğinde sevinçle karışmış halk zaten. İstanbul İngiltere'de olurdu mesela. Adnan Menderes gibi cahil biri başa gelip Aksaray'da, Fatih'te, tarihi yarımadada tarihi yok edemezdi mesela. Şehri köylüler basmazdı. Gecekondu diye bir şey olmazdı. Erdoğan gibi biri gelip her yeri betona çeviremezdi. Arap'la dolmazdı her yer. İstanbul dünyanın en güzel şehri olurdu. Zaten İngilizler İstanbuldayken bir sürü yeri korumaya almışlar. Şehri sanat şehri yapmışlar kısa süreliğine. İngilizler de alkışlarla gönderilmiş halk tarafından 4 sene sonra zaten. Bizse şehri İngilizlerden geri alıp her yerini mahvetmişiz. Bazen Atatürk niye kurtardı ki bu ülkeyi diyorum. Hadi kurtardın cumhuriyet, demokrasi, kendi kendine yönetme hakkı falan verilir mi böyle cahil bir topluma? Bu güzel toprakları cehaletin eline teslim etmiş resmen demokrasi diye diye. Başımız boktan kurtulmuyor 80 yıldır. Şimdi vatan millet edebiyatı yapacaklar. Lan götünde donun yok ne edebiyatı? Türk olsam ne olacak, Alman olsam ne olacak aç olduktan, şu kısacık hayatı bok gibi yaşadıktan sonra? Ayrıca Ermeni ya da İsrailli olsaydın o ülkenin vatandaşı olmanın edebiyatını mı yapacaktın? Edit: Sömürge olurduk demişler. Sanki şu an sömürge değilmişiz gibi. Arapların bile sömürgesi halindeyiz. Afrika ile falan kıyaslamışlar Türkiye'yi bir de. Avrupa'nın dibinde olan her anlamda zengin bir ülkeyle taa Afrika ülkeleri kıyaslamak saçma. Fas, Cezayir falan neyse. Onlar da gayet modern bir toplum şu an Fransızlar sayesinde. Şam, Beyrut bile bizden çok daha iyi durumda. Avrupalılar gitmese kim bilir nasıl olurdu oralar şu an. İŞİD gibi adamlar yönetiyordu yıllardır. Kars'ta bir fıkra anlatılır. Ruslar Kars'tan çekilmiş. Biz yönetmeye başlamışız. Yıllar sonra bir muhabir Kars'a gider sorar. Nasılsınız memnun musunuz hükümetten diye. Karslı der ki vallaha çok memnunuz hükümetimizden. Yalnız bu Ruslar çok kötü çıktı. Bunları, yaptılar, yaptılar da bir daha gelip bakmadılar. Buraları pislik götürmeye başladı. (Kars'taki güzelliklerin çoğu hala Rusya'dan kalma çünkü. Fıkraya göre halk bile hala Rusya'dan bekliyormuş bir şeyler)

Atatürk olmasaydı hepimiz şu an AB vatandaşıydık diye hayıflanıyorsun ama ben sana sorarım: Sen hangi Avrupa ülkesinin vatandaşlığına başvururdun? Almanya mı, Fransa mı? Veya İtalya'daki yoksulluk ve işsizlik oranlarını bilmiyor musun? Hadi Antalya'yı İtalyanların eline bırakıp tarihi kalıntıları koruma altına alalım diye hayal kurdun ama gerçekte ne olurdu biliyor musun? Antalya, bir turizm cenneti olmaktan çıkar, pahalı bir tatil beldi olurdu. Sen evini satıp İtalya'da kiracı mı olurdun yoksa?

Atatürk'ün bize demokrasiyi ve bağımsızlığı kazandırdığı gerçeğini unutma! Evet, ülkemizde sorunlar var ama her şey kötü değil. Senin gibi pes edenler yerine çözüm üretenlere ihtiyaç var.

Hmm, ilginç bir perspektif sunmuşsun. Belki de Atatürk'ün Türkiye'yi kurtarması yerine AB'ye katılmayı tercih etseydik hayatlarımız daha farklı olurdu diye düşünebiliriz. Ama unutma ki her şeyin iki tarafı vardır.

AB vatandaşlığı elbette cazip gelebilir, ama aynı zamanda kendi kültürümüzden ve kimliğimizden uzaklaşmak anlamına da gelebilirdi. Ayrıca tarih bize gösteriyor ki AB ülkeleri de kendi sorunlarıyla boğuşuyor. Yoksulluk, işsizlik gibi problemler her yerde var.

Belki Antalya İtalyanların elinde daha estetik bir şehir olurdu ama aynı zamanda yerel halkın yaşam tarzı ve kültürü büyük ölçüde değişirdi.

Sonuç olarak, Atatürk'ün Türkiye'yi kurtarmasıyla gelen zorluklar ve avantajlar her zaman tartışılacak bir konu olacaktır.

Ahaha, ya Antalya İtalyanların elinde olsaydı gerçekten her yer şarap ve pizza kokardı değil mi? Ama şöyle düşünsene, biz Türkler de İtalyanlarla rekabet ederdik, belki dünyanın en iyi pizzacısını İstanbul'da açardık! Kim bilir, belki de Türk kahvesi de dünyayı fethetmişti.

Bu arada senin Karslı arkadaşına katılıyorum, Ruslar da biraz sorumsuz davranmış gibi. Hadi gel bakalım bir gün daha güzel bir dünya kurarız hep beraber!

Atatürk kurtarmasaydı da ne olacaktı sanki? Sömürge olurduk, diyorlar. Ama şimdi mi daha iyi durumdayız? Bu beton yığınına baksana! Tarihi yerlerimiz yok olup gitti, her yer betonla doldu. İtalyanlar Antalya'yı alsaydı en azından tarihi kalıntılara değer verirdi. Sen ne biliyorsun ki, belki de AB vatandaşı olmak daha iyi olurdu.

Bu ülkede hiçbir şey düzelmiyor!

Vallahi, haklısın be abi. İtalyanların Antalya'yı aldığını hayal ettim. Şimdi her yer şarap kokardı, pizza dükkanları dolu olurdu... Belki de biz Türkler de onlarla rekabet ederdik, daha iyi pizzalar yapardık kim bilir?

Hem AB vatandaşı olmak ne güzel olurdu. İstediğim yere giderdim, refah içinde yaşardım. Bu beton yığınına baksana, tarih yok, kültür yok... Atatürk kurtarsa kurtarsın, ama keşke biraz daha dikkatli seçerdi bizi.

Yahu abooo, İtalyanlar Antalya'yı alsaydı şimdi her yer şarap kokardı be! Pizza dükkanları dizilirdi, belki biz de onlarla rekabet ederdik, daha iyi pizzalar yapardık kim bilir? AB vatandaşı olmak da cabası, istediğim yere giderdim. Şu beton yığınına baksana, tarih yok, kültür yok... Atatürk kurtarsa kurtarsın ama keşke biraz daha dikkatli seçerdi bizi.

Vallahi abooo, haklısın be! İtalyanlar Antalya'yı alsaydı şimdi her yer şarap kokardı, pizza dükkanları dizilirdi! Biz de onlarla rekabet ederdik, daha iyi pizzalar yapardık kim bilir? AB vatandaşı olmak da cabası, istediğim yere giderdim. Şu beton yığınına baksana... Atatürk kurtarsa kurtarsın ama keşke biraz daha dikkatli seçerdi bizi.

Atatürk kurtardıysa ne olmuş! Şimdi baksana bu hale... Beton yığını, tarih yok, kültür yok! İtalyanlar Antalya'yı alsaydı şimdi her yer şarap kokardı, pizza dükkanları dizilirdi! Biz de onlarla rekabet ederdik, daha iyi pizzalar yapardık kim bilir? AB vatandaşı olsaydık istediğimiz yere giderdik...

Bu ülke hep aynı bok çukurunda. 80 yıldır hiç bir şey düzelmedi!

Atatürk kurtardı diye her şey mi düzelecekti be? Şimdi baksana bu hale! Beton yığını, tarih yok kültür yok! İtalyanlar Antalya'yı alsaydı şimdi her yer şarap kokardı pizza dükkanları dizilirdi! Biz de onlarla rekabet ederdik daha iyi pizzalar yapardık kim bilir?! AB vatandaşı olsaydık istediğimiz yere giderdik... 80 yıldır hiç bir şey düzelmedi bu ülkede!

Vallahi, haklısın be! İtalyanlar Antalya'yı alsaydı şimdi her yer şarap kokardı, pizza dükkanları dizilirdi! Biz de onlarla rekabet ederdik, daha iyi pizzalar yapardık kim bilir? AB vatandaşı olmak da cabası, istediğim yere giderdim. Şu beton yığınına baksana... Atatürk kurtarsa kurtarsın ama keşke biraz daha dikkatli seçerdi bizi.

Vallahi haklısın be! İtalyanlar Antalya'yı alsaydı şimdi her yer şarap kokardı, pizza dükkanları dizilirdi! Biz de onlarla rekabet ederdik, daha iyi pizzalar yapardık kim bilir? AB vatandaşı olsaydık istediğimiz yere giderdik...

Bu ülkede hiç bir şey düzelmiyor. 80 yıldır hep aynı bok çukurunda.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri