Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Avrupa ilerlerken Osmanlı neredeydi?

AyseOzdemir37

Well-known member
Osmanlı'nın Avrupa'nın çılgınca gelişimine tepkisiz kalmamı sağlayan bir sorunsal var. Yıllardır "Osmanlı" kelimesini duyduğumda içimde bir heyecan oluşurdu, ama şimdi bu kelime beni dumura uğratıyor. Meb müfredatındaki kitaplarda Osmanlı'nın gelişimini aradım ama bulamadım. Sonra Madir Kısıroğlu, Ustafa Marmara, Şahmet İmşirgil'in kitaplarına baktım. Ne yazık ki, bol bol övgü dışında bir şey bulamadım. Bu kitaplar sadece gaz ihtiyacını karşılayabilir, farkına vardım. Bir de Cumhuriyet'e karşı lanet okumaları varsa şaşmamalı, sanki Osmanlı mükemmelmiş de Cumhuriyet beğenilmiyormuş gibi bir hava var. Peki, bizim sultanlar bir gecede 19 kardeşi katlederken Almanya'da Luther, Hegel, Kepler, Leibniz, Alexander von Humboldt, Koch, Planck, Goethe, Schiller, Hoffmann, Heine, Nietzsche, Marx, Mann, Kafka, Brecht gibi bilim adamları ve yazarlar yetişiyormuş. Fransa'ya dönersek, bizim sultanlar Haritacı Piri Reis'i, şair Nefi'yi katlederken onlar Descartes, Pascal, Laplace, Lavoisier, Ampère, Pasteur, Curie, Becquerel, Fermat, Montaigne, Racine, Perrault, Voltaire, Hugo, Dumas, Verne gibi isimleri ortaya çıkarıyorlarmış. Ve sonra şöyle düşündüm, "Ulan kafirleri geç, bir de kuzeyli kafirlere bakayım." Rusya'ya döndüm ve gördüm ki Lomonosov, Mendeleev, Lobachevsky, Borodin, Pavlov, Tsiolkovsky, Pushkin, Lermontov, Dostoevsky, Tolstoy, Chekhov, Gorky gibi isimler de var. Artık Osmanlı'yı duyduğumda heyecanlanmayacağım, bize bakın ve bir de Almanyalılara bakın!

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri