Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ayten Alpman

bullvar_katip

Administrator
Ayten Alpman (20 Kasım 1931, İstanbul - 20 Nisan 2012, İstanbul), Türk pop müziği ve caz sanatçısı. Memleketim şarkısıyla tanınır. Hayatı Babası Fahrettin Şaban Bey, annesi İsmet Hanım'dır. İlköğrenimini Nişantaşı Kız Lisesi'nde ve Erenköy Kız Lisesi'nde tamamladı. Liseden sonra İlham Gencer'in solistlik teklifi ile İstanbul Radyosu'nda programa başladı. Daha sonra Arif Mardin ile tanışmış ve onun teşviki ile caz şarkıları söylemeye başladı. Kariyeri 1953 yılında İlham Gencer ile evlendi, 1960 yılında eşinden ayrıldı. 1959 yılında ilk plağı Sayonara/Passion Flower taş plak olarak yayınlandı. 1963 yılında çalışmak için İsveç'e gitti, üç yıl sonra Türkiye'ye döndü. Fecri Ebcioğlu'nun ısrarlarıyla Türkçe söylemeye başladı ve ilk çalışması İnan Bana/Ayrıldık Yalnızım isimli 45'lik plak olarak yayınlandı. Sezen Cumhur Önal ile birkaç 45'lik çalışması yaptı. 1968 yılında Ümit Aksu ile evlendi. Fecri Ebcioğlu ile birlikte yaptıkları Sensiz Olamam ile ilk büyük çıkışını yaptı. 1972 yılında yaptığı ve sözlerini Fikret Şeneş'in yazdığı Bir Başkadır Benim Memleketim plağı pek ilgi görmedi. 1974 yılında Kıbrıs Harekâtı ile TRT'de "Memleketim" çok sık çalınmaya başlayınca, şarkı tekrar 45'lik plak olarak piyasaya sürüldü ve büyük satış rakamlarına ulaştı. Rabe Elimelekh adlı geleneksel bir Yahudi halk şarkısının aranjmanı olan ve Mireille Mathieu'nun da Fransızca seslendirdiği bu şarkı Fikret Şeneş'in Türkçe sözleriyle adeta bir milli marş halini aldı. İki adet uzun çalar çalışması yapan Alpman, 1995 yılında ses tellerinde oluşan nodüllerden ameliyat oldu. 1999 yılında en sevilen şarkılarından oluşan bir albümü Ada Müzik tarafından yayınlandı. Sahne çalışmalarına profesyonel anlamda devam etmeyip sadece dönem dönem caz konserleri verdi. Diskografisi 1959: Sayonara / Passion Flower 1960: Tomorrow (Özleyiş) / Manha De Carnival 1967: İnan Bana / Ayrıldık Yalnızım 1967: Seni Unutmak Senden Kaçmak İstiyorum / Kim Demiş Aşk Yalandır Diye 1967: Bu Sana Son Seslenişim / Sevmedim Hayatı 1967: Hakkın Yok / Beni Unutma 1968: Ve... Tanrı Aşkı Yarattı / Ömrüm Senindir 1969: Hayal / Çağırdın Sana Koştum 1970: Sensiz Olamam / Aynalar Aynalar 1971: Bir Başkadır Benim Memleketim / Yaşamak İçin 1973: Tek Başına / Sevince Her şey Başka 1973: Memleketim / Unutsana 1974: Yanımda Olsa / İstersen 1974: O Sabah / Ben Varım 1974: Ben Yürürüm Yana Yana / Iraktır Yolların 1974: Memleketim 1975: Birazcık Umut / Kimbilir Kim Var Yanında 1975: Ben Böyleyim / Mutlu Olamadım 1975: Ölünceye Kadar / O Gün 1976: Ben Böyleyim 1977: Son Bir Defa / Neden Sanki Bu Dünya Dar Geliyor İnsana 1999: Eski 45'likler 2007: Bir Başkadır Ayten Alpman Filmografisi 1953: Aşk Izdırabtır 1974: Tek Başına Ödüller İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Caz Festivali tarafından Ayten Alpman'a 2007 yılında Yaşam Boyu Başarı Ödülü takdim edilmiştir. Ölümü 20 Nisan 2012 tarihinde zatürreden dolayı, kaldırıldığı hastanede öldü. 22 Nisan 2012 tarihinde Teşvikiye Camii'inde kılınan cenaze namazından ardından Ulus Mezarlığı ́nda toprağa verildi. Notlar Kaynakça Dış bağlantılar Kategori:1931 doğumlular Kategori:İstanbul doğumlu kadın şarkıcılar Kategori:Erenköy Kız Lisesinde öğrenim görenler Kategori:1950'lerin şarkıcıları Kategori:1960'ların şarkıcıları Kategori:1970'lerin şarkıcıları Kategori:1980'lerin şarkıcıları Kategori:1990'ların şarkıcıları Kategori:2000'lerin şarkıcıları Kategori:2010'ların şarkıcıları Kategori:20. yüzyılda Türk kadın şarkıcılar Kategori:21. yüzyılda Türk kadın şarkıcılar Kategori:20. yüzyıl kadın şarkıcıları Kategori:21. yüzyıl kadın şarkıcıları Kategori:Türk kadın pop şarkıcıları Kategori:Türk kadın caz şarkıcıları Kategori:Radyo sanatçıları Kategori:Grafson Plak sanatçıları‎ Kategori:Philips Records sanatçıları Kategori:İstanbul Plak sanatçıları‎ Kategori:Ossi Müzik sanatçıları‎ Kategori:2012 yılında ölenler Kategori:Solunum yetmezliğinden ölenler Kategori:İstanbul'da hastalıktan ölenler Kategori:Ulus Mezarlığı'na defnedilenler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri