Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Azerbaycan-Fransız Üniversitesi

bullvar_katip

Administrator
Azerbaycan-Fransız Üniversitesi (Azerice: Azərbaycan-Fransız Universiteti, Fransızca: L'Université franco-azerbaïdjanaise) veya kısaca UFAZ, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından Azerbaycan Devlet Petrol ve Sanayi Üniversitesi (ADNSU) ve Strasbourg Üniversitesi (Unistra) liderliğinde kurulan ortak bir üniversitedir. Tarihi Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'nin 12 Mayıs 2014'te Azerbaycan'a yaptığı ziyarette, Fransa ve Azerbaycan Eğitim Bakanları iki ülke arasındaki bilimsel bağları güçlendirmek için üniversiteler arasındaki işbirliğine dair bir mutabakat imzaladılar. İki ülkenin Eğitim Bakanlıkları arasındaki bir sonraki anlaşma, Cumhurbaşkanı Francois Hollande'nin Azerbaycan'a bir sonraki ziyareti sırasında 25 Nisan 2015'te imzalandı. Aynı yılın 15 Mayıs'ta, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in 1242 sayılı Kararnamesi ile işbirliği teklifi kabul edildi ve 9 Haziran 2016'da Azerbaycan-Fransız Üniversitesi'nin (UFAZ) kurulması emri verildi. 15 Eylül 2016 tarihinde UFAZ, Azerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Bakanı Mikayil Cabbarov ve Fransa'nın Azerbaycan Büyükelçisi Aurelia Boucher'ın katılımıyla açıldı. İlk akademik yıl Azadlık Caddesi'ndeki ADNSU'nun ana binasında gerçekleşti. 11 Ocak 2017'de Fransa Dışişleri Bakanı ve Frankofoni Başkanı Jean-Marie Le Guen, Bakan Mikayil Cabbarov ve Strazburg ve Rennes-1 Üniversiteleri rektörleri UFAZ'ı ziyaret etti. 15 Eylül 2017'de, 183 Nizami Caddesi'nde bulunan UFAZ'ın yeni eğitim binasının açılış töreni gerçekleşti. Bina 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiş ve Azerbaycan Milli Eğitim Bakanlığı'nın kararı ile restore edilmiştir. Açılış törenine Eğitim Bakanı Mikayil Cabbarov, ADNSU Rektörü Mustafa Babanlı, Fransa Avrupa ve Dışişleri Bakanı Jean-Baptiste Lemoine, Fransa Yükseköğretim ve Araştırma Bakanlığı Başkan Yardımcısı Alain Berets, Fransa'nın Bakü Büyükelçisi Aurelia Boucher ve Strazburg Üniversitesi Rektör Yardımcısı katıldı. Öğretim programı Devlet Sınav Merkezi (SEC) tarafından düzenlenen 1. uzmanlık grubu sınavlarında sadece 700 puandan en az 500 veya daha fazlasını alan katılımcılar, Strazburg Üniversitesi tarafından düzenlenen ve Temmuz ayı sonlarında düzenlenen UFAZ'a giriş sınavına girebilirler. UFAZ'da öğretim, Strazburg Üniversitesi ve Rennes-1 Üniversitesi'nin (Petrol ve Gaz Mühendisliği) müfredatına göre İngilizce olarak yürütülmektedir. Lisans derecesi Fransa'da 3 yıl ve Azerbaycan'da 4 yıl sürdüğü için, UFAZ'da ilk eğitim yılı hazırlık yılı olarak kabul edilir. Üniversitede öğretim, kalifiye Fransız ve Azeri öğretmenlerden oluşan uluslararası bir öğretim elemanı tarafından yürütülmektedir. UFAZ mezunları ADNSU ve ortak Fransız üniversitelerinden diploma alırlar. Şu anda UFAZ'da 4 uzmanlık dalı öğretilmektedir: kimya mühendisliği, jeofizik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği ve petrol ve doğalgaz mühendisliği. Azerbaycan hükûmetinin mali desteği sayesinde UFAZ öğrencilerinin %80'inden fazlası ücretsiz eğitim almaktadır. 2020/2021 akademik yılında, UFAZ üç bilim dalında yüksek lisans derecelerini sunacaktır: Kimya mühendisliği / fiziksel kimya, yer bilimleri ve uygulamalı bilgisayar bilimi (büyük veri ve yapay zeka). Kaynakça Dış bağlantılar Kategori:Bakü'deki üniversiteler Kategori:Azerbaycan'daki teknik üniversiteler Kategori:2016'da kurulan üniversiteler Kategori:Azerbaycan-Fransa ilişkileri

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri