Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

avustralya

betulaksoy1xj

Well-known member
2024 Şubat'ından beri öğrenci vizelerine başvuran herkese patır patır red veren bir ülke haline geldi. Göçmen öğrenci doluyor ve bunların içinde öğrenimi gerçekten isteyen insanları -yani sapla samanı- birbirinden ayırmadan reddi basıyorlar. 2023 Temmuz'da ilk geldiğimde öğrenci danışmanıma "burada yapılan -yani onshore- eğitim başvuruları red alıyor mu" sorusuna aldığım "hayır, hiç duyulmadı böyle bir şey" yanıtıyla rahatlamıştım ama maalesef şu an durum bu. Yazılan eğitimler Avustralya'nın çok çok ihtiyaç duyduğu kalifiye meslekler (marangozluk, it, yaşlı ve engelli bakımı vs vs) olsa bile patır patır red veriyorlar ve red gerekçeleri eğitime başvuran kişinin, eğitimini tamamladıktan sonra ülkesine dönecek olmasına inanmamaları. Fıkra: İhtiyaç duyulan meslekler bunlar bunlar, bunlardan mezun olanlara vize kolaylığı sağlanıyor deniliyor ama o bölümlere başvuran kişilerin öğrenim vizelerine red veriliyor. Yani Türkiye'den buraya öğrenci olarak gelmek isteyenler, “ilk vizeyi alıp bi gidelim sonrası kolay” diye düşünmeyin. Öyle bir şey maalesef kalmadı. Hepimiz düştük canımızın derdine. Mart'ta değişen yasayla, burada yapılan vize başvurularına red alanların itiraz hakkını da ellerinden aldılar üstelik. Mart ayı ortalarına kadar başvurmuş olup da red alanların avukat tutup itiraz etme hakkı mevcut. (Ben de böyle biriyim). İtiraz için başlangıçta mahkeme parası 3700$ + avukata 1500-2000$ hemen ödenmesi gerekiyor. Avukatların total ücretleri de 6000-9000$ arası değişiyor ve başlangıç ödemesi sonrasını taksitlendiriyorlar. Özet: (bkz: arkadaşlar tünelin ucu bombok bir yere çıktı) Peşin edit: arkadaşlar soru sorabilirsiniz ama kimseye şahsi yanıt verecek vaktim ve enerjim yok. Yanıtı herkesin işine yarayacak soruların yanıtlarını buraya edit yaparak ekleyebilirim zaman olursa. Zaten burası çok zordu arkadaşlar, başvurusu pahalı, gelmesi pahalı gitmesi pahalı. Okullar pahalı. İşsizlik had safhada, millet karı gibi aç. Es kaza üç beş kuruş kazandığınız para masraflara gidiyor. Okulunuz bittikten sonra kalmak için vize bulmak çok çok zor. Sponsor bulmak çok çok çok zor. Benim gibi, yaşlı bakımı gibi iş bulması, sponsor bulması neredeyse garanti olan (hükümetin ayrı vize kolaylığı sağlayarak iltimas geçtiği) tek bölümü yazan insanları bile vizede elemeye başladılar. Skilled visa yaş şartlarını 50'den 35'e indirdiler, okullara, vizelere başvuruda gereken IELTS puanı şartlarını yükselttiler vs, yani kısacası, zaten çok zordu, artık komple can pazarına dönüştü her şey. Ve burası “gideyim dil kursu alayım, en kötü sonra başvuracağım öğrenci vizem red olursa dönerim” demek için çok pahalı bir ülke. Buraya gelip İngilizce'sini adam akıllı geliştiren kimseyi de görmedim çünkü insanlar full time öğrencilik yapmıyorlar, kimse eve gidip İngilizce çalışmıyor. İnsanlar zaten işten güçten yorgun argın okullarına gidiyorlar, o da devamsızlıktan dolayı göç idaresine şikayet edilmemek için, mecburiyetten. Bunu da belirteyim. Avustralya'yı düşünenlerin diğer opsiyonlarını değerlendirmelerinde fayda var. Bunları yazdığım için cebime 1 kuruş girmeyecek, hiçbir çıkarım olmayacak bundan. Gerçekler neyse bunları yazıyorum. Daha dün, yine Avustralya'da ihtiyaç duyulan mesleklerden birinin sertifika programını okuyan eski ev arkadaşım red aldı. Aynı bölümden red alan başka bir arkadaşım daha var ve çocuğun okuduğu sınıfta 4 kişi daha red almış. Kimle konuşsam “bizim x de red aldı, itiraz etti, bizim y de red aldı, itiraz etti” falan diyor. Durumlar böyle.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri