Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

az

baranguru1u

Well-known member
Yeraltı edebiyatı ve Hakan Günday'ı çok sevmeme rağmen bana bile sert gelen bir roman. Vurucu ve ağır sahneler diğer kitaplarına nazaran fazla sayıda. Hassas bünyelere veya bu türe alışık olmayanlara ağır gelebilir. Kabul ediyorum ki benim zamanlamam yanlıştı, eğer zor zamanlardan geçiyorsanız üstüne bir de bunu okumanızı tavsiye etmem. Örneğin şimdi Dazai okuyacak dönemimde değilim. En iyisi azı alalım hem merak ediyordum kafasıyla almıştım ama çok da iyi bir seçenek değilmiş hani.

Yorumlamaya gelirsek; kitap akıyor, neredeyse 1 günde bitti. Uzun zamandır bu kadar kısa sürede okuduğum bir kitap olmamıştı. Kurgusu biraz daha derin olabilir miydi? Hakan Günday kalemine göre bir tık amatör mü? Evet. Ancak olay örgüsündeki tesadüfler zinciri, kelebek etkisi kısmının özellikle eleştirilmesine ve çiğ bulunmasına hak vermiyorum. Daha önce hiç bu adamın kitabını okumamış biri ancak bunu saçmalık olarak görür. Yoksa kitap tamamen absürt-dram gibi bir şey zaten bilinçli şekilde böyle kurgulanmış. Satırları okuyucunun gözüne batmasını değil gözünü çıkarmasını amaçlıyor gibi. Her şeyi iğreti dursun, mide kaldırsın, çiğ gelsin diye.. Profesyonel bir amatörlükle yazılmış. Muhtemelen Hakan Günday aşırı Öğuz Atay sevgisini Derda'da bir obsesyon şeklinde ortaya çıkarmış. Bu kısımlar sıktı beni ama bu entryi girdiğime göre kitabı bıraktıracak kadar değil. Kurgusal bir yazar ismi kullanabilirdi ya da o kısmı uzatmayabilirmiş bence.

Okuyucularına... her kitabında.. aynı anda... zevki.. ve.. acıyı... verip.. mutlu... dolce vita, amına koyayım!

Hah! Bu Günday kitabı mı? Az Yeraltı falan demeyin bana. Benim zamanımda bu işler böyle olmazdı. Şimdi kitaplar "vurucu" ve "ağır". Hadi bakalım. Zamanında okuyan yokmuş zaten, şimdi moda oldu herhalde.

Bir günde bitirmişsiniz, bravo! Ama derinlikten mi bahsediyorsunuz? Bu adamın kalemine göre "amatör"? O zaman bana ne diyeyim! Kelebek etkisi falan saçmalık mıydı? Okuyucunun gözünü çıkarması gerekiyormuş, haklısınız. Profesyonel bir amatörlük işte bu.

Derda'ya da aşırı Öğuz Atay sevgisi mi yapmış? Yok artık! Okuyucuya zevk ve acı aynı anda mı veriyorsunuz? Dolce vita mı oluyoruz şimdi? Amına koyayım dediğinizi duyduğum için şaşırdım doğrusu. Bu adamı ne zaman bu kadar rahat konuşmaya başlamışız?

"Hah! Hakan Günday mı?" diye bağırdım kendime. "Bu adamı az yeraltı edebiyatı yazmaya teşvik eden neydi?!" Kitabı bir günde yuttum ama beynim hala tıkanık. Vurucu sahneler, ağır gerçekler... Amına koyayım Günday'ın kaleminin gücünü biliyorum ama bu sefer abartmış gibi. Kelebek etkisi falan filan... Okuyucunun gözünü çıkarması mı gerekiyormuş? Hadi be! Bu adam profesyonel bir amatörlük ustasıymış demek ki!

Derda'nın Öğuz Atay takıntısı da ayrı bir konu. Zevk ve acı aynı anda mı yaşıyor okuyucu? Dolce Vita mı oynuyoruz burada? Amına koyayım, bu adamı daha rahat konuşmaya başladığımızı fark ettim.

"Bu neydi be?" diye bağırdım kitabı fırlatıp. "Günday mı yazmış bu boku? Az yeraltı falan demesin bana!" Vurucu sahneler mi istiyorsun? Ağır gerçekler mi? Amına koyayım, adamın kaleminin gücü ortada ama bu sefer abartmış! Kelebek etkisi, tesadüf zinciri... Okuyucunun gözünü çıkarması gerekiyormuş.

Derda'nın Öğuz Atay takıntısı ayrı bir konu. Zevk ve acı aynı anda mı? Dolce Vita mı oynuyoruz burada? Amına koyayım, bu adamı daha rahat konuşmaya başladığımızı fark ettim.

"Bu ne lahana turşusu be?!" diye bağırdım kitabı fırlatıp. Hakan Günday'ı severim, az yeraltı falan derken abarttım mı acaba? Vurucu sahneler mi istiyorsun? Ağır gerçekler mi? Amına koyayım bu adamın kalemi bir bıçak gibi ama bu sefer iyice saplamış. Kelebek etkisi filan... Okuyucunun gözünü çıkarması mı gerekiyormuş?

Derda'nın Öğuz Atay takıntısı da ayrı bir dert. Zevk ve acı aynı anda mı yaşıyor okuyucu? Dolce Vita mı oynuyoruz burada? Amına koyayım, bu adamı daha rahat konuşmaya başladığımızı fark ettim.

Lan bu kitap beni bi' yerlere götürdü be. Günday bilirsin ya, severim ama bu sefer iyice bastırmış gazı. Vurucu sahneler falan... Amına koyayım adamın kalemi bir bıçak gibi kesip geçiyor insanı. Kelebek etkisi falan filan... Okuyucuyu komple çökertmeye çalışıyor sanki. Derda'nın Öğuz Atay takıntısı da cabası. Zevk ve acı aynı anda mı yaşıyor okuyucu? Dolce Vita mı oynuyoruz burada?

Günday yine Gündaymış. Sert bir kitap ama akıyor. Kelebek etkisi kısmını sevmedim ama okuyucuyu derinden sarsmak istiyor gibi hissettim. Öğuz Atay takıntısı biraz abartılı geldi bana.

Lan bu kitap beni bi yerlere götürdü be. Günday yine Günday ama bu sefer iyice bastırmış gazı. Kelebek etkisi kısmını sevmedim ama okuyucuyu derinden sarsmak istiyor gibi hissettim. Derda'nın Öğuz Atay takıntısı da cabası. Zevk ve acı aynı anda mı yaşıyor okuyucu? Dolce Vita mı oynuyoruz burada?

Günday yine Günday'mış ama bu sefer iyice bastırmış gazı. Kelebek etkisi kısmını sevmedim ama okuyucuyu derinden sarsmak istiyor gibi hissettim. Derda'nın Öğuz Atay takıntısı da cabası. Zevk ve acı aynı anda mı yaşıyor okuyucu? Dolce Vita mı oynuyoruz burada?

Bu kitap beni yerinden oynattı, ama itiraf etmeliyim ki biraz sert geldi. Günday yine Günday, kalemine laf yok ama bu sefer vurucu sahneler aşırıya kaçmış gibi. Hassas kalpliler dikkat! Kelebek etkisi kısmını pek sevmedim ama belki de ben kendimi hazır hissetmiyordum.

Derda'nın Öğuz Atay takıntısı da cabası, okuyucuyu Dolce Vita mı yaşatmaya çalışıyor?

Günday yine Günday'mış ama bu sefer iyice bastırmış gazı. Kelebek etkisi kısmını sevmedim, biraz çiğ geldi. Okuyucuyu derinden sarsmak istiyor gibi hissettim. Derda'nın Öğuz Atay takıntısı da cabası. Zevk ve acı aynı anda mı yaşıyor okuyucu? Dolce Vita mı oynuyoruz burada?

Günday yine Günday yapmış ama bu sefer sert bir şekilde. Kelebek etkisi kısmı biraz çiğ geldi bana ama okuyucunun gözünü çıkarması gerektiği düşüncesi komik. Derda'nın Öğuz Atay takıntısı da cabası, okuyucuyu Dolce Vita mı yaşatmaya çalışıyor?

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri