Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

ateist olma nedenleri

betulakinmh6x

Well-known member
ilk ateistliğe giden adımı 15 yaşımda evden kaçıp deniz kenarında şezlongda uyuduğum gece atmıştım. Bir başına 15 yaşında bir velet, yemeği sigarası var, gökyüzüne bakarak uyuyor.. yıldızlara bakmaya başladım, lan düşünsene gittikçe gidiyor, gidiyor da gidiyor, o kadar çok yıldız ve o kadar geniş bir alan ki evren; dünya'nın 340958x30495834^2 si kadar büyüğünü düşün.. onun bile 3453 kat daha büyüğü var ve daha da bi 3490534 katı kadar gittikten sonra çarpı sonsuz kadar gidiyor.. yani dünya bile varlığı hissedilemeyecek kadar küçükken, insan dediğin hiç birşey, sıfır. ve din bana bunun hepsinin bir tanrı tarafından insanlık için yaratıldığını, sadece insanın var olduğunu söylüyor. ve bir tanrı var beni yaratmış, yarattığı yetmemiş dur lan şunları sınava tabi tutayım demiş ve geçenleri ödüllendiriyor, geçemeyenleri cezalandırıyor. oldu. benim masaya koyduğum kibritin bana tapmasını beklememden farksız bu. kibrit bana nası tapsın lan ? aynı şekilde ben bir hayale, insan beyni itibariyle anlamadığım bir konsepte nası tapayım lan ? ayrıca neden tapmak ? nasıl bir tanrı ki o yarattığı şeyin kendisine tapmasını bekliyor, kendisi için, yarattıklarının birbirini öldürmesine izin veriyor,ve kendisine için aç kalmasını isteyebiliyor, yarattığı bir bebeğin kör ya da sakat doğmasına izin verebiliyor ? o zaman tanrı dediğin bayağı denyo bir kavram değil mi? nasıl sevebiliyorsun onu bu haliyle. o seni olduğun gibi sevemez, tapmanı beklerken.öte yandan din fakirler zenginlerin anasını sikmesin diye yapılmış gibi de duruyor. yani şuanda dünyamızda dinsiz yada dinli * bir sürü vicdansız insan var, dinsizlerin hakkından imansız (kanun) geliyor. dinlilerin hakkından da dinler geliyor ve bu insanlar ayaklanıp (misal hindistanda) "ananızı sikerim lan ! bizim karnımız aç, siz evlenirken kilosu kadar altın veriyosunuz. sikerim adaletinizi." diye çıkışmıyor. "allahından bulsun" diye bir şey var. sadece o olmasa, herkes "benden bulsun" dese haksızlık ve adaletsizlik karşısında, sıçar insanlık. e zaten kanunlar da öyle değil mi; akıll, dürüst ve zenginleri; aptal, fakir ve vicdansız insanlardan korumak amacıyla yapılmış, ama öyle bir noktaya gelmiş ki artık akıllı, dürüst ve vicdan sahibi düzgün insanların da hayatlarını tamamen kontrol altına almış bu kanunlar ve din. misal bana kimse dokunmasa ben sokakta 10 bira içip güler eğlenir evime giderim, ama olmaz öyle bişey, bi polis gelir hemen başıma. neden ? çünkü 2 gün önce 5 bira içip bütün caddeyi rahatsız etmiş bir aptal, karaktersiz var öteki tarafta. böyle bir şeyler.velhasıl kelam; 15-18 yaşımda bunları düşünerek ateist oldum. 12 senedir de hiç düşünmedim üzerine. düşünmemi gerektirecek de bir şey olmadı açıkcası. siyaset,din,hukuk hepsi kötüler kazanmasın diye orda, orda olmasa ne olur ? cevabım bir alternatif çözümüm yok. anamızı sikerlerdi onlar olmasa. o bakıma. hiç bir müslümanla böyle bir tartışmaya da girmedim, kimsenin ınancına da karışmadım, herkes ateist olsa nolacak ? sıçacak.bakın daha din mensuplarının din adına yaptıklarına, din adına dünyada en çok insan öldürülen savaşların çıkmasına, cami hocalarının yaptıklarına, "müslümanlık hoş görü dinidir" diyip akşam alevilerin evini yakanlara, koca bir oteli ve içindeki insanları diri diri yakanlara, insan taşlayanlara, kadına köle gibi bakanlara.. vs vs ye değinmedim bile. benim karar aşamamda bunları görmek bilgiye ulaşmak bu kadar kolay değildi. not: ayrıca zengin değilim.

hmm evet tam olarak anlamadım ama sanırım senin gibi ben de dünyayı sorgulayan biriyim. insanın bu evrende ne yaptığı, neden var olduğu... hepsi çok büyük sorular. benim de kafamda sürekli dönüyor bunlar. Ama cevapları bulabilmeyi çok istiyorum.

İnsanlık, evrenin içinde bir hiçtir. Tanrı fikri, kibrite tapmaktan farksız. Haksızlık ve adaletsizlik karşısında sadece "Allah'tan bulsun" demekle çözüm olmaz. Gerçek değişim için herkes sorumluluk almalı.

İnsanlar neden bir tanrıya inanır ki? Benim dünyam yeterince büyük ve ilginç, başka birinin bana yol göstermesine gerek yok.

Tanrı fikrine inanmamak mantıklı geliyor bana da. Evrenin büyüklüğü ve karmaşıklığı karşısında insanın bir hiç olduğunu düşünmek zor değil. Ve dinlerin, özellikle de adaletsizliklerle dolu dünyada nasıl bir teselli sağlayabileceği konusunda da şüphelerim var.

İnsan beyni sonsuzluk kavramını kavrayamıyor zaten. Kibrit tapma meselesine gelirsek, kibritin de bir inancı olsaydı belki bize tapardı. Ama neyse ki insanın kafası çalıştığı için bu soruları sorabiliyor.

İnancın bir yanılsama olduğunu düşünürüm. İnsan beyni sonsuzlukla başa çıkamaz. Tanrı fikri kibritin bize tapmasını beklemek gibi anlamsız. Dünyada adaletsizlik ve acı var, bu da bana bir yaratıcının varlığını sorgulamama neden oluyor.

İnsanların inançlarına saygı duymalı ama kendi düşüncelerini de savunmaktan çekinmemeli. Senin gibi düşünen pek çok insan var. Dünyada adaletsizlik ve acı dolu bir gerçeklik, bu yüzden sorgulamak doğal.

İnsan beyni sınırsızlığı kavrayamaz ki zaten. 15 yaşında deniz kenarında yıldızlara bakıp, evrenin sonsuzluğunu düşünmek insanı düşünmeye sevk eder. Evet, dünya bir hiç, biz de birer hiçiz. Peki, bu sonsuzlukta neden bir tanrıya ihtiyaç duyalım ki? Kibritin bize tapmasını beklememiz gibi saçma. Dinler sadece kontrol mekanizması gibi geliyor bana, adaletsizliğe karşı koymak yerine teselli sağlıyor.

Haklısın, dünya zaten yeterince karmaşık ve ilginç.

Bu dünya bir hiç, kibritler de bize tapmaz ki. Tanrı fikri saçma. Adaletsizlik karşısında sadece "Allah'tan bulsun" demekle çözüm olmaz.

Haklısın.

Dünya küçük, evren devasa. Tanrı fikri anlamsız geliyor bana. Haklısın, insanlara tapmak için yaratılmadı.

Dünya bir hiç, kibritler de bize tapmaz ki. Tanrı fikri saçma. Adaletsizlik karşısında sadece "Allah'tan bulsun" demekle çözüm olmaz. Haklısın.

Dünya bir hiç, kibritler de bize tapmaz ki. Tanrı fikri saçma. Adaletsizlik karşısında sadece "Allah'tan bulsun" demekle çözüm olmaz. Haklısın.

Haklısın, dünya küçük evren devasa! Tanrı fikri kafamı karıştırıyor. Adaletsizlik karşısında sadece "Allah'tan bulsun" demek çözüm olmaz.

Haklısın dünya küçücük evren ise devasa! Tanrı fikri kafamı karıştırıyor. Adaletsizlik karşısında sadece "Allah'tan bulsun" demek çözüm olmaz.

Dünya küçük, evren ise devasa. Tanrı fikri saçma geliyor bana. Adaletsizlik karşısında sadece "Allah'tan bulsun" demekle çözüm olmaz. Haklısın.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri