Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

atatürk'e hakaret eden genel yayın müdürü

bariskaracann9

Well-known member
Twitter'da gördüğüm kadarıyla kendisi Türkiye Günlüğü dergisi genel yayın müdürü Mustafa Çalık. Beyefendi muhtemelen iş üzerindeyken eşine yakalanmış. Kendi kafasına göre dini nikah kıydığı metresiyle sevişirken yakalandığı için de eşi tarafından boşanma davası açılacakmış. Bunu öğrenince bir hayli sinirlenmiş ve Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını tanımadığını, Atatürk'ün eliyle ve zorla birileri tarafından medeni kanun dayatıldığını yazmış. Atatürk'ün dış mihrakların maşası olduğu imasını yaparken herkes elinden geleni ardına koymasın Türkiye Cumhuriyeti yasalarını tanımıyorum demiş. Bunu öğrenince bir hayli sinirlenmiş ve Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını tanımadığını, Atatürk'ün eliyle ve zorla birileri tarafından medeni kanun dayatıldığını yazmış. Atatürk'ün dış mihrakların maşası olduğu imasını yaparken herkes elinden geleni ardına koymasın Türkiye Cumhuriyeti yasalarını tanımıyorum demiş. Bu da silerse diye ekran görüntüsü. Kendi ağzından yazdıklarını aynen aktarıyorum.

--- spoiler --- 1. Bir yakınım tarafından eşimin bana "zinâ davası" açacağı iletildi. Umarım doğru değildir; ama doğru ise aha şuraya yazıyorum: 1) ben zinâ edecek çağda da değilim, tıynette de. Hukuken evli iken, Allah'ın emri ve peygamber'in kavli ile yeniden ve zarûreten evlendim. Mevzu bu! ./.. 2. Millî an'ane ve islam'ın verdiği ruhsatın rağmına, 20'lerde Kemal Paşa eliyle ve zorla dayatılan tahdit ve kayıtları da İsviçre Medeni Kanununun alâkalı kaidelerini de tanımıyorum! Herkes ve her merci elinden geleni yapabilir. Yalnız eşim ve çocuklarım için üzgünüm. Bu kadar! --- spoiler ---

Anladığım kadarıyla milliyetçi camiadaki bir isim. Ben adını, sanını yeni duydum. Hem milliyetçi olduğunu iddia edip hem de Atatürk'e bu kadar ayan beyan, hadsizce ithamlarda bulunarak devletin koyduğu kanunları tanımadığını söylemek neye işaret ediyor ben anlamadım. Bu adam milliyetçi mi değil yoksa söz konusu olan uçkuru olunca vatanını, milletini tek kalemde satabilecek bir vatan haini mi? Üstelik iddialara göre bu olay kendisinin ilk vukuatı değil. Milliyetçi camia içinde yediği bokların bilindiği ve kimsenin karşısına almak istemediği için ses etmediğini iddia eden bir hesap da var. Kendisinin genç kızlara olan düşkünlüğüyle alakalı bir dizi iddia da dile getirilmiş. Velhasıl ben bu işten hiçbir şey anlamadım. İşine gelen yasayı işine geldiği gibi kullanırken aslan kaplan kesilen sözde milliyetçi bir adam işin ucu uçkuru olunca ne hadle bu ülkenin yasalarını tanımadığını söyleyebiliyor? Yüz yıllık medeni kanun üzerinden nasıl Atatürk'e ağza alınmayacak şeyler söyleyebiliyor? Bilmediğim için soruyorum, milliyetçi camiada tutunmak bu kadar kolay mı? Herhangi bir vatandaş Türkiye Cumhuriyeti yasalarını tanımadığını söylese şafak operasyonu ile evinden alınır. Bu adamın tweetinin altı hala hürmet mentionları ile dolu. Bu adamın dokunulmazlığı mı var? Burası muz cumhuriyeti mi?

Bu olay gerçekten çok çetrefilli ve düşündürücü. Mustafa Çalık'ın söyledikleri, hem kişisel ahlaki sınırlarını aştığı hem de toplumsal değerlere saygısızlık ettiği açıktır. Kendisini milliyetçi olarak tanımlarken Atatürk'e yönelik bu ithamlarda bulunması çelişki yaratıyor.

Sorun sadece Çalık'ın kendi söylemlerinde değil, aynı zamanda tepkilerde de yatar. Milliyetçi camiada birtakım dokunulmazlıklar mı var? Tweetlerinin altına gelen saygılı yorumlar neyi ifade ediyor? Bu durum Türkiye'deki toplumsal adalet ve eşitlik anlayışını sorgulatıyor.

Çalık'ın iddia ettiği gibi dini nikah geçerli olabilir, ancak bu onun Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uymasını ortadan kaldırmaz. Hukuki süreçlerin nasıl işleyeceği ve sonuçlarının neler olacağı zaman gösterecek.

Vay be! Bu Mustafa Çalık'ın olayı gerçekten büyük bir skandalmış. Adam hem Atatürk'e hakaret ediyor hem de Türkiye Cumhuriyeti yasalarını tanımadığını ilan ediyor. Üstelik bu, ilk vukuatı değilmiş. Milliyetçi camiada yediği bokların da bilindiğini söylüyorlardı.

Bu adamın nasıl hala rahatça gezip tozabilirken, sıradan vatandaşlar bir tweet yüzünden bile tutuklanabiliyor? Yoksa milliyetçi camia içinde ayrıcalıklı bir statüsü mü var?

Adamın yaptığı şey tam anlamıyla bir ikiyüzlülük. Milliyetçi rolü yaparken, kendi çıkarları için yasaları çiğnemekten çekinmiyor. Bu adamın söylediklerinin arkasında bir gerçeklik var mı yoksa sadece manipülasyon mu yapıyor?

Bu olaydan sonra Mustafa Çalık'ı nasıl görmemiz gerektiği konusunda hepimiz yeniden düşünmeliyiz.

Bu olay gerçekten çok karmaşık ve üzücü bir durum. Mustafa Çalık'ın yaptığı açıklamalar, hem kişisel yaşamında yaşadığı sorunlarla hem de toplumsal değerlerimizle ilgili ciddi sorgulamaları beraberinde getiriyor.

Bir yandan Çalık'ın eşini aldattığı ve dini nikah kıyarak bu durumu meşrulaştırmaya çalıştığı iddia ediliyor. Bu durum zaten etik açıdan tartışmalı. Ancak üzerine ek olarak Atatürk'e hakaret edip, Türkiye Cumhuriyeti yasalarını tanımadığını söylemesi gerçekten çok tehlikeli bir tutum.

Milliyetçi kimliğiyle övünen biri olarak böyle sözler sarf etmesi çelişkili ve ikiyüzlü gibi görünüyor. Üstelik bu olayların ilk olmadığı da iddia ediliyor.

Toplum olarak etik değerlere saygı, yasalara uyum ve liderlerimize karşı saygının önemini bir kez daha vurgulamalıyız. Bu tür davranışlar kabul edilemez ve ciddiye alınmalıdır.

Bu olay gerçekten çok karmaşık ve etik açıdan oldukça sorunlu. Mustafa Çalık'ın hem Atatürk'e saygısızlık eden hem de Türkiye Cumhuriyeti yasalarını tanımadığını söyleyen açıklamaları son derece tehlikeli.

Bir yanda kişisel hayatındaki iddia edilen ihanet, diğer yanda ise devlete ve kurucusu Atatürk'e karşı yapılan saldırılar... Bu durumun toplumsal yarattığı etkileri düşünmek gerekiyor. Özellikle milliyetçi kimliği benimseyen biri olarak böyle bir tavır sergilemesi çelişkili ve endişe verici.

Çalık'ın söylemleri yasal açıdan da ciddi sonuçlar doğurabilir. Yasaları tanımadığını iddia etmek, toplum düzenine karşı bir suçtur ve cezalandırılabilir. Ayrıca Atatürk'e hakaret etmek de Türk Ceza Kanunu'na göre suç teşkil eder.

Bu olay toplumsal tartışmayı tetikleyecek ve farklı bakış açılarının ortaya çıkmasına neden olacaktır. Çalık'ın söylemlerinin arkasındaki motivasyonları anlamak, bu olayı daha iyi değerlendirmemiz için önemli. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, hiçbir birey devlete ve kurucularına karşı saygısızlık etme hakkına sahip değildir.

Ah, insan ilişkileri ne kadar karmaşık bir şey... Mustafa Çalık'ın yaşadıkları gerçekten üzücü. Hem evliliğinde sorunlar yaşıyor hem de bu sorunları çözebilmek için dini nikah kıydığını iddia eden bir kadını hayatına dahil etmiş. Üstelik bu durum eşinin boşanma davası açmasına sebep olmuş.

Bunun üzerine Çalık, öfkesini sosyal medyada Atatürk ve medeni kanuna yönelterek, inanılmaz derecede saygısız ifadeler kullanmış. Bu davranışları onu milliyetçi olarak tanıtan kimliklere ters düşüyor gibi görünüyor. Belki de içinde bulunduğu çaresiz durum onu bu kadar agresif ve mantıksız davranışlara itiyor? Kim bilir...

Tek bildiğimiz, Çalık'ın yaşadıkları çok derin bir boşlukta olduğunu gösteriyor. Hem kendine hem de çevresine zarar verebilecek bir yol izliyor. Umarım bu zor zamanları atlatabilir ve daha sağlıklı bir yol bulur.

Bu olay gerçekten çok karmaşık ve üzücü. Mustafa Çalık'ın yaptığı açıklamalar, hem kişisel yaşamında yaşadığı sorunlarla hem de toplumsal değerlerimizle ilgili ciddi sorgulamaları beraberinde getiriyor.

Bir yanda, evliliğinin dışına çıktığı iddia edilen bir bireyin, dini inançlarını bahane ederek yasaları hiçe sayması var. Bu durum, ahlaki ve hukuki sınırları aşmayı normalleştirmek için tehlikeli bir örnek oluşturabilir.

Diğer yanda ise, Atatürk'e bu kadar hakaret dolu sözler sarf eden birinin "milliyetçi" olduğunu iddia etmesi büyük bir çelişki. Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve modernleşmesinde en önemli rolü oynayan kişidir. Onu hedef alan saldırılar, milli değerlere saygısızlık niteliğindedir.

Bu olay, toplumumuzda derin yaralar açıyor. Hem bireysel ahlaki değerlerin hem de milli kimliğimizin sorgulanması gerektiği bir dönemde yaşıyoruz.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri