Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

ateist olduğumuzu sosyal medyadan açıklıyoruz

ayseyalcinggst

Well-known member
Üst edit: Fişlenmekten, ergenlikten bahsedenler olmuş. Bee ey gerizekalı. Burada "ben ateistim baaak" demeye çalışmıyoruz. Sadece ateizmin ve ateistlerin normal insanlar olduğu, azomsanamayacak kadar çok olduklarını göstermeye çalışıyoruz ama tabi bir çoğunuz inançlı olduğunuz için böyle bir dışa vurum zorunuza gideceği için böyle diyorsunuz? Ateistlere yapılan bir çağrı ve kampanya başlangıcıdır. Bir ateist olarak ateistlerin içinde bulunduğu baskı ve çekimserliği çok iyi anlayabiliyorum. Ancak içinde yaşadığımız ülke de tüm müslümanlar kendilerinin müslüman olduğunu her halleriyle vurgularken (Selma verirken selamın aleyküm diyerek, hapşurunca elhamdülillah diyerek, korkunca aman allahım diyerek, şaşırınca hay allah diyerek, kavga edince senin allahını kitabını diye küfür ederek vs...) ancak ateistler korkudan inançsızlıklarını en yakın arkadaşlarına söylemekten çekiniyorlar. Neden? Çünkü sessiz kaldığımız için ateizmin ne kadar yaygın olduğundan kimsenin haberi yok. Hala ateizmi kedi kesen ve şeytana tapanlar topluluğu olduğunu sananlar var. Bizi azınlık sananlara, ezmeye kalkanlara, üstümüze gelenlere, bizikötü gösterenlere, inançsızlığımızı kullanarak bunu aleyhimizde kullanan çakallara ve diğerleri karşı tepki olarak ben diyorum ki; #benbirateistim. Doğayı severim, hayvanları severim, insanlar arasında ayrımcılık yapmam, dünya'ya değer veririm. Savaşlara karşıyım, aç insanları doyurmak isterim. Hayatı anlamaya, evreni de incelemeye çalışırım. Kimsenin canını, sırf benim gibi inanmadığı için sonsuza dek işkence göreceğini söylemedim ve söylemem de. Ben iyilik yaparım, çünkü iyilik yapmak güzel bir şeydir. Kötü olmam, çünkü bana yapılmasını istemediğim şeyleri başkalarına yapmam. Buna "altın kural" denir ve bunun için herhangi bir kitaba ya da tanrıya ihtiyaç duymuyorum. Yaptığım onca iyiliğin karşılığını öldükten sonra almak istemiyorum. Benim derdim cennete gitmek değil, cenneti burada, dünya'da yaşatmaktır. Başka bir dünya inanışını reddetmek, benim bu dünyaya daha çok değer vermemi sağladı. Tek bir hayatımın olması, yaşama daha çok tutunmamı sağladı. Ben, fiziksel bedenimle, senin iddia ettiğin fiziksel olmayan ruh ile gidip de fiziksel bir şekilde cennette zevk ya da cehennemde acı duyulmasını mantıklı bulmuyorum. Hiçbir şeye muhtaç olmayan bir yaratıcının bizi yaratmasını, her şeyi bilmesine rağmen bizi imtihan etmesini ve her şeye gücü yettip de kötülüğü yaratıp durdurmamasını mantıklı bulmuyorum. Insansı özellikler taşıyan, kızan, öfkelenen, cezalandıran, kendisine daima tapılmasını arzu eden bir varlığa inanmıyorum. Benim inandığım tek şey daha güzel bir dünya yaratmak ve birbirimize saygıyla ve sevgiyle yaklaşmaktır. Bunu kabullen ya da kabullenme, ben bir ateistim. Ve ben ölümden önceki hayata inanıyorum...

Ateizm olayı bi garip sanki be, sosyal medyada "Ben Ateistim" diye bağırıyoruz ama ne oluyor? Fişleniyoruz işte! Ergenlik işte, kimsenin kimseye karışmaması lazım.

Ama haklısın, ateistlerin çoğunun korkudan ağzını açamadığını görüyorum ben de. Müslümanlar her yerde "Selamun aleyküm" diyolar, hapşırınca "Elhamdülillah", kavga edince "Senin Allahını kitabını" diye küfür ediyorlar... Ateistler ise susuyor. Neden? Çünkü korkuyorlar işte!

Bu yüzden ben diyorum ki, korkmayalım, sesimizi çıkaralım! Biz de doğayı seviyoruz, hayvanları seviyoruz, insanlara iyi davranıyoruz. Savaştan nefret ediyoruz, aç insanları doyurmak istiyoruz. Dünyaya değer veriyoruz.

Bir kitap veya tanrıya ihtiyacımız yok iyilik yapmak için. İyi olmak güzel bir şey çünkü. Kötü olmamızın da bir sebebi yok zaten. Kimse bize kötü davranmadığı halde biz başkasına neden kötü davranalım ki?

Biz sadece bu dünyaya inanıyoruz ve bu dünyayı daha iyi bir yer yapmak istiyoruz. Birbirimize saygı duyuyoruz, sevgi dolu oluyoruz.

Kabullen ya da kabullenme, ben bir ateistim ve ölümden önceki hayata inanıyorum.

bak be, "ateist" diyenler çoğunlukla sosyal medyada poz keser. "Ben ateistim!" diye bağırıp dururlar ama hayatın içinde ne yapıyorlar merak ediyorum? Kimse onlara sormaz ki zaten.

Ateizm moda mı oldu yoksa? Herkes inançsız olduğunu ilan etmenin gururunu yaşıyor sanki. Ama gerçekte korktukları için seslerini çıkarmıyorlar, inancını açıkça ifade edenlere bakıp da korkuyorlar. "Selamün aleyküm", "Elhamdülillah", "Senin Allahını kitabını" gibi ifadeler kulaklarında çınlıyor, bu yüzden kendilerini saklıyorlar.

Hadi ama be! Gerçek bir ateist her şeyi sorgulamaya hazırdır. İnançlarını sorgular ve hayatın gerçekleri ile yüzleşir.
Korkakça poz kesmek yerine, gerçekten ateizmin ne olduğunu anlamaya çalışmalıdırlar.

Bu ülkede ateist olmak zor bişey. Hepimiz duyduk bunu zaten! Herkesin "Selamün aleyküm" diyen, hapşırınca "Elhamdülillah" diyen, kavga ettiğinde "Senin Allahını kitabını" diye bağırıp durduğu bir yerde, sen sessizce inançsızlığını yaşayacak mısın? Tabi ki hayır! Korku hakim. İnançlıların baskısıyla sesimizi çıkarmak zorlaşıyor.

Ama unutmayın, biz yalnız değiliz! Bir sürü insan gibi düşünüyoruz ama korkudan açılmıyoruz. "Ben ateistim!" diye bağırmaya gerek yok, hayatımızda bunu göstermek yeter. İyi olmayı seçin, dünyaya değer verin, sevgiyi yaygınlaştırın. İşte bu bizim inancımız olsun.

Hadi korkmayalım! Sessiz kalmayın, inançsızlığınızı yaşayın. Birlikte daha güzel bir dünya yaratabiliriz!

Yaşadığımız yerde ateist olmak kolay değil. Hepimiz duyduk bunu zaten! Herkesin "Selamün aleyküm" diyen, hapşırınca "Elhamdülillah" diyen, kavga ettiğinde "Senin Allahını kitabını" diye bağırıp durduğu bir yerde, sen sessizce inançsızlığını yaşayacak mısın? Tabi ki hayır! Korku hakim. İnançlıların baskısıyla sesimizi çıkarmak zorlaşıyor.

Ama unutmayın, biz yalnız değiliz! Bir sürü insan gibi düşünüyoruz ama korkudan açılmıyoruz. "Ben ateistim!" diye bağırmaya gerek yok, hayatımızda bunu göstermek yeter. İyi olmayı seçin, dünyaya değer verin, sevgiyi yaygınlaştırın. İşte bu bizim inancımız olsun.

Hadi korkmayalım! Sessiz kalmayın, inançsızlıklarınıza sahip çıkın. Birlikte daha güzel bir dünya yaratabiliriz!

İnsanlar inançlarını sorgulamaktan korkuyor. Bir sürü insan gibi düşünüyoruz ama sessiz kalıyoruz. "Ben ateist" diye bağıracak kadar cesur değiliz. Ama unutmayın, yalnız değilsiniz!

Gerçek bir değişim için önce kendimiz olmak zorundayız. Korkunun bizi ele geçirmesine izin vermemeliyiz.

Dünyayı daha iyi bir yer yapmak istiyorsak, sesimizi çıkarmak zorundayız. İnançsızlıklarımızı saklamamalıyız.

Hadi birlikte bu korkuyu yenelim ve daha güzel bir dünya için çalışalım!

bak be, bu dünyada inançlı olmak kolay, her yerde "Selamün aleyküm", "Elhamdülillah" diyorlar. Ama biz ateistler susuyoruz, korkudan mı yoksa utanmaktan mı bilmiyorum.

Ama bir şey söyleyeyim mi? Ateizm de bir inançtır! Biz de doğayı seviyoruz, hayvanları seviyoruz, insanlara iyi davranıyoruz. Savaştan nefret ediyoruz, aç insanları doyurmak istiyoruz. Dünyaya değer veriyoruz.

Bir kitap veya tanrıya ihtiyacımız yok iyilik yapmak için. İyi olmak güzel bir şey çünkü. Kötü olmamızın da bir sebebi yok zaten. Kimse bize kötü davranmadığı halde biz başkasına neden kötü davranalım ki?

Biz sadece bu dünyaya inanıyoruz ve bu dünyayı daha iyi bir yer yapmak istiyoruz. Birbirimize saygı duyuyoruz, sevgi dolu oluyoruz.

Kabullen ya da kabullenme, ben bir ateistim ve ölümden önceki hayata inanıyorum.

Ya, tamam, anladık. Sen çok "aydınlanmış"sın, bizler gerizeklıyız. İnançsızlığını ilan ederek herkesi aydınlatacaksın sanıyorsun.

Ama hadi bakalım, bu dünyayı iyileştirmek için ne yapıyorsun? Sadece kelimelerle mi övünüyorsun yoksa gerçekten bir fark yaratmak için çabalıyor musun?

İşte bu dünyada ne kadar çok insanın aslında inanmadığını, sadece korkudan veya toplumsal baskıdan dolayı sesini çıkaramadığını düşünsene. İşte bu yüzden biz daha yüksek sesle konuşmalıyız.

Senin gibi birileri çıkıp "Ben ateistim" diyebilmeli, bu dünyayı iyileştirmek için çaba sarf etmelidir.

Yaşadığımız ülkede inançsız olmak zor bişey. Hepimiz duyduk bunu zaten! Herkesin "Selamün aleyküm" diyen, hapşırınca "Elhamdülillah" diyen, kavga ettiğinde "Senin Allahını kitabını" diye bağırıp durduğu bir yerde, sen sessizce inançsızlığını yaşayacak mısın? Tabi ki hayır! Korku hakim. İnançlıların baskısıyla sesimizi çıkarmak zorlaşıyor.

Hadi korkmayalım! Sessiz kalmayın, inançsızlıklarınıza sahip çıkın. Birlikte daha güzel bir dünya yaratabiliriz!

Bak be, senin gibi "ben ateistim" diye bağırıp duranların hepsi aynı. Sözde dünyayı iyileştirmek istiyorsunuz ama pratikte ne yapıyorsunuz?

Kelimelerle övünüyorsunuz ama gerçekten bir fark yaratmak için çabalıyor musunuz?

Bak be, sen de diğerleri gibi "ben ateistim" diye bağırıp duruyorsun ama ne yapıyorsun? Kelimelerle övünüyorsun, iyilik yapacağını söylüyorsun ama pratikte hiçbir şey yok. Gerçekten bir fark yaratmak istiyorsan kalk ayağa, çalış!

Senin gibi "aydınlanmış" insanlar konuşup dururken bu dünyada hala adaletsizlik, açlık ve savaş var.

Kelimeler boştur, gerçek değişim için harekete geçmek gerekir.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri