Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ayşe Soysal

bullvar_katip

Administrator
Ayşe Soysal (24 Haziran 1948) Türk matematikçi. Boğaziçi Üniversitesi'nin 2004-2008 yılları arasındaki rektörüdür. 1976 -2014 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yaptı. Grup teorisi, halka teorisi ve cisimler, lineer uzaylar ve modüller, topoloji, cebirsel topoloji, grup kohomolojisi, diferansiyel denklemler, lineer cebir, matris teorisi, reel analiz, kompleks analiz, olasılık teorisi, komütatif cebir, geometrik cebir, grup temsilleri konularında ders verdi. 2009 - 2013 yılları arasında YÖK Üyesi olarak görev yaptı. Yaşamı 24 Haziran 1948'de İstanbul'da doğdu. 1967'de Arnavutköy Amerikan Kız Koleji'nden mezun oldu ve Robert Kolej Yüksek Okulu'na (sonradan Boğaziçi Üniversitesi oldu) mühendislik öğrencisi olarak girdi. Ertesi yıl fizik bölümüne geçti; ardından matematik bölümüne de devam etti ve 1971 yılında Fizik-Matematik çift ana dal programından üniversite birincisi olarak mezun oldu. Yükseköğrenimini tamamladıktan sonra Fulbright bursu ile ABD'ye giderek 1973 yılında Michigan Üniversitesi'nin matematik alanında lisansüstü çalışmalarını tamamladı ve başarılı Asyalı kadın doktora öğrencilerine verilen Betsy Barbour bursunu aldı. 1976 yılında aynı üniversiteden doktora derecesi aldı ve Türkiye'ye döndü. Soysal, 1976 'da Türkiye'ye döndükten sonra Boğaziçi Üniversitesi'nin matematik bölümü öğretim üyesi oldu. 1981'de doçent,1991'de profesör ünvanı aldı. Grup teorisi, halka teorisi ve cisimler, lineer uzaylar ve modüller, topoloji, cebirsel topoloji, grup kohomolojisi, diferansiyel denklemler, lineer cebir, matris teorisi, reel analiz, kompleks analiz, olasılık teorisi, komütatif cebir, geometrik cebir, grup temsilleri konularında ders verdi. Üniversitede Fakülte Yönetim Kurulu üyeliği, dekan yardımcılığı, Araştırma Fonu Yönetim Kurulu üyeliği, Matematik bölüm başkanlığı ve Üniversitelerarası Kurul temsilciliği gibi birçok idari görevde bulundu. 1992'de Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'nin ilk kadın dekanı seçildi. 1994’ten itibaren Üniversitelerarası Kurul’da Boğaziçi Üniversitesi’ni temsil etti. Boğaziçi Üniversitesi'nin 2004 yılındaki seçimlerinde rektör seçildi. 2004-2008 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğünü üstlendi. 2008-2012 arasında TÜBİTAK Bilim Kurulu, Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Yürütme Kurulu ve Feza Gürsey Temel Bilimler Araştırma Enstitüsü Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu. 2009-2013 arasında Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Genel Kurul üyesi olarak görev yaptı. 2014 yılında Boğaziçi Üniversitesi'nden emekli oldu. Emekli olduktan sonra yarı zamanlı olarak İstanbul Şehir Üniversitesi’nde dersler verdi. 2015-2019 arasında Kadir Has Üniversitesi mütevelli heyetinde yer aldı. Kaynakça Dış bağlantılar Boun'daki sayfası Kategori:1948 doğumlular Kategori:İstanbul doğumlu bilim insanları Kategori:Türk matematik akademisyenleri Kategori:Türk matematikçiler Kategori:Abdullah Gül tarafından atanan Yükseköğretim Kurulu üyeleri Kategori:Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi dekanları Kategori:Yaşayan insanlar Kategori:Robert Lisesinde öğrenim görenler Kategori:UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Yönetim Kurulu Üyeleri Kategori:Boğaziçi Üniversitesi rektörleri Kategori:Kadir Has Üniversitesi mütevelli heyet üyeleri Kategori:TÜBİTAK Bilim Kurulu üyeleri Kategori:Michigan Üniversitesinde öğrenim görenler Kategori:Kadın matematikçiler Kategori:Türk kadın akademisyenler Kategori:Boğaziçi Üniversitesinde öğrenim görenler Kategori:Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri Kategori:20. yüzyıl Türk matematikçileri Kategori:21. yüzyıl Türk matematikçileri Kategori:İstanbul Şehir Üniversitesi öğretim üyeleri

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri