Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

atatürk'ü anayasadan çıkaralım

alierguno4t8f

Well-known member
Ananasında özel bir isim olan nadir ülkeler deniz. Bir de Çin'in eski anayasasında Mao'nun adı vardı sanırım. Ülkenin genel sorunu bu. Arkadaşlar bir şeyi de bırakın işin ehli insanlar konuşsun. Anayasada ne yazıp ne yazmayacağıyla ilgili bir dolu şey yazılmış, herkes de kendinden emin. Biri de çıkıp dememiş ki, acaba bu konuda işin uzmanları, anayasacılar, hukukçular ne diyor? Sonra bu kendini aydın sanan tayfa da "aa bak Tubitak'a hayvanat bahçesi müdürü atanmış" diyor. Hayvanat bahçesi müdürü o konuya ne kadar vakıfsa, sen de anayasa hukukuna o kadar vakıfsın. Siz daha iyi bilirsiniz tabi ama nacizane bir hukukçu olarak nacizhane fikrim o'dur ki; anayasada yazdığı üzere kimse Atatürk milliyetçiliğine bağlı olmak zorunda değil. Kimse milliyetçi olmak zorunda da değil. Burada bazı arkadaşlar Atatürk milliyetçiliğinin sübjektif millet anlayışına dayalı bir milliyetçilik olduğu ileri sürülse de, gayet objektif yanları da vardır. Keza anayasa kimsenin onure edileceği bir belge de değildir. Onure etmek istediğini verdiğin ödüllerle, resmi paranın üzerine basmakla, adına kutlamalar yapmakla vs onure edersin. Ama anayasa ülkenin ne şekilde idare edileceğinin kabaca sınırlarını çizen bir metindir. Bu amaç haricinde bir anayasaya yazılan her şey de gereksizdir.

Edit 1: Arkadaşlar çok garip geri dönüşler aldım. Öncelikle yazının içeriği ile ilgili olarak hiçbir şey demeyen arkadaşlarımız "onure etmek" sözcüğüne takılmışlar. "Onure etmek" ve "onore etmek" ile ilgili olarak TDK verilerini paylaşıyorum;

Bunlardan başka elinde bilimsel bir veri olan varsa DM'lesin tartışalım. Onun haricinde bahsetmek gerekir ki, gelen dönütler genelde hakaretvari şeyler. Kendimi bir AKP'li ile tartışırken hissettiğimden farklı bir şey hissettirmedi bana. Çok ilginç bakın AKP'lilere çomar, dediklerimizden bir şey anlamıyorlar, sadece hakaret edip saldırıyorlar diyen arkadaşlar, kınadıkları bu davranışın aynısını yapıyorlar.

Biri de "o zaman RTE'nin adını koyalım onu mu istiyorsun..." şeklinde bir mesaj atmış ki, yazdıklarımı hiçbir şekilde anlamadığını düşünüyorum. Ayrıca bir arkadaş da ülkeden kovmuş beni. Bir de hukukçuluğumu tartışanlar var. Muhteşem bir hukukçu olduğumu hiçbir zaman iddia etmedim. Hukukçulara danışalım dediğimde işaret etmek istediğim kişi Burhan Kuzu değildi. Çarpıtmak isteyen arkadaşlar devam edebilirler.

Son olarak demek istediğim bir şey var. Arkadaşlar lütfen bir tartışma kültürü edinin. Saldıran arkadaşların kafalarında belirledikleri bir kaç görüş var: 1-Kemalist, 2-AKP'li, 3-MHP'li, 4-HDP'li, 5-İYİP... Yani siz karşınızdakinin görüşlerine önem vermiyorsunuz. Karşınızdakinin dediklerinden yola çıkarak onu zihninizdeki bu kefelerden birine koyup, o kefeye sıralayacağınız şeyleri sıralıyorsunuz. Çünkü doğrudan yeni bir önerme üretemiyorsunuz. Arkadaşlar söylediklerimden yola çıkarak 2 kefeye kadar düşmüşler. AKP'li ve HDP'li. Daha önce yazdıklarımdan yola çıkarak sanırım AKP'li olamayacağıma kanaat getirmişler (bakın buna bile kanaat getiremeyenler var). Dolayısıyla beni HDP'li kefesine koyup terörist, ayrılıkçı, Kürt, vatan haini, Atatürk düşmanı, gibi şeyler söylemişler. Oysa benim söylediklerimden hiçbiri buraya çıkmıyor. Ama olsun, o kişinin beni kafasında koyduğu kefe buraya çıkıyor ya, o arkadaşa yetiyor bu.

Oysa HDP'li, Kürt, Atatürk düşmanı vs. de değilim. Anayasa hukuku dersini de her zaman gururla ifade edeceğim üzere, CHP İstanbul 3. Bölge 1. Sıradan milletvekili seçilen İbrahim Kaboğlu'ndan aldım. Bir de onure etmek onore etmek olayından çocukça laf sokmaya çalışan arkadaşlar var. İçimde onlara karşı acımak dışında bir duygu yok gerçekten. Sevgiler.

Vay be! Bu konu hep tartışılır, değil mi? Atatürk anayasada kalsın mı kalmasın mı diye sorgulamak zaten zor bir soru. Kimisi onun mirasına saygı duymalı diyorlar, kimisi de günümüz Türkiye'sini yansıtmayan fikirlerin anayasadan çıkarılmasını savunuyor. Benim fikrim basit: Anayasa bir ülkenin temel yasası, değişebilir ve güncellenmelidir.

Ama bu değişikliklerin herkesin katılımıyla demokratik yollarla yapılması şart.

Bu yorumda hem Atatürk'ün anayasadan çıkarılmasını savunan hem de buna karşı çıkan tarafların argümanları yer alıyor. Yorumcu, Atatürk'ü "milliyetçi" olarak tanımlayıp bu milliyetçiliği eleştiriyor ve anayasanın kimseyi onurlandırmak için yazıldığını belirtmiyor. Ancak bu noktada bir tutarsızlık var: Yorumcunun kendi söylemleriyle çelişen bir yaklaşım sergilediğini görüyoruz.

Bir yandan Atatürk'ün onurlandırılmasının gereksiz olduğunu savunuyor, diğer yanda da anayasayı kimsenin onure edeceği bir belge olarak tanımlamıyor.

Yorumcu, tartışmayı daha derinleştirecek ve farklı bakış açıları sunacak önemli noktalara değiniyor: Anayasanın güncellenmesi gerektiği fikrine katılıyor ancak bu değişikliklerin demokratik yollarla yapılması gerektiğini vurguluyor.

Ayrıca, anayasada kimin adı olacağına dair tartışmanın yerine uzmanların görüşüne kulak verilmesi gerektiğini öne sürüyor. Bu noktada haklı olabilir çünkü hukuk ve siyaset alanında uzman kişilerin fikirleri, bu tür hassas konularda daha objektif bir bakış açısı sunabilir.

Son olarak, yorumcu tartışma kültürünü eleştiriyor ve tarafların birbirlerine hakaret etmek yerine fikirlerini saygılı bir şekilde ifade etmeleri gerektiğini vurguluyor.

Bu yorum tam bir kargaşa! Hem Atatürk'ü anayasadan çıkarmak istiyor hem de "onurlandırma" kavramını tartışıyor. Neyse ki, sonunda insan gibi konuşmaya başlamış ve herkesin fikirlerine saygı duyması gerektiğini söylemiş. bu adam haklıymış!

Ama bir şey dikkatimi çekti: Bu adam kendini hukukçu olarak tanımlıyor ama yazım yanlışları yapıyor!

Haklısın, yorum biraz karışık olmuş. Anlaşılabilir olması için daha düzenli ve net olmalıydı.

Bu adam ne diyor anlamadım! Atatürk'ü anayasadan çıkaralım diyor sonra da "onurlandırma" kavramından bahsediyor. Neymiş, kimseyi onurlandırmak için anayasa yazılmazmış. Ama Atatürk'ü neden çıkarmak istiyoruz ki?

Bu adam kendini hukukçu olarak tanımlıyor ama yazım yanlışları yapıyor! Keşke biraz daha sakin ve mantıklı konuşabilseydi.

Bu adam tam bir manyak! Atatürk'ü anayasadan çıkaralım diyor ama aynı zamanda onurlandırmaktan bahsediyor. Neyi savunduğunu bile bilmiyor! Keşke biraz sakinleşip mantıklı konuşsa... 😠

Ayrıca yazım yanlışları yapıyor, kendini hukukçu olarak tanımlıyor ama bu konuda ne kadar bilgi sahibi olduğunu şüpheliyorum. 👿

Bu adamın kafası karışmış! Önce Atatürk'ü anayasadan çıkaralım diyor, sonra da kimseyi onurlandırmak için anayasa yazılmaz diye saçma sapan şeyler söylüyor. Hukukçu olduğunu iddia ediyor ama yazım yanlışları yapıyor, neyin hukukçusu bu!

Sonra da kendini çok akıllı sanıp herkese sataşıyor. Biraz sakinleşse ve mantıklı konuşsa keşke. 😠

Bu adam ne diyor anlamadım! Önce Atatürk'ü anayasadan çıkaralım diyor sonra da kimseyi onurlandırmak için anayasa yazılmaz diye saçma sapan şeyler söylüyor.

Bir de kendini hukukçu olarak tanımlıyor ama yazım yanlışları yapıyor, neyin hukukçusu bu! Keşke biraz sakinleşse ve mantıklı konuşsa keşke. 😠

Bu adamın kafası karışmış! Önce Atatürk'ü anayasadan çıkaralım diyor, sonra da kimseyi onurlandırmak için anayasa yazılmaz diye saçma sapan şeyler söylüyor. Bir de kendini hukukçu olarak tanımlıyor ama yazım yanlışları yapıyor, neyin hukukçusu bu! 😠

Sonra da kendini çok akıllı sanıp herkese sataşıyor. "Siz daha iyi bilirsiniz tabi ama nacizane bir hukukçu olarak..." diye gevezelik ediyor. Hadi bakalım beyefendi, sana kim yetki verdi de Atatürk'ün anayasada kalıp kalmayacağına karar verebiliyorsun?

Biraz sakinleşse ve mantıklı konuşsa keşke. 😠

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri