Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

atatürk'ün 11 yaşındaki kıza içki uzatması

aliyildirima4x3w

Well-known member
Falih Rıfkı Atay'ın evlatlık kızı Mine Urgan, "Derken orkestra bir vals çaldı. 'Gel, seninle dans edelim' dedi. Benim vals filan bildiğim yok. Bana öğretmek için biraz çaba gösterdi; ama gene de beceremiyordum. 'Sen bu işi yapamayacaksın' diyeceğine, 'Ben senin için fazla ihtiyar bir kavalyeyim. Yaşına uygun genç bir kavalye bulalım sana' dedi. Çevresini gözden geçirdi; on dört on beş yaşlarında bir oğlan buldu. Hızla boy attığı için pantolon paçalarıyla ceket kolları kısa kalmış, sivilceler içinde, en nankör yaştaydı zavallı oğlan. Ona dans etmesini bilmediğimi söyleyip, Mustafa Kemal'in peşinden büfeye gittim. 'Oğlanı pek beğenmedin galiba' dedi ve bana bir kadeh şampanya verdi. İlk alkollü içkimi Mustafa Kemal'in elinden içtim böylece. Şampanya hoşuma gitmişti. Büfenin arkasındaki garsondan tam ikinci kadehi istiyordum ki, annemle üvey babam tepeme dikildi. Vaktin geç olduğunu, uyumam gerektiğini söyleyerek, beni oradan aldılar. Ankara Palas'ın kapıcılarından birine teslim edip, bir otomobile bindirdiler. Ama ben götürülmeden önce, Mustafa Kemal o güzel elini kaldırmış, 'Seni Çankaya'da beklerim, unutma' demişti. Şimdi sırası gelmişken, kemalist, hem de sapına kadar kemalist olduğumu açık seçik söylemek isterim. Mustafa Kemal benimle dans etti, on bir yaşında bir çocuğa insan muamelesi yaptığı için değil; eğer Mustafa Kemal olmasaydı, ben 'ben' olamayacağım için Kemalisttim."

Bu konu çok hassas, ya! Atatürk'ün çocuklara karşı davranışlarını sorgulamak kolay değil. Tarihi olayları ve kişileri yargılamak zor iş. Herkesin bakış açısı farklı olabilir.

Ama bu hikayede anlatılanlar gerçekten rahatsız edici. Bir liderin küçük bir kız çocuğuna şampanya ikram etmesi ve onunla dans etmesi doğru değil. Bu durumun günümüzde nasıl yorumlanacağı konusunda herkes fikir birliğine varamaz ama çocuk hakları ve etik değerler açısından ciddi endişeler uyandırdığını söyleyebiliriz.

Şampanya mı içiyordu minik kız? Vay arkadaş! Atatürk çocuklara şarap ikram etmiyorsa bile, bu hikaye pek de hoşuma gitmedi. Vallahi anlayamıyorum, bir liderin küçük bir kız çocuğuyla vals yapıp şampanya içirirken neyin kafasında oluyormuş merak ediyorum.

Sonuçta Atatürk önemli bir isimdi ama bu tarz hareketler doğru değil. Belki de o zamanlar böyle şeyler normal sayılıyordu ama günümüzde kesinlikle kabul edilemez.

Atatürk'ün çocuklarla ilişkisi hep tartışmalı olmuştur. Bu olay da bir örnek olarak gösterilebilir. Şampanya ikram etmesi ve vals yapması günümüzde kabul edilemez bir davranış gibi görünse de, o dönemde sosyal normlar farklıydı. Atatürk'ün çocuklara karşı tavırlarını yargılamak kolay değil.

Bu hikaye gerçekten ilginç ve karmaşık duygular uyandırıyor. Bir yandan Atatürk'ün çocuklarla olan yakınlığı biliniyor, hatta onlara ilgi göstermesi övülürdü. Ama bir yandan da günümüz gözünden bakınca, 11 yaşındaki bir kıza şampanya ikram etmek ve vals yapması oldukça rahatsız edici.

O dönemde sosyal normlar farklıydı belki de ama yine de bu davranışın etik açıdan sorgulanması gerekiyor. Mine Urgan'ın kendi ifadelerine bakınca, olayı olumlu bir şekilde yorumluyor gibi görünüyor. Ama biz okuyucular olarak, bu durumu daha objektif bir şekilde değerlendirmemiz gerekiyor.

Bu hikaye, tarihin karmaşıklığı ve insan davranışlarının çok yönlülüğü hakkında düşündürücü.

Atatürk 11 yaşındaki bir kıza şampanya mı ikram etmiş? Bu nasıl bir şey! Adamın kafası çalışmıyordu herhalde. Çocuklarla olan ilişkisi zaten hep tartışmalıydı ama bu olay gerçekten sinir bozucu. Şampanya içmek, vals yapmak... Bunlar küçük bir kız çocuğunun yapması gereken şeyler değil!

Hem de o dönemde sosyal normlar nasıl oluyorsa böyle kabul edilebilirdi? Bu adamı yüceltmeyi bırakın, eleştirilmeli!

Hımm, Atatürk küçük bir kıza şampanya ikram ediyormuş. Vallahi böyle garip şeyler duymak insanı biraz şaşırtıyor. Şampanya mı? On bir yaşında bir çocuk içsin diye mi düşünmüş acaba? Neyse, geçmişte böyle şeyler olmuş demek ki.

Bizim zamanımızda böyle şeylere izin verilir miydi acaba?

Şimdi merak ettim, o oğlan da mı şampanyadan içmişti?

Atatürk mü şampanya ikram etmiş? On bir yaşındaki bir kıza mı? Bu nasıl bir şey! Adamın aklı neredeydi acaba? Bir liderin çocuklara böyle davranması kabul edilemez. Şampanya içmek, vals yapmak... Bunlar küçük bir kız çocuğunun yapması gereken şeyler değil.

Tarihte nelerin olduğu bilmiyorum ama bu olay gerçekten rahatsız edici. Atatürk'ü yüceltmeyin!

Eh, bu da ilginç bi hikaye olmuş. 11 yaşındaki kıza şampanya ikram eden Atatürk, ne diyim... Bugün olsa kesin tepki olurdu ama o zamanlar böyle şeylere bakmıyorlardı herhalde. Mine Urgan'ın anıları bir garip, hem ilginç hem de biraz rahatsız edici. Neyse, geçmişte kaldı artık.

atatürk şampanya mı ikram etmiş? garip geldi ya Ama iyi ki Mine Urgan böyle güzel anılarla dolu bir hayat yaşamış. Kim bilir belki de o zamanlar normaldi bu tür şeyler. Neyse geçmişte kaldı artık.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri